Bez kategorii
Like

„A jasyr to sobie pozbierajcie”.

04/05/2011
257 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wybory. I komu by tu w mordę dać?

0


 

Pierwsza Rzeczpospolita wypracował trzy zasady finansowania wojny. Pierwszą były podatki. Z tym bywało różnie . Jak Tatarzyn pojawił się w granicach, a królowi się nie przysnęło to czasem udało się przekuć talerze na talary, zebrać polską jazdę i kupić niemieckich piechurów. Niemcom trzeba było płacić solidnie.

     Gdy chciało się zaoszczędzić, a zwykle dotyczyło to wojska krajowego autoramentu, to brało się specjalistę z Włoch (np. Takiego Boratiniego), biło się te „boratynki” na potęgę i jakoś działało. Żołnierz po otrzymaniu żołdu praktycznie do walki się nie nadawał, bo był obciążony kilkoma kilogramami miedziaków i ze swoboda ruchu było różnie.

     Były też jeszcze tańsze sposoby. Gdy wojna była z Kozakami lub Rosja Tatarów się brało. Ci zjawiali się tłumnie. Robotę robili dobrą i na żołd nie liczyli. Zwykle w warunkach kontraktu było: „a jasyr to sobie zbierzcie”. To co w zamkach było zgromadzone zachować się dało, a to co w chałupach dymnych się gnieździło wartości dla hetmanów nie miało nawet tego „złamanego szeląga”.

     Zaciąg na kolejną rekonstrukcję bitwy po Mątwami wkrótce ogłoszą. Rolę Jana II Kazimierza ma Tusk imginować, a do pozy Jerzego Sebastiana Lubomirskiego imć Kaczyński się przymierza. Wici po kraju krążą, po knajpach żoładaków zbierają. W surmy bojowe bakalarus Ścios dmie przed tymi ostrzegajac, co to czają się jak Jagiełło pod Kulikowym Polem – Łażącego Łazarza w tę rolę przybierajac. Wszystko ma odbyć się według odwiecznego rytuału.

Po bitwie, wojska po żołd pójdzie. Takie ich zbójeckie prawo.

 

Obudźcie się. „Technologia oszustwa” w granicach. Jasyr biorą i przed bitwą i po bitwie nie przestaną!

 

http://nikander.nowyekran.pl/post/12785,no-to-zaczynamy-panie-i-panowie

 

 

Inne zapisy autora:

0

nikander
nikander

Bardziej pragmatyczne niz rewolucyjne mysla wojowanie.

289 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758