Fundacja Adenauera szpiegowała Arabów na rzecz Izraela?
30/03/2012
440 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Zaczęło się od Egiptu, a wczoraj Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że Konrad-Adenauer-Stiftung jest niepożądana w świecie arabskim. Jej biuro w Abu Dhabi zostanie zamknięte. Kanclerz zaprotestowała.
Fundacja Konrada Adenauera po wydaleniu jej pracowników w Egipcie ma kolejne kłopoty w świecie arabskim. Na polecenie władz CDU musi zamknąć biuro swojej Fundacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według Agencji Prasowej DPA nakaz został uzasadniony brakiem odpowiedniej licencji.
W czwartek 29.03. Kanclerz Angela Merkel wyraziła swoje ubolewanie. Jednocześnie oświadczyła, że Rząd Federalny będzie działać na rzecz szybkiego ponownego otwarcia. W ramach protestu zostało wstrzymane powoływanie ambasadora, a Prezes Fundacji, Hans-Gert Poettering określił to jako "sygnał zagrożenia dla rozwoju demokracji w krajach arabskich."
Fundacja bez licencji
Fundacja Adenauera w Niemczech był jedyną dużą fundacją polityczną, która miały swój oddział w Zatoce Arabskiej. Biuro zostało otwarte w 2009 roku na zaproszenie arabskich władz. Kłopoty zaczęły się tydzień temu, co spowodowało, że niemiecki ambasador w Abu Dhabi został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w RFN. Według Fundacja Adenauera szykana Zjednoczonych Emiratów Arabskich nastąpiła bez "uzasadnionych powodów" i teraz Niemcy muszą dostosować swoją działalność.
Formalnie decyzja została wyjaśniona w ten sposób, że fundacja nie miała licencji na działanie na tym terenie. Nie miała jednak żadnego związku z prawem obowiązującym w ZEA dotyczącym organizacji pozarządowych i zatrudniała tylko niemiecki personel, a Rząd ZEA wiedział o takim działaniu fundacji i je tolerował – powiedział już z Niemiec lider biura Thomas Birringer.
Druga porażka po zamknięciu biura w Kairze
Rząd federalny ma teraz działać na rzecz ponownego rozważenie decyzji przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Angela Merkel skomentowała: "Oczywiście bardzo czywiście żałuję, że Fundacja musi zostać zamknięta. Niemniej jednak, rząd federalny będzie się starał kontynuować "ścisłą współpracę" z ZEA”. Fundacja Adenauera bardzo była zaangażowana w działania na terenie Zatoki Perskiej, miedzy innymi w rozwiązywanie konfliktu w Syrii i pozyskiwanie kontraktów, co przynosiło Niemcom bardzo poważne profity ekonomiczne.
Dla Fundacji i Niemiec jest to już druga porażka w świecie arabskim w ciągu kilku tygodni. Dopiero co, na początku marca szef jej biura w Kairze i członkowie personelu zostali zmuszeni do opuszczenia Egiptu w trybie natychmiastowym. Byli oskarżani o nielegalną działalność, a Biuro musiał zawiesić swoją pracę i jest teraz zamknięte.
Źródło: Focus on line
Komentujący tę sprawę dla Nowego Ekranu specjaliści ds. dyplomacji stwierdzili, że tak radykalne działania przeciwko tolerowanej wcześniej organizacji zagranicznej Arabowie podejmują tylko w dwóch przypadkach, albo w sytuacji stwierdzenia szpiegostwa na rzecz Izraela, albo w ramach prewencji przed spodziewanym konfliktem zbrojnym w regionie.
ŁŁ