Jakie choroby może zwiastować ból głowy?
25/09/2011
496 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Często jest ignorowany, lecz gdy trwa dłużej, wymaga wizyty u lekarza.
Ból głowy towarzyszy wielu chorobom, zarówno tym banalnym jak przeziębienie jak i poważnym.
- Nadciśnienie tętnicze – ból głowy pojawia się najczęściej, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub gdy jego wartość jest bardzo wysoka. Najczęściej dokucza rano w okolicach potylicy. Takie bóle pojawiają się często w przypadku guzów nadnerczy, ponieważ to schorzenie prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.
- Neuralgia nerwu twarzowego – silne napadowe bóle jednej strony twarzy, trwające 1-2 minuty i pojawiające się wielokrotnie w ciągu dnia.
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – głównie jego odcinka szyjnego powodują pojawiające się w okolicy potylicznej bóle.
- Przepuklina rdzenia kręgowego odcinka szyjnego – spowodowana uwypukleniem się krążka międzykręgowego do kanału kręgowego i co za tym idzie powodując ucisk rdzenia kręgowego. Ból może promieniować do głowy jak i na obwód ciała.
- Zwężenie tętnic szyjnych – bólowi towarzyszy szum w uszach i zawrót głowy, które mogą prowadzić do niedotlenienia mózgu.
- Zapalenie zatok – mrozy i wiatr zaostrzają zmiany zapalne błony śluzowej zatok, co powoduje silny ból w okolicy zatok czołowych i przynosowych przy pochylaniu się w przód.
- Wady wzroku – jeśli nie są skorygowane odpowiednimi okularami powodują zwiększone napięcie mięśni gałek ocznych i w efekcie ból w okolicy czołowej i ciemieniowej.
- Chore zęby – stan zapalny zębów zwłaszcza trzonowych może powodować ból promieniujący z zatok szczękowych na całą głowę.
- Zapalenie opon mózgowych – silny ból głowy jest pierwszym objawem choroby, towarzyszy mu sztywność karku, gorączka, nudności.
- Wstrząs mózgu – ból pojawił się po urazie głowy i towarzyszą mu zawroty, senność, wymioty.