"Dziennik Gazeta Prawna" porównał koszt wydobycia gazu łupkowego w USA, waha się między 30 a 35 dol. za 1000 m sześc. z ceną po której Polska kupuje gaz z Rosji. Z wyliczeń wynika, że gaz łupkowy jest zdecydowanie tańszy od rosyjskiego.
Po uwzględnieniu pozostałych składników kosztu, do jakich należą podatki, opłaty przesyłowe, czynsze dzierżawne oraz marże firm, ostateczny koszt produkcji gazu z łupków wynosi w USA średnio 150 dol. za 1000 m sześc. – wylicza dziennik.

 

Według Henryka Jacka Jezierskiego, głównego geologa kraju, cytowanego przez dziennik, koszty wydobycia gazu łupkowego w naszym kraju będą przynajmniej o 30 proc. wyższe, co spowodowane jest tym, że polskie złoża łupków są starsze od amerykańskich, a w konsekwencji znajduje się w nich mniej materiału organicznego, z którego powstają węglowodory.
 

Dziennik Gazeta Prawna / WNP.pl


Rysunek 1 —Historia się cen gazu na głowicy od 1970 roku, od EIA .  Zmienne ceny wzrosły od około 2002 r., ale spadły ostatnio w okresie spowolnienia gospodarczego.


Rysunek 2 – Zwiększenie łupków gazu z produkcji  z ryzykiem  szacuneku do 2018 r., z badań Capital Tristone (październik 2008), opisanej w Oil & Gas Journal

Link źródłowy : http://www.energybulletin.net/node/49342

GAZPROM – nowa startegia wobec cen gazu na rynku światowym

Gaz jest bardzo tani  w porównaniu do ropy.

Europejscy użytkownicy gazu  wolą raczej kupić tanie LNG niż płacić wysokie ceny ropy naftowej związane ceną gazu dostarczanego  rurociągami przez  Gazprom.

Gazprom stawiał opór do  ponownej wyceny gazu przez jakiś czas. Są już  gotowi sprzedać część swoich gaz po niższych, ceny spot. W przeciwnym razie wysokie ceny będą  w znacznym stopniu wypierana z rynku europejskiego.

 Co ciekawe będzie efekt domina po decyzji  cenowej Gazpromu.

Link: http://oilprice.com/Energy/Gas-Prices/Gazprom-Finally-Accepts-that-Shale-Gas-Has-Changed-the-World.html

Podsumowanie

Cena światowa gazu LNG  dyktuje warunki zbytu gazu naturalnego co oznacza czy główni światowi gracze działają monopolistycznie. Katar po znacznej obniżce cen oglłosił remont instacji skraplania gazu i wstrzymał wysyłkę gazu LNG.

Poczatkowe nerwowe reakcje Gazpromu na fakt znaczacego wydobycia gazu łupkowego w USA i w rezultacie obniżka cen w Europie wobec nadpodaży gazu LNG stała się faktem. Nowy wymiar wojny ekonomicznej.

Kejow