Media Watch i recenzje
Like

76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

22/09/2015
441 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września przypadła 76. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. O tej dacie pamiętali działacze LOS, którzy wzięli udział w okolicznościowych obchodach na terenie całego kraju. Liga Obrony Suwerenności zorganizowała także pikietę przed Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, której przesłaniem był postulat dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej.

0


17.09.15-gd1

 

Demonstracja przed rosyjską placówką dyplomatyczną w Gdańsku miała miejsce o godz. 16.00 i zgromadziła parędziesiąt osób. Na zgromadzeniu prym wiódł Przewodniczący LOS Wojciech Podjacki, który w swoim przemówieniu odniósł się do aspektu prowadzenia polskiej polityki zagranicznej przez Donalda Tuska i jego popleczników, podkreślając ich naiwność i skrajną niekompetencję. Jeszcze prawie dwa lata temu politycy PO bagatelizowali kwestię potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji, twierdząc, że nie mamy powodów, aby obawiać się agresji zbrojnej ze strony wschodniego sąsiada. Po wybuchu konfliktu na Ukrainie ich punkt widzenia uległ zmianie o 180 stopni. Nie było to jednak spowodowane troską o polski interes narodowy, a jedynie chęcią przypodobania się zwierzchnikom Unii Europejskiej, w nadziei na intratne stanowiska w unijnej strukturze. Efektem tych działań, deprecjonujących pozycję Polski na arenie międzynarodowej, było mianowanie Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Drugim elementem tego niezrozumiałego dla polskiego społeczeństwa zachowania, był brak działań polityków koalicji PO-PSL w kierunku dekomunizacji naszej przestrzeni publicznej. W tym miejscu należy podkreślić właściwą postawę władz miasta Pieniężno (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie w 2014 r. rada miasta podjęła uchwałę o likwidacji ulokowanego tam pomnika sowieckiego zbrodniarza wojennego gen. Iwana Czerniachowskiego. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo nakazał rozbiórkę w dniu 17 września 2015 r., po otrzymaniu zgody od starosty powiatowego. Pomimo tego, że decyzja ta została podjęta zgodnie z obowiązującym prawem i oczekiwaniami środowisk kombatanckich z AK, to wywołała ona skandaliczną reakcję rosyjskiego MSZ, które udzieliło z tego powodu Ambasador RP w Moskwie reprymendy.

 

Wyjątkowo wcześnie, bo o godz. 9.00, odbyły się oficjalne obchody w Elblągu. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że było to celowe działanie prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego, wywodzącego się ze środowiska „starej lewicy”. Uroczystości miały miejsce przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. Na wstępie Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu odegrała Hymn Państwowy, po czym z głośników wydobył się Hymn Sybiraków. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przemówień (a właściwie kilkunastu zdań odczytanych „z kartki”) przedstawicieli lokalnych władz oraz krótkiego przedstawienia w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków. Kolejnym punktem był Apel Pamięci oraz salwa honorowa, którą oddali żołnierze 16 PDZ. Na zakończenie przedstawiciele poszczególnych związków i organizacji złożyli kwiaty przed Krzyżem. Wśród nich była także delegacja Ligi Obrony Suwerenności z pełnomocnikiem Przemysławem Piejdakiem na czele, która złożyła wiązankę wspólnie z członkami elbląskiego klubu „Gazety Polskiej”.

 

Członkowie LOS byli obecni także na obchodach w Opolu, we Wrocławiu i w Żninie. Relacje z tych miast już wkrótce na naszej stronie.

Inne zapisy autora:

0

Liga Obrony Suwerenności
Liga Obrony Suwerenności http://www.lospolski.pl

Polska partia polityczna o profilu patriotycznym.

252 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816