Bez kategorii
Like

68. rocznica wyzwolenia Auschwitz.

26/01/2013
1976 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

W niedziele, 27 stycznia 2013 r. odbędą się uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Oświęcim.Tego dnia w 1945 roku obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

0


Überlebende Kinder nach der Befreiung im KZ Auschwitz - Foto: akg-Images, epd-Bild

Bilder nationalsozialistischer Vernichtungspolitik: Deportierte Juden an der Rampe des Vernichtungslagers Auschwitz (l.), deutsche Gefangene in Stalingrad

Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.W ramach tegorocznych obchodów zostanie otwarta nowa wystawa rosyjska w bloku 14 przygotowana przez Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie. 

Wizualnym symbolem tegorocznych uroczystości jest obraz byłej więźniarki, polskiej Żydówki, Haliny Ołomuckiej zatytułowany „Wyzwolenie”. — Obraz ten unaocznia z jednej strony radość z końca obozowej gehenny, a zarazem niewyobrażalne piętno obozowych doświadczeń i przeżyć, które oswobodzeni będą musieli dźwigać aż do końca swoich dni — podkreślił Piotr M.A.Cywiński,dyrektor Muzeum Auschwitz.

 

W uroczystościach rocznicowych wezmą udział byli więźniowie obozu, a także przedstawiciele władz państwowych Polski i Rosji, korpusu dyplomatycznego, duchowni różnych wyznań, społeczność i władze regionalne i lokalne, a także zaproszeni goście. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Wstępny Program Obchodów 68. Rocznicy Wyzwolenia KL Auschwitz. 27 stycznia 2013 r.Na terenie byłego obozu od 1947 roku jest czynne muzeum oraz prowadzone są badania, choć dokłada liczba ofiar i tak nie została ustalona.

 

Większość więźniów pozbawiano życia w komorach gazowych zaraz po przybyciu. Nikt ich nie liczył. Wśród nich byli i starzy ludzie i chorzy, około 230 tysięcy dzieci poniżej 16 roku życia. Zastępy skazanych przybywały z ponad 30 krajów – Rumunii, Francji, Czech, Słowacji, Grecji, Włoch, Belgii, Węgier, Holandii, samej Polski i ZSRR…

 

Pozostałych wysyłano do katorżniczej pracy. Nielicznym udało się przeżyć. Żołnierze radzieccy znaleźli w obozie tylko 7 tysięcy osób, opowiada weteran Iwan Martynuszkin, który brał udział wwyzwoleniu obozu:

 

"Zobaczyłem sczerniałych ludzi, jedni byli zawinięci w pledy, inni w ubraniach roboczych. Bardzo trudno było zobaczyć ich twarze. Jedyne co było widać to świecące się oczy. Oczy, w których była radość wyzwolenia, radość z tego, że to piekło się skończyło, że są wolni i że sami mogą o sobie decydować.2

 

Większość pozostałych przy życiu więźniów zmarła z powodu obrażeń i chorób. Wielu zostało straconych. Dziennie więźniowie otrzymywali 300 gramów chleba i litr wodnistej zupy. Więźniowie wyglądali jak ociągnięte skórą szkielety.

 

W obozie przeprowadzano doświadczenia medyczne na żywych ludziach. W celu testowania lekarstw, na zamówienie niemieckich firm farmaceutycznych, zarażano ich malarią i zapaleniem wątroby, mężczyzn kastrowano, kobiety sterylizowano. Nazistowscy oprawcy nie wykazywali ani odrobiny litości dla swoich ofiar. Doktor Mengele, „Anioł Śmierci” jak nazywali go więźniowie, osiągnął najwyższy stopień okrucieństwa. Przeprowadzał on sekcje żywych niemowląt.

 

Organizatorzy rosyjskiej ekspozycji chcieli, żeby zwiedzający od razu poczuli cale przerażenie, które przezwyciężali znajdujący się w obozie ludzie, podkreśliła dyrektor naczelna republikańskiego centrum muzealnego GIM Olga Sokołowa:

 

Chcieliśmy, żeby człowiek wszedł i od razu zrozumiał – przed nim jest coś okropnego. Za wyjątkiem ekspozycji poświęconej wyzwoleniu. Ten punk powinien być mniej więcej optymistyczny.

 

Otwarcie nowej ekspozycji daje nadzieje na to, że wreszcie uda się zapomnieć o chwilowych sprzecznościach i skoncentrować się na najważniejszym – oddaniu długu pamięci ofiarom. Wśród nich byli także uprowadzeniu z terytorium ZSRR cywile i około 15 tysięcy czerwonoarmistów, zauważył zastępca dyrektora muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Wiktor Skriabin:

 

Zadaniem ekspozycji jest przede wszystkim jeszcze raz podkreślić istotę nazizmu. Po drugie, podkreślić tragedię i męstwo, oddać szacunek męstwu obywateli radzieckich, żołnierzy, którzy byli w tym obozie koncentracyjnym. Po trzecie, podkreślić wyzwoleńczą rolę Armii Czerwonej.

 

Auschwitz to największy, ale nie jedyny obóz śmierci nazistów. Na terytorium Trzeciej Rzeszy działało 10 takich „maszyn do zabijania”, cztery z nich w Polsce. Ogólnie w ramach „walki o czystość rasy” zostało zabitych w nich około 3 miliony osób.

KZ Auschwitz

KZ Auschwitz

Tor des Vernichtungslagers Birkenau

Das Tor zur Hölle

Die Gleise von Auschwitz

Die Öfen von Auschwitz

KZ-Kinder

Befreit

Frauenbaracke in Auschwitz

Rotarmist und Häftlinge

Selektionsrampe in Auschwitz

To zdjęcie jest autentyczne i przedstawia "pracowników"czyli faszystów jak wypoczywają w Auschwitz.

 

Smutna prawda o Auschwitz i Rządzie Londyńskim.

Rozmowa z b. więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz, polskim katolikiem Michałem Ścisłowskim.Rozmowa odbyła się w październiku 2004 roku w Kwaterze Głównej Policji Nowojorskiej podczas Dnia Polskiego Dziedzictwa.

12.00 – 13.15 Ceremonia na terenie byłego obozu Auschwitz I

13.30 – 14.15 Otwarcie rosyjskiej wystawy stałej „Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie” (Tylko delegacje oficjalne z Polski i Rosji. Wystawa będzie ogólnodostępna po zakończeniu uroczystości)

15.00 – 15.30 Ceremonia upamiętniająca Ofiary. Modlitwa i oddanie hołdu przy pomniku w Birkenau

15.45 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w miejscu masowych grobów jeńców Armii Czerwonej w Birkenau (delegacje Muzeum Auschwitz i Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej)

 

Kontakt:

e-mail: 27january@auschwitz.org

tel. + 48 33 843 1934 (potwierdzenie uczestnictwa)

tel. + 48 33 844 8181 (informacje ogólne)

Informacja dla mediów:

Szczegóły obsługi medialnej 68. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

Sprawozdanie Miejsca Pamięci Auschwitz za rok 2012

________________

Zródła i prawa autorskie:

http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1590&Itemid=10

http://polish.ruvr.ru/2013_01_26/Otwarcie-rosyjskiej-ekspozycji-w-Oswiecimiu

http://www.lpb-bw.de/auschwitz.html

http://www.kirche-hamburg.de/nachrichten/one.news/index.html?entry=page.newshh.201301.22

http://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article113103520/Im-Schatten-Stalingrads-expandierte-Auschwitz.html

http://einestages.spiegel.de/static/entry/_wir_hatten_keine_ahnung_was_auschwitz_bedeutet/100235/kz_auschwitz.html

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758