Komentarze dnia
Like

5 na świecie…

30/07/2013
933 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minut czytania
5 na świecie…

Macie Państwo okazję zobaczyć 5 tego typu most na świecie.. 3 są w Japonii a 1 w Kanadzie..

5 jest w Polsce….w Kwidzynie.. Byłem osobiście na jego otwarciu… Wasz człowiek w centrum wydarzenia.. Premier RP Donald Tusk też był , ale 2 godz. przed otwarciem. Nie będę tego komentował. Widocznie był zajęty , w końcu to tylko 5 most na świecie co do jego wielkości.

0


aa10

 

 

Most ma ponad 800 m długości z przęsłami ponad 200m..(co go tak wysoko klasyfikuje)..przebiegając nad Wisłą łączy autostradę A-1 z Kwidzynem..Łączy ponownie , bo do wojny był (obok) most ale towarzysze radzieccy sobie rozebrali fajny most w Toruniu i zabrali na wschód a naszym władzom sprytnie podsunęli myśl , że można do Torunia przenieść most z Kwidzyna – co też uczyniono..

Rodziny mieszkające po obu brzegach Wisły (Gniew – Kwidzyn) mieli do siebie ok.100 kilometrów..przez ponad 60 lat..

Przez 45 lat poprzedniego ustroju – Nie dało się wybudować !..Po roku 2000 decyzją władz samorządowych obu w/w miast i województwa małymi kroczkami przepychano decyzję o budowie..Najpierw na szczeblach lokalnych – bez decyzji tzw. CENTRALI ze stolicy , a potem po fakcie dokonanym ówczesny minister Cezary Grabarczyk “wciągnął” (jakby to nie brzmiało) go do planu budżetu centralnego…12 lat trwała lokalna ” walka” o jego wybudowanie..3 kadencji Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak postawił na swoim (BRAWO !) miał do dyspozycji dwóch lokalnych senatorów – Leszka Czarnobaja i Jerzego Kozdronia i musiało mu to wystarczyć..

Co by nie powiedzieć Burmistrz 50-tysięcznego miasteczka , w dobie kryzysu wyciąga z kasy Państwa ok. 360  milionów złotych (w rachunku ciągnionym – to więcej ) i buduje 5 co do wielkości tego typu most na świecie to mój kandydat do Nobla !!!..Wbrew pozorom żaden z Premierów RP nie pochodzi z Kwidzyna..A taką kasę na TAAKI most wyciągnąć ze Świętokrzyskiej to mistrzostwo świata..Nie znam człowieka , ale mu szczerze gratuluję..Panie Burmistrzu ! – czapki z głów !..

Media nie poświęciły temu otwarciu zbyt wiele uwagi..Widocznie za tym sukcesem nie stała żadna partia a li  tylko jakiś samorządowy entuzjazm , więc pokazano Premiera Tuska na moście (3 godz.przed otw.) w jego osobistej konferencji prasowej nie dotyczącej sukcesu – piątego w świecie mostu – a na oficjalne  otwarcie przyjechał Marszałek Borusewicz , Min. Nowak , Cezary Grabarczyk i biskup pomocniczy Józef Wysocki.. 

Chyba w rewanżu Burmistrz Krzysztofiak rozdał ok. stu par nożyczek i zgromadzeni mieszkańcy obu miast poprzecinali sobie biało-czerwoną wstęgę obwieszczając wszem i wobec , że 5-ty most świata łączy oba brzegi Wisły raz jeszcze..

Trudno oprzeć się skojarzeniu , że tak naprawdę władza nie leży w Warszawie , a w SAMORZĄDACH , z czego wielu aż tak bardzo nie zdaje sobie sprawy.. WIELKI UKŁON od autora tego reportażu Romana Sklepowicza dla WSZYSTKICH samorządowców obu podzielonych Wisłą miast i regionu…

…ponieważ nikt mi za to nie płaci to zamieszczę kilka  zrobionych  przez siebie zdjęć :

aa1

aa5

 

aa3

aa8

aa7

Otwarcie dokonali rowerzyści , motocykliści , zabytkowe samochody , historyczne postacie pieszo i na koniach a pomachał im autor…. z całego serca radując się z tego WIELKIEGO wydarzenia…

A potem w pobliskim Korzeniewie był festyn , fajerwerki i piwko na cześć wszystkich , których widać nie było , ale dzięki którym  5 most na świecie…..J E S T , stoi i stał będzie…

 

DSC06545

 

Inne zapisy autora:

0

222 Legionista
222 Legionista http://www.sklepowicz.com.pl

Prawnik, uczulony na ignorancję sądów i systemu bankowego....

218 publikacje
34 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758