Komentarze dnia
Like

PRLowskie ordery i odznaczenia będą nadal uznawane za ordery i odznaczenia państwa polskiego

15/02/2018
1740 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
PRLowskie ordery i odznaczenia będą nadal uznawane za ordery i odznaczenia państwa polskiego

Ordery i odznaczenia nadane w latach 1944-89 przez władze Polski Ludowej nie powinny być uznawane za ordery i odznaczenia Rzeczypospolitej Polskiej uważa Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89, które wniosło stosowną petycję do Senatu RP. W ten sposób nie pozbawiając nikogo przyznanych orderów i odznaczeń utraciłyby one jakiekolwiek znaczenie. 

0


Petycję Stowarzyszenie skierowało po tym jak prezydent RP Andrzej Duda pozbawił kilkanaście osób orderu Virtuti Militari. Na liście figurował także generał Wojciech Jaruzelski, ale jego nazwisko zostało usunięte (jako nieżyjący). Stowarzyszenie uznało, że skoro Polska Ludowa nie była państwem suwerennym, to Rzeczpospolita Polska nie powinna ich uznawać. Nie odbierać, ale nie uznawać.

13 lutego Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednogłośnie zadecydowała o niepodejmowaniu prac nad petycją w sprawie nie uznania przez państwo polskie orderów i odznaczeń przyznanych w PRL, w latach 1944-89. Przeciwko petycji zdecydowanie i zgodnie wystąpili senatorowie PO i PIS.
Dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Roman Kroner zwrócił uwagę, że petycja ma charakter ogólny i dotyczy wszystkich orderów i odznaczeń nadawanych w PRL, a to są – jak zaznaczył – „różne odznaczenia”. „Tak jak napisali autorzy petycji, również dotyczy nadawania odznaczeń osobom, które na to w pełni zasłużyły. Tam są m.in. odznaczenia dla powstańców wielkopolskich, żołnierzy września, powstańców warszawskich” – powiedział Kroner. Zwrócił uwagę, że Biuro Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP prowadzi obecnie analizę nadań Orderów Virtuti Militari po 1944 r. Zadeklarował, że „chętnie zaprosi” do Kancelarii przewodniczącego stowarzyszenia na spotkanie w sprawie petycji. 
– Podjęcie takiej hurtowej decyzji także w stosunku do osób, które nie żyją, które w żaden sposób nie mogą wyjaśniać dlaczego to odznaczenie odebrały, jest jednak zamachem na wolności obywatelskie i moim zdaniem jest nieetyczne – ocenił senator Jan Rulewski (PO) Dziwny pogląd, skoro petycja nie pozbawia nikogo odznaczenia, tylko nie uznaje je za odznaczenia Rzeczypospolitej, tylko PRLu – zgodnie z faktem historycznym. Petycja idzie za daleko uznali senatorzy PIS (Mamątow, Mioduszewski, Cichoń).
Nie piszemy historii na nowo, nie pozbawiamy odznaczeń PRLowskich, ale ich nie uznajemy jako ordery i odznaczenia państwa polskiego. Nasza propozycja była tańsza niż obecne procedury pozbawiania orderów, była symbolicznym zerwaniem ciągłości obecnej Rzeczypospolitej z państwem komunistycznym – stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 – Jak widać tej ciągłości nawet symbolicznie nie chcieli zerwać senatorowie.
Senatorowie jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją; została ona przekazana do Kancelarii Prezydenta.


zob. też:
http://serwis21.blogspot.com/2017/11/prlowskie-ordery-i-odznaczenia-nie.html
http://www.radiomaryja.pl/informacje/senacka-komisja-przeciwko-uniewaznieniu-orderow-odznaczen-przyznanych-prl/
https://www.tvp.info/35998883/senacka-komisja-nie-podejmie-prac-nad-petycja-o-nieuznawaniu-orderow-i-odznaczen
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/senacka-komisja-nie-podejmie-prac-nad-petycja-o-nieuznawaniu-orderow-i-odznaczen/35995429

http://dzieje.pl/aktualnosci/senacka-komisja-przeciwko-uniewaznieniu-orderow-i-odznaczen-przyznanych-w-prl

0

sprzeciw21

267 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758