NEWS
Like

26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji

28/10/2015
779 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji

Po raz kolejny kanał FOX wraz z partnerem Dawca.pl, organizuje akcję „Zrób coś dobrego zanim zostaniesz zombie”, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie transplantologii oraz zachęcenie do podpisywania tzw. oświadczeń woli, które są pisemną deklaracją oddania narządów oraz tkanek do przeszczepienia po śmierci. Serial „The Walking Dead” pokazuje świat opanowany przez zombie oraz losy ludzi, którym przyszło zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością w ekstremalnych warunkach. Na przykładzie zombie, każdy może przekonać się, że narządy nie są potrzebne po śmierci i zrobić coś dobrego za życia podpisując oświadczenie woli. Można je pobrać ze specjalnie utworzonej strony www.zanimzostanezombie.pl, na której Michael Cudlitz, serialowy sierżant Abraham Ford, zachęca Polaków do wsparcia akcji w specjalnym spocie, podobnie jak ambasadorowie kampanii #zanimzostanezombie – Staszek i Renatka, wyjątkowa para zombie.

0


baner

 

Od stycznia do września 2015 roku, od zmarłych w całej Polsce dawców przeszczepiono 1074 organy, jednak na liście jest wciąż 1539 oczekujących*. Liczba ta ciągle wzrasta, a tym samym wydłuża się czas oczekiwania na operację. Wynika to z tego, że wiedza społeczeństwa o tym  jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych osób ma przeszczepienie narządów jest nadal niewystarczająca. Często sprzeciw na pobranie narządu wyrażany jest przez rodzinę zmarłego a to powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Dlatego, tak ważne jest prowadzenie stałej kampanii edukacyjnej, informującej o potrzebach i wynikach przeszczepiania narządów, która może pomóc przekonać społeczeństwo o skuteczności tej metody leczenia.

Wyniki zeszłorocznego badania zrealizowanego przez agencję badawczą PBS na zlecenie kanału Fox potwierdzają tę potrzebę. Aż 89% ankietowanych jest zdania, że poziom wiedzy w temacie transplantologii jest w Polsce niewystarczający. Jedynie trzech na dziesięciu respondentów oceniło poziom swojej wiedzy na temat transplantacji na poziomie zadowalającym. Natomiast 70% osób jest zdania, że w tej kwestii nie są wystarczająco poinformowani.

Przeszczepy to w Polsce wciąż bardzo delikatny temat. Jedną z przyczyn ograniczających ilość przeprowadzanych transplantacji jest brak organów pobieranych od zmarłych dawców, wobec których komisja medyczna orzekła śmierć pnia mózgu. Polskie prawo uznaje tzw. zgodę domniemaną, czyli. zgodę na możliwość zgłoszenia za życia swojego sprzeciwu wobec pobrania organów. Jeżeli tego nie zrobimy, lekarze mają prawo do pobrania organów. Jednak powszechnie przyjęta praktyka nakazuje zapytać najbliższych o zgodę, która często nie jest wyrażana, co jest wynikiem niskiej świadomości społecznej. Wykorzystując fenomen serialu „The Walking Dead” chcemy dotrzeć z przekazem akcji #zanimzostanezombie o dawstwie organów do jak największej liczby osób, przełamując tabu w tej kwestii, jak również wywołując szerszą dyskusję o transplantacji. Główne hasło akcji to „Zrób coś dobrego zanim zostaniesz zombie”. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.zanimzostanezombie.pl
pobrania oraz wypełnienia oświadczenia woli
– powiedziała Izabella Siurdyna PR Manager FOX International Channels Poland.

Celem inicjatywy #zanimzostanezombie jest zwrócenie uwagi na wielką wartość przeszczepu i przekonanie ludzi do podpisania oświadczenia woli, czyli zgody na oddanie organów w celu ratowania życia innych. Liczba zarejestrowanych dawców w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, na wrzesień 2015 wynosi 874 777. Co należy zrobić, aby zostać dawcą? Wystarczy wykonać trzy proste kroki:

3 KROKI

  1. Podejmij decyzję czy chcesz, aby po Twojej śmierci narządy trafiły do osób, które tego potrzebują
  2. Zrób coś dobrego zanim zostaniesz Zombie! Podpisz oświadczenie woli, które pobierzesz ze strony www.zanimzostanezombie.pl
  3. Poinformuj swoją rodzinę o decyzji jaką podjąłeś

Partner projektu, organizacja Dawca.pl, od ponad 10 lat prężnie działa na rzecz poprawienia kondycji transplantologii, przekazując Polakom rzetelną wiedzę na temat dawstwa komórek, tkanek
i narządów. Obecnie w klubie Dawca.pl zarejestrowanych jest ponad 80 000 członków.

„The Walking Dead” to telewizyjny fenomen na skalę światową. Ten wyjątkowy serial jest jednym
z najchętniej oglądanych w historii telewizji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i nominacji, takich jak Emmy (nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie charakteryzacji protetycznej) czy Złote Globy (nominacja dla najlepszego serialu dramatycznego). Kolejne odcinki szóstego sezonu serialu „The Walking Dead” można oglądać w poniedziałki o godzinie 22:00 na kanale FOX.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.zanimzostanezombie.pl.

* Źródło: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2015.html

0

PRMaker

5 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758