Praca i Finanse
Like

Jest obywatelski projekt ustawy antykatastralnej

15/03/2015
530 Wyświetlenia
6 Komentarze
1 minut czytania
Jest obywatelski projekt ustawy antykatastralnej

11 marca Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE przedstawił obywatelski projekt ustawy antykatastralnej, który:

0


 
1. Zwalnia z podatku od nieruchomości mieszkania, w którym się zamieszkuje i jest zameldowanym
2. Wprowadza wymóg referendum ogólnokrajowego w przypadku prób zmiany sposobu opodatkowania nieruchomości np. od wartości rynkowej lub katastralnej
3. znosi przepisy ustawowe ws. powszechnej taksacji nieruchomości (które stanowią wstęp do wprowadzenia podatku katastralnego)
4. zmniejsza stawki opłat wieczystego i zrównuje je ze stawkami za tzw. trwały zarząd
5. Likwiduje procedurę przed SKO ws. aktualizacji opłat, stwarza możliwość niezgody na operat szacunkowy zlecony przed Sąd a także wprowadza możliwość udziału organizacji społecznych w postępowaniu za zgodą strony (i bez wymogu dopuszczenia przez Sędziego).
6. Wprowadza kryteria nieważności podwyżek opłat wieczystego dokonanych po 31.12.2008 r.
7. Umożliwia przekształcenie udziału w wieczystym użytkowania w prawo własności, nieodpłatnie w przypadku gruntów mieszkaniowych, a także umożliwia dla pozostałych nieruchomości stanowienie o przekształceniu wieczystego użytkowania w drodze referendum lokalnego
Do skierowania ustawy na forum plenarnym sejmu, wymagane jest 100 tys. podpisów. Apelujemy o podpisywanie projektu. Karty wzoru podpisów:KARTA WZORU PODPISÓWKARTA WZORU PODPISÓW DLA WARSZAWY
Tekst projektu ustawy –  http://serwis21.blogspot.com/2015/03/obywatelski-projekt-ustawy.html

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

214 publikacje
0 komentarze
 

 1. Avatar mirek

  Dzisiejsze ceny mieszkań są wynikiem bańki spekulacyjnej. Wprowadzenie katastru spowoduje skokowy spadek wartości nieruchomości.To uderzy przede wszystkim we właścicieli kredytów na mieszkania , wszystkich. Nagle okaże się , że kwota bazowa kredytu jest 2-3 razy wyższa od wartości kupionego za kredyt mieszkania. O ile się nie mylę , większość umów kredytowych w Polsce skonstruowana jest w ten sposób, że w sytuacji rozjechania się wartości nieruchomości i przeznaczonego na jej zakup kredytu, kredytobiorca musi dostarczyć dodatkowe zabezpieczenie. Inaczej realne aktywa banku udzielającego kredytu zmniejszą się . Większość kredytobiorców z zasady nie posiada innych nieruchomości ,więc okażą się bankrutami , a zaraz za nimi banki udzielające im kredytów. Pośrednio załamie się rynek deweloperski, a o potędze jego wpływów niech świadczy fakt , że wszystkie miliardowe inwestycje miejskie w Gdańsku , gdzie mieszkam, są dokonywane właśnie pod dyktando deweloperów. Z tego widać, że powyższy projekt może mieć inne cele niż deklarowany przez autora . Oczywiście ja jestem przeciw katastrowi , poniewaz faktycznie oznacza on zniesienie własności nieruchomej, ale propnuję , żebysmy traktowali się poważnie i grali w otwarte karty.
  Bardzo mi się podoba , że autorowi podoba się decydowanie o majątku mniejszości przez większość w referendum lokalnym . Rozumiem , że np działkowcy z automatu są wyrzuceni za burtę , co również współgra z interesami mafii urzędniczo-dewelopersko-bankowej. Jeśli pomysł referendum lokalnego jest tak wspaniały zastosujmy go do całości procesu nieodpłatnego przekształcania dzierżawy wieczystej we właśność ,również gruntów mieszkaniowych

  0
 2. Avatar gajowy baryła

  podatek za 1 m2 luksusowego pałacu i 1 m2 w familoku według tej samej stawki, autorze proponujesz wspieranie bogaczy – w imię czego

  0
 3. Avatar stopayeti

  “1. Zwalnia z podatku od nieruchomości mieszkania, w którym się zamieszkuje i jest zameldowanym”- kompletna bzdura bowiem jak nie będzie obowiązku meldunkowego to można mieszkać w swojej własności i nie koniecznie być zameldowany. Ten zapis jest nie zgodny z konstytucją bowiem wobec prawa wszyscy muszą być równi a tak nie będzie.
  Widać że pisane w desperacji bez logiki i pragmatycznego przewidywania.
  “4. zmniejsza stawki opłat wieczystego i zrównuje je ze stawkami za tzw. trwały zarząd” kolejna bzdura bowiem stawki za opłaty “wieczystego” są podejmowane na sesjach Rady Miasta przez radnych a co będzie jak radni podejmą uchwałę o zwolnieniu z tej daniny bo też tak może być./bogata gmina/Ktoś też zapomina że wieczystą dzierżawę można wymówić KC.Logiczne też jest ale o tym ktoś zapomniał że podatek katastralny % naliczany jest od wartości nieruchomości czyli wprowadza termin rynkowy podaży i popytu rzeczy .Wycena taka spowoduje znaczny spadek cen nieruchomości bowiem teraz nie wiemy co nam rynek oferuje jako całość tylko to co deweloperzy i oferty wtórne lub inne.

  0
 4. Avatar Krzywousty

  Podatek katastralny jest najbardziej niesprawiedliwym podatkiem na świecie.
  Nie tylko podatkuje corocznie coś za co zapłacono już wcześniej podatek podczas kupna lub budowy, ale w przypadku nie zapłacenia podatku może prowadzić do utraty własności nieruchomości.
  Innymi słowy – podatek katastralny czyni “naszą” nieruchomość własnością nie naszą a państwa bądź gminy w której się on znajduje. Jest ona tak długo nasza jak długo płacimy podatek.
  Wiedząc że podatki jedynie idą w górę a nigdy w dół, z czasem może dojść do absurdalnej sytuacji gdzie jak w niektórych krajach podatek katastralny może być nawet wyższy niż roczny zarobek osoby pracującej. Zarobek który… też jest opodatkowany!
  .
  Kto raz wpuści do siebie tę żmiję już nigdy się jej nie pozbędzie…

  0
 5. Super post. Twój styl pisania jest bardzo dobry, Więcej takich pożytecznych postów.

  0
 6. Avatar Kozik

  Pieniążki z OFE się kończą, rząd musi wymyślić nowy podatek, więc na pewno coś wprowadzą!

  “1. Zwalnia z podatku od nieruchomości mieszkania, w którym się zamieszkuje i jest zameldowanym”
  Czyli jeśli ktoś ma jedno mieszkanie, to nie zapłaci podatku – osoby lepiej sytuowane będą więc opodatkowane za dodatkowe mieszkania.
  Nie sądzę, żeby 100, czy 200 tysięcy podpisów wystarczyło, bo tu trzeba by 1mln i min. 10 tysięcy właścicieli nieruchomości szturmujących URM / ul. WSIową.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816