Bez kategorii
Like

2-ga część sprawozdania z pracy w 2012 r. Plus KONKURS!

26/12/2012
570 Wyświetlenia
0 Komentarze
83 minut czytania
no-cover

Oto podsumowanie mojej działalności krajowej za 2012 rok (to druga część po tej, która prezentowała moją pracę w PE w mijającym roku).

0


 W związku z tym chcę ogłosić konkurs – pierwszych 10 osób, które wskażą polskiego europosła aktywniejszego niż ja, zostanie przeze mnie zaproszone na 3-dniową wycieczkę do Brukseli. Propozycje, wraz z uzasadnieniem, proszę przesyłać na adres mailowy mojego biura poselskiego w Katowicach. Choć, muszę przyznać, wątpię, by któryś z moich kolegów pracujących w PE był ode mnie bardziej aktywny i kreatywny w tym, co robi w kraju przy pomocy swoich asystentów. Ale może się mylę – zachęcam więc do udziału w konkursie. Termin nadsyłania propozycji upływa 7 stycznia.

1. Na początku roku rozpoczęła się trzecia edycja konkursu Szukamy bohaterów. Celem konkursu jest integracja młodzieży oraz społeczności wokół wartości związanych ze środowiskiem lokalnym poprzez zakorzenienie w tradycji i doświadczeniach regionu, szczególnie w kontekście historycznym. Zadaniem młodzieży było odkrycie i promowanie postaci wybitnych, zasłużonych i zapisanych wielkimi literami w dziejach „małej ojczyzny”. (www.szukamybohaterow.pl)

2. W styczniu 2012 roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) przyznała mistrzostwa w 2014 roku Białorusi. Zawody będą poważnym propagandowym wsparciem dla rządów dyktatora i bez wątpienia przyczynią się do umocnienia jego władzy, dlatego należy robić wszystko, by nie dopuścić do ich przebiegu w tym kraju.

By przeciwstawić się umacnianiu pozycji białoruskiego dyktatora, włączyłem się w akcję organizacji Free Belarus Now, wzywającą do bojkotu Mistrzostw Świata w Hokeja w 2014 roku. Apel do bojkotu Białorusi lub wyboru innego gospodarza Mistrzostw został wysłany do szefów wszystkich narodowych Federacji Hokeja na Lodzie.

3. 24 stycznia 2012 roku wystosowałem pismo do naczelnika kolonii karnej nr 15 w Mohylewie, w której odbywał swoją karę Dzmitrij Bandarenka, skazany 27 kwietnia 2011 na 2 lata pozbawienia wolności za „organizację masowych działań, poważnie naruszających porządek publiczny”. Zaznaczyłem w nim, że niedawno upłynęła połowa jego kary, w związku z czym Bandarenka nabył prawo do warunkowego zwolnienia. Zaapelowałem o kolejne rozpatrzenie możliwości warunkowego zwolnienia Bandarenki, zwłaszcza w kontekście pogarszającego się stanu zdrowia więźnia oraz przetrzymywania go w bardzo złych warunkach. Odpowiedź na moje pismo otrzymałem 14 lutego 2012. W piśmie z Departamentu ds. Penitencjarnych napisano, że 07.09.2011 r. komisja rozpatrzyła możliwość zastosowania wobec Bandarenki łagodniejszego wymiaru kary. Zdaniem Komisji zachowanie Bandarenki nie odpowiadało normom, ustanowionym w regulaminie kolonii (cz.3, art.116), i więzień nie poddał się resocjalizacji. Z tej samej przyczyny 04.01.2012 roku Komisja kolonii karnej w Mohylewie zdecydowała o odrzuceniu prośby o warunkowe zwolnienie tego więźnia politycznego. Przypominam, że Dzmitrij Bandarenka został skazany przez miński sąd na 2 lata kolonii karnej za udział w masowych zamieszkach 19 grudnia 2010 roku. Podczas wyborów 2010 był mężem zaufania Andreja Sannikaua oraz koordynatorem kampanii „Europejska Białoruś”. W kwietniu 2011 roku przyłączyłem się do akcji wsparcia białoruskich więźniów politycznych zorganizowanej przez organizację Libereco oraz podjąłem się osobistej "opieki" nad Dzmitrijem Bandarenką i jego rodziną.

4. 4 lutego 2012 zorganizowałem konferencję „Węgry 2012 – europejski problem, czy problem z Europą?” Odbyła się ona w warszawskim Centrum PAP. W dyskusji wzięli udział politycy, naukowcy oraz przedstawiciele mediów. Ja sam miałem przyjemność brać udział w charakterze panelisty w dyskusji poświęconej reformom premiera Viktora Orbana. Wraz ze mną, w panelu wzięli udział prof. Adreine Kormendy, dr Csaba Toro i red. Jarosław Giziński. Moderatorem dyskusji był dr Artur Wołek.

Drugi panel dotyczył zmiany roli Węgier w polityce międzynarodowej. Na ten temat dyskutowali: poseł partii Fidesz Attila Gruber, dr Botond Zakonyj oraz poseł do Parlamentu Europejskiego dr Paweł Kowal. Dyskusję moderował red. Igor Janke.

Relację z konferencji znajdą Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/wegry-2012-europejski-problem-czy-problem-z-europa/06-02-2012

5. 15 lutego 2012 zwróciłem się do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP na Białorusi Leszka Szerepki w sprawie zatrzymania w Mińsku jednego z liderów białoruskiej organizacji "Młody Front" – Ivana Shyli, który w ramach programu Kalinowskiego studiuje na Uniwersytecie Śląskim. Ivan Shyla został zatrzymany przez funkcjonariuszy Specnazu pod biurem PEN-Centrum w Mińsku, siedziby organizacji wspierającej niezależnych twórców antyreżimowych. Na godz. 17:00. w biurze białoruskiego PEN-Centrum planowana była ceremonia wręczenia nagrody "Kocham Białoruś", przyznawanej przez aktywistów "Młodego Frontu" osobom, które działają na rzecz demokracji w Białorusi.
W swoich listach zaapelowałem o natychmiastową interwencję w tej sprawie i upomnienie się o studenta polskiej uczelni.

6. 21 lutego w geście solidarności z Ivanem, pracownicy mojego biura zorganizowali akcję pod Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu 4 godzin ponad 200 studentów wypisało kartki pocztowe dla Ivana. Wszystkie pocztówki zostały wysłane do więzienia na Okrestinie, gdzie odbywał areszt Białorusin.

Młody opozycjonista został wypuszczony na wolność po odbyciu 22 dni aresztu.

7. Jak już pisałem wcześniej, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie wyznaczyła Białoruś na kolejnego gospodarza mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu w 2014 roku. 1 marca 2012 rozpocząłem akcję „Zostawmy dyktatora na lodzie” w ramach, której zbierane były podpisy pod apelem do Międzynarodowej Federacji Hokeja oraz Federacji Narodowych o przeniesienie Mistrzostw do innego państwa. Zwróciłem się do Polaków, a także społeczności międzynarodowej o poparcie tej inicjatywy. Można to było uczynić, poprzez przesłanie listu do głównego decydenta – Międzynarodowej Federacji Hokejowej i do Federacji Narodowych lub poprzez poparcie petycji na stronie www.dyktatornalodzie.pl

Partnerami akcji byli:

Kampania obywatelska Free Belarus Now – organizacja, skupiająca rodziny i bliskich osób dotkniętych represjami na Białorusi.

Change.org – to globalna platforma dla kampanii obywatelskich. Miliony osób z całego świata za pomocą Change.org organizują i wspierają kampanie, których celem są przemiany społeczne.

Patronem akcji jest portal – „Korespondent Wschodni”.www.korespondent-wschodni.org

8. 1 marca 2012 zorganizowałem również konferencję prasową w Katowicach. Dotyczyła ona wspomnianej już przeze mnie akcji „Zostawmy dyktatora na lodzie”. Poinformowałem dziennikarzy o planowanych działaniach, o tym, w jaki sposób można się włączyć do akcji oraz zaprezentowałem stronę www.dyktatornalodzie.pl , na którą Państwa zapraszam. Znajdą tam Państwo sylwetki byłych i obecnych więźniów politycznych oraz informacje o prowadzonej przez prezydenta Łukaszenkę polityce.

9. 6 marca 2012 wraz dwukrotnym mistrzem świata w Hokeju na Lodzie, słowackim eurodeputowanym Peterem Šťastným zainicjowałem wspólną akcję przeciwko Mistrzostwom Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi w 2014 roku. W ramach akcji stworzona została petycja-online – apel do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w tej sprawie. Fragment petycji znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/world-dictatorship-championship-belarus-2014-miedzynarodowa-akcja-zainicjowana-przez-dra-migalskiego/06-03-2
Akcję można wesprzeć poprzez podpisanie petycji-online na stronie organizacji Change.org:

http://www.change.org/petitions/iihf-do-not-host-the-2014-ice-hockey-championship-in-belarus

10. 14 marca wraz z organizacjami Europejska Białoruś, Free Belarus Now i Belarusian Tribunal rozpocząłem akcję wysyłania listów do Prokuratora Generalnego Republiki Białorusi z żądaniem przeniesienia jednego z liderów „Europejskiej Białorusi” Dzmitrija Bandarenki do aresztu domowego. Podany wzór listu należało wkleić do formularza kontaktowego Prokuratury Generalnej Republiki Białoruś.

11. 21 marca 2012 wystosowałem pismo do Ministry Sportu i Turystyki, dr Joanny Muchy w sprawie odebrania Białorusi Mistrzostw Świata w Hokeju w 2014 roku. Wyraziłem przekonanie, że jeżeli mistrzostwa w 2014 roku zostaną zorganizowane na Białorusi, staną się narzędziem promocji dla ostatniego dyktatora w Europie. Podkreśliłem również, że w białoruskich więzieniach nadal przetrzymywani są więźniowie polityczni, poddawani torturom i naciskom psychicznym. W swoim liście do dr Joanny Muchy apelowałem o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie zmiany lokalizacji mistrzostw świata w hokeju w 2014 roku oraz o podjęcie tego tematu w trakcie spotkań z przedstawicielami świata sportu z innych krajów.

Treść listu znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/pismo-do-ministry-muchy-w-sprawie-ms-w-hokeju-na-bialorusi/21-03-2012

12. 23 marca 2012 została ogłoszona lista laureatów wspomnianej już przeze mnie, trzeciej edycji konkursu Szukamy bohaterów. Około trzydziestu laureatów wraz z opiekunami zostało przeze mnie nagrodzonych wycieczką do stolicy Unii Europejskiej. Szczegóły nawww.szukamybohaterow.pl

13. 25 marca 2012 w Katowicach uczciliśmy nieuznawane przez białoruski reżim święto- Dzień Niepodległości Białorusi, nazywane Dniem Woli. Z mojej inicjatywy odbył się koncert białoruskiego zespołu "Ściana". Wydarzenie to przyciągnęło liczną widownię, wśród której znalazło się wielu mieszkających na Śląsku Białorusinów. Fotorelację znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dzien-woli-uczczony-w-katowicach/26-03-2012

14. Laureaci organizowanych przeze mnie konkursów przebywali od 27 do 29 marca z trzydniową wizytą studyjną w Brukseli. Najliczniejszą część uczestników wycieczki stanowili laureaci trzeciej edycji konkursu „Szukamy bohaterów”. Podczas wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić Brugię – miasto w północno – zachodniej Belgii oraz słynącą z diamentów i obrazów Rubensa Antwerpię. Najwięcej czasu goście spędzili w Brukseli, gdzie podczas wizyty w Parlamencie Europejskim mogli zapoznać się ze specyfiką pracy instytucji europejskich. Tradycyjnie spotkałem się z uczestnikami podczas kolacji.

15. Wielki sukces: 15 kwietnia Dzmitrij Bandarenka został wypuszczony na wolność! Przypominam, że Bandarenka był koordynatorem „Europejskiej Białorusi”, został skazany za udział w pokojowym zgromadzeniu 19 grudnia 2010 roku.

Przez długi czas zabiegałem o uwolnienie opozycjonisty, monitorowałem warunki przetrzymywania Bandarenki w więzieniu, organizowałem akcje wzywające do jego uwolnienia, zwracałem się do naczelników kolonii karnej oraz do białoruskiej prokuratury i MSW w jego sprawie. Szczegółowe sprawozdanie z moich działań znajdą Państwo tutaj: http://migal.salon24.pl/409130,bandrenka-mission-accomplished

16. W połowie kwietnia zostałem patronem akcji „Don’t play with the dictator” organizacji Libereco- Partnership for Human Rights. Jest to kolejna akcja międzynarodowa mająca na celu odwołanie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi w 2014r. Kampania została zainaugurowana 16 kwietnia. Włączyły się w nią organizacje z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Czech i Słowacji. W ramach kampanii powstała strona internetowa, na której znajduje się petycja online do przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Hokeja Rene Fasela. Moje oświadczenie dotyczące poparcia tej akcji znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/marek-migalski-patronem-akcji-dont-play-dictator/16-04-2012

17. 17 kwietnia 2012 wystosowałem list do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w sprawie poważnego błędu, jaki zaistniał na stronie www.katyncrime.pl Witryna zawiera przetłumaczone na kilka języków informacje na temat zbrodni wojennej, jakiej dopuściły się władze radzieckie w lesie katyńskim w 1940r. W wersji angielskiej nazywając wydarzenia, jakie miały miejsce w lesie katyńskim 72 lata temu, błędnie użyto słowa massacre. Zaapelowałem o zmianę tego sformułowania oznaczającego masakrę na war crime, czyli zbrodnię wojenną. Będzie to zgodne z dotychczas obowiązującą doktryną państwa polskiego, która zabicie polskich oficerów w 1940 roku nie nazywa masakrą, lecz zbrodnią.

18. 18 kwietnia 2012- z mojej inicjatywy powstało wspólne oświadczenie międzynarodowych organizacji praw człowieka w sprawie sytuacji na Białorusi. Pod oświadczeniem podpisali się również: Marieluise Beck, posłanka Bundestagu, która w ramach kampanii, zainicjowanej przez organizację Libereco-Partnership for Human Rights, podjęła się osobistej opieki nad Andriejem Sannikauem, Andres Herkel, poseł estońskiego parlamentu i specjalny sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Białorusi oraz 26 działaczy na rzecz praw człowieka i międzynarodowych organizacji. Pełna lista sygnatariuszy znajduje się tutaj: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/dr-migalski-inicjatorem-wspolnego-oswiadczenia-w-sprawie-bialorusi/18-04-2012

W oświadczeniu przypomnieliśmy, że mimo tego, że Andriej Sannikau i Dzmitrij Bandarenka zostali zwolnieni z kolonii karnych, na Białorusi wciąż w miejscach zatrzymania pozostaje 13 więźniów politycznych – Ihar Alieniewicz, Mykoła Autuchowicz, Aleś Bialacki, Dzmitrij Daszkiewicz, Mykoła Dziadok, Alieksandr Frantskiewicz, Siarhiej Kawalenka, Eduard Lobau, Artiom Prakapienka, Paweł Siewiaryniec, Mykoła Statkiewicz, Paweł Syramalotau i Jauhien Waskowicz.

19. Komitet noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Miałem zaszczyt być, jako jeden z dwójki Polaków, członkiem komitetu starającego się o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.

Przypominam: Aleś Bialacki szef Centrum Praw Człowieka "Viasna" został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku, znalazł się na tzw. krótkiej liście.

20. 24 kwietnia 2012 ponownie zostałem patronem więźnia politycznego w ramach akcji Libereco- Partnership for Human Rights. Tym razem podjąłem się opieki nad Siarhiejem Kawalenką. W 2010r. Kawalenka został skazany na karę 3 lat tzw. „chemii” w miejscu zamieszkania za powieszenie opozycyjnej flagi białoruskiej na 40 metrowej choince Witebska w prawosławne Boże Narodzenie. Za złamanie zasad odbywania kary został zatrzymany 19 grudnia 2011r. i skazany na 25 miesięcy więzienia. Od momentu zatrzymania Kawalenka rozpoczął strajk głodowy, który po wielu tygodniach został przerwany przymusowym karmieniem. Siarhiej Kawalenka jest działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej „Białoruski Front Ludowy”. Jako opiekun Kawalenki podjąłem szereg działań mających na celu jego uwolnienie.

21. 4 maja 2012 – wysłałem pisma do białoruskiego MSW, prokuratury generalnej i szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał Siarhiej Kawalenka domagając się informacji, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o jego przeniesieniu. Kawalenkę przeniesiono po raz czwarty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Stan zdrowia tego więźnia politycznego był bardzo zły ze względu na głodówkę, którą prowadził od 19 grudnia 2011 roku, a częste przeniesienia stwarzały zagrożenie dla jego zdrowia.

22. 10 maja 2012- objąłem patronat nad pokazem filmu „Ostatni dyktator Europy”.Twórcami filmu "Ostatni dyktator Europy" (Europe’s Last Dictator) są reżyser Matthew Charles i operator Juan Luis Passarelli.Obraz ten w 2012 roku został okrzyknięty najlepszym filmem Festiwalu Kina Niezależnego w Londynie. Film powstał w zeszłym roku. Jest w nim mowa o torturach, zaginięciach i morderstwach, które miały miejsce na Białorusi za rządów Aleksandra Łukaszenki. Po filmie odbyła się dyskusja nt. sytuacji na Białorusi.

23. 14 maja miałem przyjemność wręczyć dyplomy ukończenia Akademii Liderów Windsor osiemnastu absolwentom. W ramach II edycji Akademii studenci spotkali się m.in. z czołówką polskich publicystów (zajęcia prowadzili m.in. Rafał Ziemkiewicz, Igor Janke, Marek Magierowski, Łukasz Warzecha, Michał Szułdrzyński, Piotr Gursztyn, Wiktor Świetlik) oraz odbyli cykl szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji liderskich. Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie www.akademiawindsor.pl

24. Na początku kwietnia zwróciłem się z oficjalnym zapytaniem do Amnesty International
Siarhiej Kawalenka nie został uznany przez tę międzynarodową organizację za „więźnia sumienia", w związku, z czym zaapelowałem o nadanie takiego statusu temu białoruskiemu opozycjoniście.
John Dalhuisen, dyrektor Amnesty International ds.Europy i Azji Środkowej zapewnił mnie, że Amnesty International będzie stale monitorować sprawę Sierhieja Kawalenki i w razie potrzeby podejmować interwencje, jednakże na razie odmówiono przyznania opozycjoniście statusu więźnia sumienia. Argumentując swoją decyzję, John Dalhuisen powołuje się na opinie funkcjonariuszy milicji, którzy stwierdzili, że podczas zatrzymania Siarhiej Kawalenka stawiał opór. W związku, z tym, że Amnesty International dała wiarę słowom organów, ślepo wypełniających polecenia reżimowych władz, a nie wzięła pod uwagę zeznań więźnia politycznego, ponownie zwróciłem się do tej międzynarodowej organizacji z prośbą o rozpatrzenie tej sprawy.

25. 18 maja 2012 wziąłem udział w konferencji prasowej w Helsinkach, by jeszcze raz zaapelować o odwołanie rozgrywek na Białorusi i przeniesienie mistrzostw do innego kraju. Organizatorami konferencji były kampania społeczna zainicjowana przez Ewę Nieklajewą w Finlandii – „No to Minsk 2014” oraz Fiński PEN Club we współpracy z organizacją – Peace Union of Finland.

Na konferencji Ewa Nieklajewa, córka byłego kandydata na prezydenta Białorusi Uładzimira Nieklajewa opowiedziała o sytuacji politycznej w tym kraju, ja natomiast apelowałem o odebranie Białorusi mistrzostw oraz zaprezentowałem petycję utworzoną na stronie Change.org.
http://www.change.org/petitions/iihf-do-not-host-the-2014-ice-hockey-championship-in-belarus
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie: Rzecznik Federacji Szymon Szemberg oraz Sekretarz Generalny – Hannes Ederer. Wraz z Ewę Nieklajewą przekazaliśmy im tekst petycji – apelu o odwołanie MŚ na Białorusi z 30 000 podpisów osób z całego świata. Szemberg i Ederer przyjęli petycję, odmówili jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

26. 22 maja 2012 – w związku z niezadowalającą odpowiedzią Johna Dalhuisena w sprawie Siarhieja Kawalenki, zwróciłem się z ponownym apelem w tej sprawie do Prezesa Zarządu Amnesty International Polska – Mateusza Króla.

Pozwoliłem sobie prosić szefa polskiego Amnesty o wstawiennictwo w sprawie Siarhieja Kavalenki w międzynarodowych strukturach Amnesty International. Treść mojego listu znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dr-marek-migalski-ponownie-apeluje-do-amnesty-international/22-05-2012
Następnie, ogłosiłem akcję wysyłki listów do polskiego oddziału Amnesty z apelem o uznanie Kawalenki za więźnia sumienia, i o jego wstawiennictwo w sprawie Siarhieja Kawalenki w międzynarodowych strukturach Amnesty International. Kolejnym moim krokiem było wystosowanie listu do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie sytuacji tego białoruskiego więźnia politycznego i nieuznania Kawalenki więźniem sumienia.

31 maja otrzymałem odpowiedź od Mateusza Króla- prezes polskiego oddziału Amnesty napisał, że odmowa uznania Kawalenki za więźnia sumienia jest spowodowana procedurami wprowadzonymi przez Międzynarodowy Sekretariat AI, które wymagają pełnej weryfikacji i zupełnej pewności w kwestii pokojowego działania osób zatrzymanych.

27. 1 czerwca pracownicy mojego biura zakończyli akcję zbierania prezentów okazji Dnia Dziecka dla dzieci białoruskiego więźnia politycznego Siarhieja Kawalenki. Na mój apel odpowiedziało wiele osób dobrej woli. Dziesięciomiesięczna córeczka Viki i siedmioletni synek Valancin otrzymali gry, układanki, puzzle, pluszowe maskotki, kredki, mazaki, farbki, książeczki (w języku angielskim), słodycze oraz nowe ubrania.

28. 6 czerwca wystosowałem pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego w sprawie zatrzymania w podwarszawskim Brwinowie byłego śledczego białoruskiej milicji – kapitana Andreja Pyżyka. Zwróciłem się z apelem o interwencję w sprawie zatrzymania Białorusina i odstąpienie od wydania go białoruskim władzom.

Andrej Pyżyk uciekł do Polski cztery lata temu, gdyż nie chciał się zgodzić na współpracę z białoruskimi władzami, które chciały zmusić go do sfałszowania dowodów przeciwko białoruskiemu opozycjoniście, Aleksandrowi Komarouskiemu. Ostatnio Białorusin wystąpił z wnioskiem o nadanie mu statusu uchodźcy politycznego. Przebywając w Polsce, Pyżyk podjął działania zmierzające do zdemaskowania metod działań białoruskiego reżimu.

6 czerwca podpisałem petycję zamieszczoną na stronie Change.org w sprawie zatrzymania i możliwej deportacji białoruskiego dysydenta. Petycja była skierowana do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego.

26 czerwca otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym zapewniono, że Andriej Pyżyk ma obecnie status uchodźcy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „i w żadnym wypadku nie jest planowane jego wydanie władzom białoruskim”.

29. 16 czerwca spotkałem się grupą białoruskich uczniów z mińskiego Gimnazjum- College’u Plastycznego oraz ich opiekunami. W spotkaniu wzięli również udział rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka oraz dyrektor goszczącego białoruskich uczniów liceum, Dariusz Koclejda. Nasi goście obejrzeli wystawę, będącą pokłosiem zorganizowanego przeze mnie ponad rok temu, konkursu „Białoruś wielu kultur”. Konkurs był skierowany do Białorusinów, a jego idea miała czysto artystyczny wymiar. Młodzi adepci fotografii pomogli nam bliżej poznać kulturę białoruską przez pryzmat swoich prac. Kilka z nich mogą Państwo zobaczyć na mojej stronie internetowej: http://www.migalski.eu/aktualnosci/wyniki-konkursu-fotograficznego-%E2%80%9Ebialorus-wielu-kultur%E2%80%9D/22-10-2010
Gościom bardzo spodobał się fakt, że to właśnie Białorusini mogli zaprezentować na fotografiach najciekawsze, ich zdaniem, zabytki i obiekty swojego kraju. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i dyskusjami na temat nagrodzonych prac konkursowych i ciekawą wymianą doświadczeń. Nie zabrakło oczywiście rozmów na temat Euro2012 i polskiego jedzenia (relację i galerię zdjęć znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/spotkanie-dra-migalskiego-z-grupa-bialoruskich-uczniow-w-katowicach/16-06-2012

30. 16 czerwca 20120 Test z Historii Śląska. Czas Wolnego

W konkursie wzięło udział około 60. Osób- wypełnili oni test pisemny, który składał się z trzydziestu, wcale niełatwych, pytań. Dotyczyły one dwudziestolecia międzywojennego i Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Test został przygotowany przez znakomitych naukowców, członków konkursowego jury: dr. hab. prof. UŚ Zygmunta Woźniczkę, dr. Tomasza Słupika i dr. Mariana Małeckiego. Po części pisemnej, dr Marian Małecki wygłosił wykład na temat Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Ostatnim etapem była część ustna- trzy najlepsze osoby zmierzyły się w walce o pierwsze miejsce. Zwyciężył Antoni Wilgusiewicz, dwa kolejne miejsca zajęli: Adrian Szram i Krzysztof Bulla. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, dlatego też, zdecydowałem się przyznać dodatkową nagrodę- nie dziesięciu, ale jedenastu laureatów odwiedzi Parlament Europejski oraz zwiedzi Brukselę, Brugię i Antwerpię.. Zapraszam na stronę projektu: www.slaskitest.pl Relację wraz z galerią zdjęć znajdą Państwo na mojej stronie: http://www.migalski.eu/aktualnosci/ii-test-z-historii-slaska-relacja/16-06-2012

31. 18 czerwca została uruchomiona strona zainaugurowanej przeze mnie kampanii solidarności z białoruskim więźniem politycznym, Siarhiejem Kawalenką – www.freekavalenka.org Na stronie oprócz szczegółowych informacji na temat sprawy Kawalenki oraz działań podejmowanych w celu poprawy jego sytuacji, została umieszczona petycja online do władz białoruskich z żądaniem uwolnienia i oczyszczenia z zarzutów tego białoruskiego opozycjonisty. Autorami petycji obok mnie zostali: żona Siarhieja Kawalenki – Aliona oraz Władimir Bukowski – rosyjski dysydent, pisarz i obrońca praw człowieka w ZSRR, który dwanaście lat spędził w sowieckich więzieniach, obozach karnych i zakładach psychiatrycznych. Petycję można podpisać tutaj: http://www.change.org/petitions/belarusian-authorities-free-syarhei-kavalenka
Kampanię solidarności z Siarhiejem Kawalenką poparły już międzynarodowe organizacje, takie jak: Libereco – Partnership for Human Rights, Free Belarus Now, Change.org, Białoruski Trybunał, rosyjski ruch „Za prawa człowieka”, Europejska Białoruś. Na stronie www.freekavalenka.org mogą Państwo również przeczytać oświadczenia osób, które przyłączyły się do apelu i żądania o uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Siarhieja Kawalenki i utworzyły swoisty komitet poparcia dla tego więźnia politycznego.

32. 19 czerwca- wziąłem udział w akcji zbierania piłek z okazji Euro 2012, organizowanej przez ks. Jana Byrta, pastora z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku. Ks. Byrt zwrócił się do przedstawicieli świata polityki i sportu o ufundowanie piłek, które później zostały rozlosowane wśród uczestników nabożeństwa ekumenicznego z okazji trwających Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

33. 21 czerwca wziąłem udział we wspólnej konferencji wraz z żoną Siarhieja Kawalenki- Alioną. Konferencja odbyła się w Domu Białoruskim w Warszawie. Aliona Kawalenka opowiedziała o sytuacji swojego męża, który, jak podkreśliła został skazany jedynie za to, że miał śmiałość powiesić na choince narodową biało-czerwono-białą flagę Białorusi. Zdaniem Aliony Kawalenki postępowanie sądowe w sprawie jej męża było motywowane politycznie, od samego początku było fałszowane przez białoruskie władze. W jej przekonaniu rozprawa sądowa naruszała przepisy i wyznaczony sposób postępowania sądowego na Białorusi.

Podczas konferencji opowiedziałem o stronie kampanii solidarności z Kawalenkąwww.freekavalenka.org Wyraziłem również moje ubolewanie nad faktem, że Amnesty International jeszcze nie uznało Kawalenki za więźnia sumienia.

Po konferencji, wraz z dyrektorem Domu Białoruskiego w Warszawie, Dzmitrijem Barodką wręczyliśmy Alionie Kawalence prezenty dla jej dzieci – 7-letniego Walancina i 1-rocznej Wiki.

34. 29 czerwca 2012 Europejska Nagroda Obywatelska została przyznana nominowanemu przeze mnie stowarzyszeniu „Wiosna” – organizatorowi akcji „Szlachetna paczka”. Stowarzyszenie wychodzi z założenia, iż należy uczyć ludzi pomagać sobie nawzajem. W ramach akcji „Szlachetna paczka” osoby potrzebujące nie otrzymują pieniędzy, tylko artykuły pierwszej potrzeby. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych, dzięki czemu każdy darczyńca może przygotować paczkę dla potrzebujących. W ubiegłym roku laureatem została między innymi nominowana przeze mnie Inicjatywa Wolna Białoruś.

35. W związku z rewizją w biurze Związku Polaków na Białorusi i konfiskatą sprzętu komputerowego, działaczy tej organizacji, która miała miejsce 27 czerwca, zwróciłem się z oficjalnym apelem o interwencję do Ministra Spraw Zagranicznych RP, Radosława Sikorskiego.

W liście podkreśliłem, że funkcjonariusze milicji skonfiskowali z grodzieńskiej siedziby spółki Kresowia, stanowiącej zaplecze finansowe i organizacyjne nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, wszystkie dziewięć komputerów, stanowiących własność Ambasady RP na Białorusi. Wcześniej skonfiskowano z sali wynajmowanej przez Andrzeja Poczobuta numery "Głosu znad Niemna na uchodźstwie".

4 lipca otrzymałem odpowiedź od Podsekretarza Stanu Jacka Ciska, który zapewnił, że sytuacja jest dobrze znana Ministerstwu Spraw Zagranicznych i budzi poważne zaniepokojenie. Wymienił również działania, które zostały podjęte przez stronę polską. List znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/odpowiedz-ministerstwa-spraw-zagranicznych-w-sprawie-komputerow-zpb/04-07-2012

36. 2 czerwca- Iwonka Surwiłła, przewodnicząca Rady Demokratycznej Republiki Białoruskiej (Białoruskiej Republiki Ludowej) na uchodźstwie poparła zainicjowaną przeze mnie kampanię solidarności z białoruskim więźniem politycznym Siarhiejem Kawalenką – Free Kavalenka. Oświadczenie w tej sprawie znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/iwonka-surwilla-popiera-kampanie-free-kavalenka/02-07-2012

37. Od 8 do 12 lipca do Brukseli na moje zaproszenie przyjechało kolejnych 50 osób. Jak zwykle byli to laureaci organizowanych przeze mnie konkursów-tym razem byli to w większości laureaci konkursu „Szukamy bohaterów” i laureaci drugiej edycji „Wielkiego Testu z Historii Śląska-Czas Wolnego”, a także wolontariusze i stażyści angażujący się w pracę mojego biura. Uczestnicy odwiedzili Parlament Europejski, zwiedzili Brukselę, Brugię i Antwerpię. Oczywiście udało mi się jak zwykle, spotkać z moimi gośćmi podczas kolacji.

38. 12 lipca podjąłem pilną interwencję w sprawie tragicznej sytuacji w schronisku dla bezdomnych zwierząt w miejscowości Ruska Wieś.

Schronisko jest prowadzone przez firmę EKO-AR Sp. z o.o., podlega gminie Ełk. Nadzór nad schroniskiem sprawuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku. Wszyscy odpowiedzialni za placówkę twierdzą, że sytuacja jest dobra a warunki odpowiednie. Jednak według słów świadków sytuacja jest tragiczna- psy przetrzymywane są w strasznych warunkach, brakuje im należytej opieki weterynaryjnej, wskutek czego wiele z nich zdechło. Wobec tych faktów, wystosowałem pisma do właściciela firmy prowadzącej schronisko, wójta gminy Ełk oraz powiatowego lekarza weterynarii. Treść listów znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/aktualnosci/interwencja-dra-marka-migalskiego-w-sprawie-schroniska-w-ruskiej-wsi/12-07-2012
Wszyscy adresaci odpowiedzieli na pisma- treść odpowiedzi znajdą Państwo pod tym linkiem:
http://www.migalski.eu/aktualnosci/odpowiedz-na-interwencje-dra-marka-migalskiego-w-sprawie-schroniska-w-ruskiej-wsi/03-08-2012
Wszystkich zainteresowanych proszę o zapoznanie się z ich treścią.

39. 13 lipca wysłałem drogą elektroniczną listy do rosyjskich partii politycznych apelując o głosowanie przeciwko zapisom naruszającym wolności obywatelskie kontrowersyjnej ustawy.

Moja interwencja dotyczy projektu ustawy, który wprowadza odpowiedzialność karną za pomówienie. Zgodnie z nową ustawą osoby, które dopuściły się zniesławienia, mogą zostać skazane na pozbawienie wolności do 5 lat. Dodatkowo, znacząco zwiększa ona kary pieniężne za to przestępstwo – do 5 milionów rubli.

Jestem zaniepokojony nowelizacją ustawy o Internecie. Poprawki dotyczące informacji, „które mogą szkodzić zdrowiu i rozwojowi" dzieci, mogą również poważnie naruszyć wolności i prawa obywateli Federacji Rosyjskiej i mogą stać się punktem wyjścia dla utworzenia rzeczywistej cenzury w sieci internetowej, tworzenia spisów zabronionych stron, adresów IP i – w następstwie – ich infiltracji i blokowania.

40. 19 lipca 2012 podjąłem interwencję w sprawie zatrzymania na Białorusi Varvary Krasutskiej, młodzieżowej działaczki, która w ramach programu Kalinowskiego studiuje na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Varvara Krasutskaya została zatrzymana na placu Październikowym w Mińsku. Prawdopodobnym powodem zatrzymania był fakt, że dziewczyna miała na siebie koszulkę z napisem „Wolność dla Bialackiego”. Varvara została oskarżona o „drobne chuligaństwo”. Wystosowałem w tej sprawie pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych RP, Radosława Sikorskiego, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Białoruś, Leszka Szarepki, a także do władz Uniwersytetu Śląskiego – Rektora UŚ – Prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia oraz do Dziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Prof. UŚ dr hab. Krystyny Doktorowicz.
W tydzień później zorganizowałem akcję „całkowicie nielegalnej” zbiórki pieniędzy na rzecz Varvary. Dziewczyna została skazana na karę grzywny, którą udało się zapłacić dzięki pomocy osób, które włączyły się w akcję.

41. 20 lipca 2012 podjąłem interwencję w sprawie Dzmitrija Daszkiewicza białoruskiego więźnia sumienia, działacza opozycyjnego „Młodego Frontu. Przeciwko Daszkiewiczowi zostało wszczęte postępowania karne o „złośliwe niepodporządkowanie się administracji kolonii karnej”. Wystosowałem w tej sprawie list do Prokuratora Generalnego Republiki Białorusi. W liście podkreśliłem, że kroki podejmowane przez administrację Kolonii Karnej nr 13 w Głubokoje w stosunku do Dzmitrija Daszkiewicza, są niczym innym, jak presją, torturami i brutalnym traktowaniem tego więźnia politycznego.

42. 27 lipca 2012 W ramach kampanii „adopcji” białoruskich więźniów politycznych, organizowanej przez „Libereco – Partnership for Human Rights”, zainicjowałem wspólne oświadczenie dotyczące sytuacji na Białorusi. 15-tu parlamentarzystów z różnych krajów wyraziło swoje wsparcie dla demokratycznych aspiracji Białorusinów i zażądało od białoruskich władz zaprzestania represji w stosunku do obrońców praw człowieka, dziennikarzy i dysydentów oraz bezwarunkowego i natychmiastowego oczyszczenia z zarzutów i uwolnienia wszystkich białoruskich więźniów politycznych.
Przypominam, że dwukrotnie w ramach akcji Libereco podjąłem się opieki nad białoruskimi więźniami politycznymi: liderem kampanii obywatelskiej "Europejska Białoruś", Dzmitrijem Bandarenką, a po jego uwolnieniu zostałem opiekunem Siarhieja Kawalenki.
Treść oświadczenia znajdą Państwo pod tym linkiem:
http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/wspolne-oswiadczenie-rodzicow-chrzestnych-w-sprawie-sytuacji-na-bialorusi/27-07-2012

43. W związku z bulwersującą sytuacją, jaka miała miejsce 12 sierpnia, kiedy to na boisku Gimnazjum nr 23 przy ul. Tarnowieckiej w Warszawie grupa chuliganów zaatakowała obywateli białoruskich, chcących rozegrać turniej swojej diaspory mieszkającej w Polsce, podjąłem interwencję. Skierowałem pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości oraz Prezydent Warszawy.
Ich treść znajdą Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/aktualnosci/interwencja-dr-marka-migalskiego-w-sprawie-pobicia-obywateli-bialorusi/15-08-2012
W imieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiedzi w tej sprawie udzielił Podsekretarz Stanu Michał Deskur. W piśmie poinformowano, że w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VII prowadzone jest postępowanie przygotowawcze dotyczące: pobicia, rozboju, uszkodzenia mienia oraz przywłaszczenia mienia na szkodę obywateli Białorusi. Odpowiedź Ministerstwa znajdą Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/odpowiedz-msw-w-sprawie-pobicia-obywateli-bialorusi-w-warszawie/30-08-2012

44. 22 sierpnia podjąłem kolejną interwencję w sprawie kolejnych nacisków i brutalnego traktowania przez władze kolonii karnej białoruskiego opozycjonisty, Siarhieja Kawalenki. Opozycjonista trafił do karceru, a stamtąd przeniesiono go do części szpitalnej. Władze więzienia odmawiały informacji na temat jego zdrowia. W związku z tym zwróciłem się w tej sprawie do Prokuratora Generalnego Białorusi i zażądałem przekazania informacji na temat stanu zdrowia i warunków przetrzymywania Kawalenki, a także okoliczności przeniesienia opozycjonisty do karceru. W odpowiedzi na moje pismo Naczelnik Departamentu, J. Tołkaczow poinformował iż sprawdzono fakty, które przytoczyłem w liście i stwierdzono, że w żaden sposób Siarhiej Kawalenka nie jest traktowany inaczej niż inni więźniowie, wszystkim stawiane są takie same wymagania. Mimo zapewnień władz kolonii naciski na Siarhieja Kawalenkę nie ustały.
Przy okazji interweniowania u władz kolonii karnej, zaalarmowałem również Amnesty International, zwróciłem się do Johna Dalhuisena, dyrektora Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej oraz do Prezesa Zarządu Amnesty International Polska, Mateusza Króla. W listach podkreśliłem, że Siarhiej Kawalenka jest stale prześladowany i represjonowany przez władze kolonii, a jego stan zdrowia nieustannie się pogarsza. O reakcji Amnesty International mogą przeczytać Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/aktualnosci/reakcja-amnesty-international-na-sprawe-kawalenki/31-08-2012
Przypominam, że Amnesty International, mimo wielu moich apeli odmówiło uznania Siarhieja Kawalenki za więźnia sumienia. W związku z tym, wysłałem listy do osób publicznych, które zabrały głos w kwestii aresztowania i skazania członkiń zespołu Pussy Riot, w których prosiłem ich o apelowanie do Amnesty International o przyznanie Kawalence statusu więźnia sumienia. Treść mojego listu znajdą Państwo pod tym linkiem:
http://www.migalski.eu/aktualnosci/apel-do-amnesty-international-w-sprawie-siarhieja-kawalenki/26-08-2012

45. 4 września 2012 Aleś Michalewicz, działacz polityczny i społeczny, kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku przyłączył się do kampanii "Free Kavalenka" i poparł apel o natychmiastowe uwolnienie Siarhieja Kawalenki. Michalewicz sam był więźniem politycznym, zatrzymano go w nocy z 19 na 20 grudnia 2010, po demonstracji na placu Niepodległości.
Oskarżono go o udział w „masowych zamieszkach”. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy KGB. Jak już wspominałem, akcję poparli między innym Władimir Bukowski – rosyjski pisarz, działacz polityczny i społeczny, najbardziej znany radziecki dysydent; znany rosyjski obrońca praw człowieka, Lew Ponomariow i przewodnicząca Rady Białoruskiej Republiki Demokratycznej, Iwonka Surwiłła.

46. 14 września zorganizowałem konferencję prasową, podczas której poinformowałem, że złożę Wniosek o wykreślenie Platformy Obywatelskiej z ewidencji partii politycznych. Treść wniosku wraz z uzasadnieniem znajdą Państwo tutaj:http://www.migalski.eu/aktualnosci/dr-marek-migalski-wnioskuje-o-wykreslenie-po-z-ewidencji-partii-politycznych/14-09-2012

47. 10 września 2012 zwróciłem się do prezesów zarządu telewizji Polsat i TVN z prośbą i propozycją stworzenia filmu dokumentalnego na temat przedstawicieli opozycji na Białorusi. Jestem przekonany, że powinniśmy czuć się w obowiązku wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, gdyż pamiętamy jeszcze, jak wiele nas samych kosztowała walka o odzyskanie niepodległości, i jak wielką pomoc otrzymaliśmy ze strony zachodnich sojuszników.

Treść listu znajdą Państwo pod tym linkiem: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/dr-migalski-proponuje-prezesom-telewizji-polsat-i-tvn-stworzenie-filmu-o-b

48. 12 września 2012 Wystosowałem pismo do rektorów uczelni wyższych w Polsce z prośbą o wprowadzenie lub rozszerzenie programów, umożliwiających studentom z Białorusi podjęcie studiów na polskich uczelniach.

49. 17 września 2012 miałem przyjemność gościć na uroczystym otwarciu biura niezależnego białoruskiego portalu informacyjnego Karta97 w Warszawie. Jest to największy białoruski portal niezależny. Jego działalność na Białorusi nie była możliwa, redakcja pracowała przez rok w Wilnie, obecnie przeniosła się do Warszawy.

Fotorelacja znajduje się pod tym linkiem: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dr-migalski-na-otwarciu-biura-karty97-w-warszawie/17-09-2012

50. 24 września 2012 dzień po wyborach parlamentarnych na Białorusi, zorganizowałem Białoruski Okrągły Stół w Warszawie. Niezależni eksperci, politycy, a także bliscy więzionych białoruskich opozycjonistów rozmawiali o teraźniejszości i przyszłości tego kraju.
W ramach konferencji odbyły się 3 panele dyskusyjne:
1. „Białoruś – od wyborów prezydenckich do parlamentarnych” z udziałem Iriny Bogdanowej, założycielki kampanii społecznej Free Belarus Now, prywatnie siostry kandydata na prezydenta Białorusi, Andrieja Sannikaua; Natalii Pinczuk, żony białoruskiego więźnia politycznego, przewodniczącego „Viasny” Alesia Bialackiego; Mariny Adamowicz, żony kandydata na prezydenta Białorusi, Mykoły Statkiewicza; Aliony Kawalenki, żony białoruskiego opozycjonisty, Siarhieja Kawalenki; Jelieny Tonkaczewej, przewodniczącej organizacji praw człowieka „Lawtrend” i Dzmitrija Bandarenki, byłego więźnia politycznego, lidera kampanii obywatelskiej „Europejska Białoruś”. Panel prowadziła Agnieszka Romaszewska- Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat.
2. „Kampania wyborcza i wybory parlamentarne na Białorusi” z udziałem Żanny Litwiny przewodniczącej Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy; Anny Dyner, eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych; Katarzyny Kwiatkowskiej, eksperta Fundacji Pułaskiego; Dzmitrija Barodki, przedstawiciela Białoruskiego Domu w Warszawie oraz Władimira Kobeca, byłego szefa sztabu Andrieja Sannikaua. Ja sam miałem przyjemność moderować ten panel.
3. „Perspektywa powyborcza na Białorusi w kontekście europejskim” z udziałem dr Katarzyny Pisarskiej, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji; dra Mariusza Maszkiewicza, byłego ambasadora RP na Białorusi; Natalii Radziny, redaktor naczelnej portalu Karta97; Andreia Aliaksandraua, przedstawiciela Index of Censorship i Pawła Usowa, eksperta Białoruskiego Centrum Badań Europejskich. Dyskusję moderował Łukasz Grajewski- redaktor portalu Eastbook.eu
Celem Konferencji było podsumowanie kampanii wyborczej i samych wyborów parlamentarnych na Białorusi, analiza sytuacji politycznej i stanu przestrzegania praw człowieka w tym kraju oraz omówienie stosunków między Białorusią, a Unią Europejską.
Dzień po konferencji swoje 50-te urodziny obchodził Aleś Bialacki. Obecna na Konferencji żona Bialackiego- Natalia Pińczuk przybliżyła gościom sytuację swojego męża, opowiedziała, w jakich warunkach przebywa i z jakimi problemami się zmaga. Paneliści i goście konferencji wyrazili swoją solidarność z tym więźniem politycznym i sfotografowali się ze specjalnie przygotowanym plakatem z życzeniami dla Alesia Bialackiego. Galerię zdjęć mogą Państwo zobaczyć pod tym linkiem: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/wszystkiego-najlepszego-ales/25-09-2012
51. 27 września 2012- wolność odzyskał Siarhiej Kawalenka. Był to również dla mnie bardzo radosny dzień, gdyż byłem zaangażowany w sprawę jego uwolnienia, podjąłem szereg działań na rzecz tego opozycjonisty, wielokrotnie interpelowałem w jego sprawie, pisałem listy do białoruskiego MSZ oraz dyrektora kolonii karnej, w której go przetrzymywano. Stworzyłem również specjalną stronę kampanii solidarności z Siarhiejem Kawalenką -www.freekavalenka.org oraz petycję online z żądaniem uwolnienia tego białoruskiego opozycjonisty. Do udziału w kampanii udało mi się zaprosić między innymi Władimira Bukowskiego, Irinę Bogdanową, Iwonkę Surwiłłę, Marie Luise Beck, Alesia Michalewicza oraz organizacje: "Viasna", Libereco.
Przez cały ten czas wspierałem także rodzinę Siarhieja Kawalenki. Żona zwolnionego opozycjonisty była specjalnym gościem Białoruskiego Okrągłego Stołu w Warszawie.

52. 2 października 2012- zgłosiłem kandydaturę Zamku Piastowskiego w Raciborzu do europejskiej nagrody European Union Prize for Cultural Heritage 2013 (Nagroda Europa Nostra 2013).

Europa Nostra to paneuropejska sieć ponad 250 organizacji (ponad 5 mln członków) zrzeszająca ludzi troszczących się o dziedzictwo kulturowe i naturalne naszego kontynentu. Celem organizacji jest organizowanie kampanii promujących troskę o spuściznę kulturową Europy.

Jako poseł mam prawo zgłaszać jedną kandydaturę rocznie. W tym roku zgłosiłem Zamek Piastowski w Raciborzu ze względu na wartości historyczne oraz doskonale przeprowadzoną renowację.

53. 18 października 2012 wziąłem udział w konferencji prasowej z udziałem Siarhieja Kawalenki, która odbyła się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Podczas spotkania Siarhiej Kawalenka opowiedział o długich miesiącach w więzieniu oraz o presji, jakiej był poddawany przez władze kolonii. Organizatorami spotkania byli: Białoruska Pamięć Narodowa oraz TV Biełsat.

54. 22 października 2012 wziąłem udział w uroczystym finale III edycji konkursu „Obiektywnie Śląskie”, którego byłem patronem honorowym i sponsorem nagrody głównej- wycieczek do Brukseli. Gala finałowa odbyła się w atrium Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach. Na konkurs wpłynęło 340 fotoreportaży i 25 filmów. Ideą konkursu jest ukazanie w obiektywie śląskiej kultury, tradycji, różnorodności oraz symboli charakterystycznych dla tego regionu za pomocą krótkiego fotoreportażu i filmu. Zapraszam na oficjalną stronę konkursuwww.obiektywnieslaskie.pl

 

 

55. 27 października 2012 rozpocząłem akcję „Wolność x 2” – akcję solidarności z dwoma białoruskimi więźniami politycznymi, kandydatem na prezydenta w 2010 roku, Mykołą Statkiewiczem i liderem „Młodego Frontu”, Dzmitrijem Daszkiewiczem.

Powstała strona internetowa www.2free.eu na której można znaleźć informacje na temat sytuacji Dzmitrija Daszkiewicza i Mykoły Statkiewicza, interwencji podejmowanych przeze mnie i moje biuro. Zamieszczona tutaj została również petycja do szefów rządów państw UE, by nieustannie dopominali się o tych białoruskich więźniów sumienia, którzy są prześladowani, szykanowani i brutalnie traktowani w koloniach karnych. Petycję można podpisać na stronie: http://www.change.org/petitions/leaders-of-the-eu-member-states-call-to-release-and-rehabilitation-of-statkevich-and-dashkevich
Wierzę, że tylko konsekwentne działania i wspólne stanowisko krajów Unii Europejskiej może doprowadzić do uwolnienia białoruskich więźniów politycznych.

Autorami petycji zostali oprócz mnie, żona Mykoły Statkiewicza– Marina Adamowicz oraz narzeczona Dzmitrija Daszkiewicza, wiceprzewodnicząca „Młodego Frontu”, Nasta Pałażanka.

Kampanię wspierają: Karta97, „Młody Front”, Belarusian Tribunal, Change.org, Free Belarus Now, Białoruski Dom w Warszawie, Kampania „Europejska Białoruś” oraz portal „Korespondent Wschodni”.

56. 29 października 2012- Konferencja „Europejska Perspektywa Ukrainy”- w dzień po wyborach parlamentarnych na Ukrainie, zorganizowałem w Warszawie debatę ekspercką, która została poświęcona podsumowaniu kampanii wyborczej i samego głosowania u naszych wschodnich sąsiadów. Ja sam wziąłem udział w panelu "Wybory na Ukrainie i ich przebieg" prowadzonym przez Dariusza Rosiaka- dziennikarza Polskiego Radia. Miałem przyjemność dyskutować z tak znamienitymi gośćmi jak: Henryk Wujec- Doradca Prezydenta RP, Bogumiła Berdychowska- Publicystka specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich, dr Andrzej Szeptycki -Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytet Warszawski i Katarzyna Kwiatkowska- ekspert Fundacji Pułaskiego.

W drugim panelu zatytułowanym „Scenariusze powyborcze” prowadzonym przez red. Marię Przełomiec- dziennikarkę TVP INFO, udział wzięli: Jan Malicki- dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Wiktor Sokolow -wicedyrektor Instytutu Gorszenina, Dmitrij Ostrouszko- dyrektor ds. programów międzynarodowych, Instytut Gorszenina, Krzysztof Filcek- członek Zarządu Fundacji Polsko-Ukraińskiej PAUCI, Tomasz Pisula-prezes fundacji Wolność i Demokracja.

57. 6 listopada 2012 ruszyła trzecia edycja Akademii Liderów Windsor. ALW to projekt edukacyjny skierowany do studentów, dla których ważne są tradycje republikańskie i patriotyczne, którzy chcą rozwijać wiedzę i umiejętności związane z pracą nowoczesnych mediów i współpracą z dziennikarzami, a równocześnie aktywnie działać na rzecz swojego otoczenia i regionu. Akademia „Windsor” łączy w sobie najlepsze wzorce konserwatywnych szkół liderów prowadzonych w USA i na Zachodzie Europy. Uczestnicy wzięli udział w spotkaniach i warsztatach dziennikarskich z najważniejszymi redaktorami oraz naukowcami. Szkolenia dotyczące rozwijania kompetencji w zakresie mediów i PR prowadzone były przez trenerów biznesu. Zajęcia w ramach Akademii przeprowadzili: red. Piotr Gursztyn, red. Igor Janke, red. Marek Magierowski, red. Michał Szułdrzyński, red. Wiktor Świetlik, red. Łukasz Warzecha, red. Rafał Ziemkiewicz.

58. 7 listopada 2012 W związku z informacjami o nasilających się naciskach na białoruskiego więźnia politycznego Dzmitrija Statkiewicza, wystosowałem pismo do naczelnika więzienia nr 4 oraz do naczelnika departamentu ds. penitencjarnych MSW Białorusi. W swoich listach podkreśliłem, że w moim przekonaniu administracja więzienia celowo izoluje Statkiewicza od świata zewnętrznego, by złamać go psychicznie, pozbawić wsparcia duchowego i stworzyć wrażenie, że został pozostawiony sam sobie. Podkreśliłem również, że działania podejmowane przez administrację więzienia to nic innego jak presja, tortury i okrutne traktowanie, a zgodnie z Konwencją Przeciwko Torturom ratyfikowaną przez Białoruś, wszelkie formy tortur i brutalnego traktowania są niedopuszczalne. Wezwałem do zaprzestania stosowania represji wobec Mykoły Statkiewicza i przekazania mu informacji, dlaczego administracja więzienia nr 4 od prawosławnej Wielkanocy nie zezwala na spotkanie opozycjonisty z prawosławnym księdzem.

59. 10-12 listopada 2012 – patronowałem Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych, która odbyła się w Szczyrku. Miałem przyjemność wygłosić słowo wstępne i przywitać znakomitych ekspertów: prof. Bohdana Szklarskiego, Agatę Gostyńską (PISM), dra Rafała Matyję i dra Tomasza Słupika, a także uczestników konferencji-przedstawicieli kół naukowych z Warszawy, Lublina, Katowic, Łodzi, Krakowa i Olsztyna.
W ramach wydarzenia odbyły się następujące panele dyskusyjne:
· Przyszłość Unii Europejskiej: aspekty prawno-instytucjonalne (ekspert: Agata Gostyńska analityk PISM)
· Czego dowiadujemy sie o współczesnej demokracji patrząc na wybory w USA? (ekspert: prof. dr hab. Bohdan Szklarski dyrektor Centrum Studiów Amerykańskich UW)
· Jak media zmieniają polską politykę? (ekspert: dr Rafał Matyja Wyższa Szkoła im ks. J. Tischnera)
Organizatorem konferencji był portal naukowy Nowa Politologiawww.nowapolitologia.pl
60. 15 listopada 2012- uroczysta inauguracja Europejskiej Akademii Praw Człowieka.
EAPC to mój nowy projekt, który realizuję wspólnie ze Stowarzyszeniem „Projekt Śląsk”. Projekt jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Impulsem do podjęcia tej inicjatywy stała się odbiegająca od europejskich standardów sytuacja w zakresie respektowania praw człowieka, za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Polska jako państwo bezpośrednio graniczące z Białorusią powinna wykazywać się szczególnie aktywną polityką w zakresie pomocy poszkodowanym obywatelom tego kraju. Sytuacja u naszego wschodniego sąsiada pokazuje nam także, jak ważna jest obrona demokracji oraz to, że nie jest ona dana społeczeństwom raz na zawsze, lecz wymaga ciągłej troski ochrony przed autorytarnymi zapędami.
W ramach prowadzenia Europejskiej Akademii Praw Człowieka przewidujemy organizację spotkań w szkołach średnich miast aglomeracji, których celem jest poszerzanie wiedzy uczniów o problematyce praw człowieka. Podczas zajęć będziemy prezentować unikatowe wywiady oraz dokumenty z udziałem represjonowanych opozycjonistów. Dla bardziej zainteresowanych uczniów przewidzieliśmy możliwość zaangażowania w inne atrakcyjne wydarzenia jak konkursy, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi.

15 listopada 2012 miała miejsce uroczysta inauguracja Europejskiej Akademii Praw Człowieka. W wydarzeniu wzięło udział ponad 270 uczniów ze śląskich szkół. Spotkanie zaczęło się od wykładu na temat praw człowieka. Uczniowie dowiedzieli się czym tak naprawdę są prawa człowieka, gdzie i w jaki sposób są łamane i jak można o nie walczyć. Uczestnicy spotkali się również z Dzmitrijem Bandarenką- niezwykle zasłużonym białoruskim opozycjonistą, członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Opozycjonista podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z walki o demokratyczną Białoruś, opowiedział o swoim pobycie w więzieniu, przybliżył również młodym ludziom sytuację młodych Białorusinów. Młodzież miała okazję zadać pytania białoruskiemu gościowi, a także porozmawiać z nim w kuluarach.
Więcej na stronie www.eapc.katowice.pl

61. 16 listopada 2012 Byłem współorganizatorem spotkania białoruskich ośrodków europejskich, które odbyło się w Warszawie.

Celem spotkania było zapoczątkowanie koordynacji białoruskich ośrodków społeczno-politycznych, zainicjowanie stałej wymiany informacji i doświadczenia pracy diaspory białoruskiej. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele następujących ośrodków białoruskich w Europie:

· Centrum Białoruskiej Emigracji Politycznej, Juraś Zyłko (Belgia)
· Stowarzyszenie na rzecz modernizacji, Aliaksej Franckiewicz (Czechy)
· Biuro jedynej Białorusi, Aleg Miacelica (Litwa)
· Centrum Białoruskie na Ukrainie, Igar Koktysz (Ukraina)
· Free Belarus Now, Iryna Bagdanawa (Anglia)
· Belarusian Tribunal, Andrej Abozau (Estonia)
· Pamiętamy, Iryna Krasouskaja (Holandia)
· Stowarzyszenie Diaspory Białoruskiej, Aliaksandr Sapeha (Szwajcaria)
· Białoruski Dom, Dzmitry Barodka (Polska)
· Związek na rzecz demokracji w Białorusi, Anatol Mikhnavets (Polska)
· Europejska Białoruś, Hanna Ljubakowa i Maksim Serhiec (Polska)

62. 16 listopada 2012 W ramach zainicjowanej przeze mnie kampanii solidarności z Dzmitrijem Daszkiewiczem i Mykołą Statkiewiczem, moje Biuro oraz kampania obywatelska „Europejska Białoruś” zorganizowały pikietę solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi.
Akcja odbyła się na Krakowskim Przedmieściu, niedaleko kościoła św. Anny. Wzięło w niej udział około 30 osób, w tym redaktor portalu Karta97 Natalia Radzina oraz dyrektor Białoruskiego Domu w Warszawie, Dzmitrij Barodka. Akcja miała niecodzienny charakter, gdyż swoją solidarność z więźniami politycznymi wyrazili przedstawiciele białoruskiej diaspory nie tylko z Polski, ale również z Francji, Litwy, Szwajcarii i Belgii. Wszyscy uczestnicy pikiety trzymali w rękach banery akcji „Wolność x 2” z portretami Dzmitrija Daszkiewicza i Mykoła Statkiewicza oraz flagi narodowe.
Podczas akcji na dużym ekranie wyświetlany był film „Białoruskie marzenie” opowiadający o wydarzeniach z 19 grudnia 2010 roku – pacyfikacji pokojowej demonstracji na placu Niepodległości i brutalnych zatrzymaniach przedstawicieli opozycji. Uczestnicy akcji rozdawali również ulotki informacyjne kampanii „Wolność x 2”. Warszawiacy zatrzymywali się, zadawali pytania organizatorom, byli niezwykle zainteresowani problemem.

63. 22 listopada 2012 W związku z próbą zamachu na Sejm RP, wystosowałem pismo do Marszałek Ewy Kopacz z apelem o rozwiązanie problemu słabego zabezpieczenia budynków sejmowych. Treść listu znajdą Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/aktualnosci/list-do-marszalek-kopacz-w-sprawie-ochrony-sejmu/22-11-2012

64. 29 listopada 2012 Bolesław Bartnik, wiceprezydent Federacji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego w Polsce, 13 listopada w Mińsku na spotkaniu roboczym, stwierdził, że polskie związki zawodowe wykazują zainteresowanie sposobami, jakie stosuje Federacja Związków Zawodowych Białorusi (ФПБ – Федерация профсоюзов Беларуси) w celu ochrony interesów jej członków. W związku z tą wizytą, wystosowałem pismo do Przewodniczącego Federacji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego Zbigniewa Kaniewskiego, w którym podkreśliłem, że Federacja Związków Zawodowych jest podporządkowana reżimowi Łukaszenki, a okazując poparcie dla tego organu, akceptujemy sytuację na Białorusi. Treść listu znajdą Państwo pod tym linkiem:
http://www.migalski.eu/aktualnosci/polskie-zwiazki-zawodowe-chca-sie-wzorowac-na-bialorusi-sprzeciw-dra-migalskiego/29-11-2012
65. 23 listopada 2012 nominowałem do nagrody "Index on Censorship", białoruskiego działacza, szefa Centrum Praw Człowieka „Viasna”, Alesia Bialackiego, który obecnie odbywa wyrok 4,5 roku kolonii karnej.
Brytyjska organizacja pozarządowa „Index on Censorship”, która zajmuje się problemem wolności słowa rokrocznie przyznaje specjalną nagrodę dziennikarzom, pisarzom, artystom i działaczom społecznym, którzy wykazali się niezwykłą odwagą, męstwem i kreatywnością na rzecz ochrony wolności słowa. Tę prestiżową nagrodę otrzymali między innymi: organizacja „Memoriał”, agencja Al Jazeera, Wikileaks, Anna Politkowska, Ibrahim Eissa.
Uważam, że przewodniczący Centrum Praw Człowieka „Viasna” i wiceprezes Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka FIDH Aleś Bialacki w pełni zasługuje na tę nagrodę. Bialacki całe swoje życie poświęcił walce o prawa człowieka na Białorusi, o to, by jego rodacy mogli korzystać ze swobód obywatelskich i takich podstawowych praw, jak wolność słowa, wolność zgromadzeń i zrzeszania się. Pomagał białoruskim więźniom politycznym i wspierał rodziny represjonowanych. Przeciwstawiał się reżimowi, nie bał się krytykować białoruskich władz. Prowadził kampanię przeciwko karze śmierci na Białorusi. To właśnie za swoją działalność na rzecz praw człowieka został skazany na 4,5 roku kolonii karnej, ale nawet w ten sposób białoruskim władzom nie udało się go złamać.
66. 2-6 grudnia 2012 kolejnych kilkadziesiąt osób odwiedziło na moje zaproszenie Brukselę. Byli to tym razem w głównej mierze laureaci konkursu „Obiektywnie Śląskie”, ale także jak zwykle osoby, które współpracowały z moim biurem podczas realizacji poszczególnych projektów- stażyści i wolontariusze. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić Brugię – miasto w północno – zachodniej Belgii oraz słynącą z diamentów i obrazów Rubensa Antwerpię. Najwięcej czasu goście spędzili w Brukseli, gdzie podczas wizyty w Parlamencie Europejskim mogli zapoznać się ze szczegółami pracy instytucji europejskich. Ponadto goście zobaczyli najważniejsze miejsca w Brukseli. Ostatnim punktem wycieczki była Antwerpia- drugie co do wielkości belgijskie miasto, słynące z szlifierni diamentów.

67. 6 grudnia 2012 odbył się III Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka. Tegoroczna edycja Kongresu została w całości poświęcona problemom poszanowania praw człowieka i procesom demokratyzacji w Europie Wschodniej. W ramach Kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne, w których udział wzięli znamienici goście z zagranicy, polscy eksperci i komentatorzy.
W I panelu, którego tematem była sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi wypowiedzieli się: Stanisław Szuszkiewicz – pierwszy prezydent niepodległej Białorusi, Natalia Radzina – redaktor naczelna portalu Karta 97, Wiaczesław Dianow – organizator tzw. „milczących protestów", Franak Wiaczorka – opozycyjny działacz młodzieżowy, współpracownik Radia Wolna Europa i Radia Swaboda, Dzmitrij Novikau – prezes Europejskiego Radia dla Białorusi. Ja sam miałem przyjemność moderować całą dyskusję.
W II panelu poświęconym sytuacji w Rosji udział wzięli dr Wiktor Ross – politolog, były ambasador Polski w Rosji i Mołdawii, Andrzej Brzeziecki – redaktor naczelny Nowej Europy Wschodniej, Katarzyna Jarzyńska – ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. Tę część konferencji poprowadził redaktor Marek Magierowski.
III panel został poświęcony Ukrainie. Mówcami tego panelu byli: Konstantyn Winokurow – dyrektor filii Instytutu Gorszenina w Charkowie, Jan Andrzej Dąbrowski – Kolegium Europy Wschodniej, Maryanna Prokop – politolog, doktorantka na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych. Nad przebiegiem dyskusji czuwała Redaktor Maria Przełomiec – TVP INFO, „Studio Wschód”.
Po panelach dyskusyjnych publiczność została zaproszona na projekcję filmu „Białoruskie marzenie” (reż. Ekateriny Kibalchich), który opowiada o wydarzeniach na Białorusi od czasu wyborów prezydenckich w 2010 roku. Przed pokazem krótką prelekcję wygłosił bezpośredni uczestnik zdarzeń, będących tematem filmu, Franak Wiaczorka – opozycyjny działacz młodzieżowy, współpracownik Radia Wolna Europa i Radia Swaboda.
Relację i galerię zdjęć znajdą Państwo pod tym linkiem: http://www.migalski.eu/aktualnosci/iii-kongres-praw-czlowieka-juz-za-nami/06-12-2012
68. 10 grudnia 2012 w Katowicach odbyła się akcja „Wolnośćx2” – była to akcja solidarności z więźniami politycznymi: liderem "Młodego Frontu", Dzmitrijem Daszkiewiczem, oraz kandydatem na prezydenta w wyborach 2010 roku, Mykołą Statkiewiczem.

Akcja została zorganizowana przez moje biuro z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przed Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studenci chętnie przyłączali się do kampanii – pozowali z portretami więźniów do fotopetycji, dopytywali o sytuację opozycjonistów. Kolaż zdjęć z akcji zostanie wykorzystany do wykonania pocztówek, które wyślemy do białoruskich więźniów i ich rodzin.

Relację i galerię zdjęć znajdą Państwo pod tym linkiem: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/wolnosc-x-2-akcja-solidarnosci-w-katowicach/10-12-2012

69. 17 grudnia 2012 odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Europejskiej Akademii Praw Człowieka. Wolontariusze przeprowadzili warsztaty w katowickim Gimnazjum nr 3.

Uczniowie podczas zajęć zgłębiali wiedzę związaną z tematyką praw człowieka. Wideorelacja z inauguracji EAPC, zaprezentowana na początku spotkania, przybliżyła młodzieży szkolnej cel i ideę projektu. W dalszej części warsztatów wolontariusze przedstawili gimnazjalistom historię i ewolucję systemu praw człowieka. Zwieńczeniem zajęć była dyskusja na temat sytuacji respektowania praw człowieka na Białorusi. Ponadto uczniowie uzyskali informację o działaniach prowadzonych przez społeczność międzynarodową na rzecz poprawy sytuacji przestrzegania praw człowieka na obszarze państw postsowieckich.

70. 19 grudnia 2011 W rocznicę wydarzeń na placu Niepodległości w Mińsku, moje Biuro wraz z „Europejską Białorusią" i rodzinami więźniów politycznych zorganizowało konferencję prasową w Domu Białoruskim w Warszawie. W konferencji wzięli udział byli więźniowie polityczni: Natalia Radzina, redaktor naczelna portalu Karta 97, rzecznik prasowy sztabu Andrieia Sannikaua, Alieksander Atroszczenkau oraz lider kampanii „Europejska Białoruś” Dzmitry Bandarenka. Gościem specjalnym spotkania była Marina Adamowicz, żona Mykoły Statkiewicza – ostatniego kandydata na prezydenta Białorusi, który nadal przebywa w więzieniu. Ja sam miałem przyjemność prowadzić tę konferencję.
Tego samego dnia na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się pikietę i akcję solidarności z więźniami politycznymi. Podczas akcji można było napisać pocztówkę do więźniów politycznych.
Relację i fotorelację z tych dwóch wydarzeń znajdą Państwo pod tymi linkami:
http://www.migalski.eu/aktualnosci/19-grudnia-%E2%80%93-pamietamy-konferencja-prasowa-i-akcja-solidarnosci-w-warszawie/19-12-2012
http://www.migalski.eu/aktualnosci/symboliczna-klatka-zniewolenia/20-12-2012
Zapraszam na moją stronę internetowąwww.migalski.eu, znajdą tam Państwo bieżące informacje na temat mojej działalności w Parlamencie Europejskim i w kraju.
I przypominam – czekam na zgłoszenia do udziału w konkursie na to, czy znajdziecie Państwo bardziej aktywnego polskiego europosła. Nagroda? Wycieczki do Brukseli. Czekam na zgłoszenia.

0

Marek Migalski

283 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758