Bez kategorii
Like

180 mld zł rocznie z ZUS do PKO BP

12/01/2012
332 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał umowę z PKO BP na obsługę rachunków i wypłatę świadczeń. Przez PKO BP rocznie będzie przechodziło około 180 mld zł – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Mirosława Boryczka z zarządu ZUS.

0


Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał czteroletnią umowę z PKO Bankiem Polskim na otwarcie i prowadzenie rachunków skonsolidowanych funduszy w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Funduszu Emerytur Pomostowych oraz realizację tzw. płatności masowych związanych z wypłatą świadczeń.

"Kontrakt oznacza bardzo znaczne rozszerzenie usług płatności masowych, stawia nas w czołówce bankowości transakcyjnej w Polsce" – powiedział na konferencji prasowej wiceprezes PKO BP Jarosław Myjak.

Szacowana liczba przelewów realizowanych przez PKO BP w ramach umowy z ZUS ma wynieść około 69 mln rocznie, a kwota, jaka będzie przechodzić przez PKO BP, sięgnie 180 mld zł.

"To pierwsza umowa w historii ZUS, która przekazuje prowadzenie rachunków skonsolidowanych i obsługę wypłaty świadczeń w ręce jednej instytucji finansowej. Dotychczas zajmowały się tym dwie odrębne instytucje" – powiedziała członek zarządu ZUS, nadzorująca pion finansów i realizacji dochodów, Mirosława Boryczka. Dodała, że dzięki umowie ZUS zaoszczędzi średniorocznie około 30 mln zł.

Oszczędności mają pochodzić m.in. z bezpłatnych przelewów świadczeń na rachunki klientów ZUS. Ponadto przekazywanie środków na konta świadczeniobiorców ulegnie skróceniu o jeden dzień.

"Taki tryb realizacji wypłaty świadczeń pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie tak środków pochodzących ze składek, jak i środków budżetowych, przyczyniając się do poprawy płynności budżetu państwa" – podkreśliła Boryczka.

Ponadto, jak powiedział Myjak, każdy świadczeniobiorca otrzyma przelew tego samego dnia. "Tego jeszcze nie było" – podkreślił.

PKO BP ma uruchomić system w ciągu 90 dni.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną zajmującą się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją świadczeń: emerytury, renty, zasiłki chorobowe lub macierzyńskie.

Z usług ZUS korzysta około 24 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią blisko 50 proc. zasobów pieniężnych państwa. Dla realizacji swoich zadań ZUS zatrudnia ponad 47 tys. pracowników, rozmieszczonych w 43 oddziałach, 214 inspektoratach i 68 biurach terenowych w całym kraju.

PKO BP jest liderem polskiego sektora bankowego. Z aktywami na poziomie ponad 42 mld euro jest też największym bankiem Europy Środkowo-wschodniej. Skonsolidowany zysk netto PKO BP po trzech kwartałach 2011 r. wyniósł 2,9 mld zł.

(PAP)

 

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758