Globalnie i Lokalnie
Like

Sąd orzeka: bloggerzy również mają ochronę Pierwszej Poprawki

20/01/2014
624 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Sąd orzeka: bloggerzy również mają ochronę Pierwszej Poprawki

Grants Pass, Oregon: Federalny Sąd Apelacyjny orzekł w piątek (17.01.2014) iż bloggerzy i ich czytelnicy mają takie same prawa do ochrony przed pozwami o zniesławienie, jak dziennikarze. Jeśli chodzi o sprawę o znaczeniu publicznym, oskarżający musi udowodnić niedbałość piszącego [w ustalaniu faktów], by uzyskać odszkodowanie.

.

0


26.11.2013.

.

CZY to OZNACZA, że np. FACEBOOK zacznie w końcu ODPOWIADAĆ za BLOKOWANIE KONT i CENZURĘ POLITYCZNĄ ?!!

 *****

.

Dziewiąty Apelacyjny Sąd Okręgowy zarządził nową  rozprawę odnośnie oskarżenia o zniesławienie wniesionego przez syndyka masy upadłościowej z Oregonu przeciwko bloggerowi z Montany, który napisał, że wyznaczony przez sąd syndyk w kryminalny sposób zaniedbał swe obowiązki tyczące przypadku bankructwa.

.

Sąd Apelacyjny orzekł, iż syndyk nie jest osobą publiczną, co wymagało by jeszcze wyższych standardów w udowadnianiu, iż autor tekstu celowo działał w złej woli – lecz sama sprawa miała znaczenie dla szerokiej publiczności, a więc [normalne] reguły tyczące zaniedbania są obowiązujące.

.

Greg Leslie z Komitetu Reporterów dla Wolności Prasy stwierdził, że orzeczenie sądu potwierdza to, co było przez wielu podawane w wątpliwość: standardy ustanowione przez orzeczenie Sądu Najwyższego z roku 1974 w sprawie Gertz przeciwko Robertowi Welch Inc., stosują się do wszystkich, nie tylko do dziennikarzy. “To nie jest jakieś specjalne uprawnienie dla mediów. A więc jest to dobra nowina dla bloggerów, dziennikarzy obywatelskich i innych”.

.

Więcej na: http://hosted.ap.org/

Tłum. / skrót: gajowy Marucha

 za: htp://marucha.wordpress.com/
.

.

http://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/01/20/sad-orzeka-bloggerzy-rowniez-maja-ochrone-pierwszej-poprawki/

.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Konwent Narodowy

116 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816