KULTURA
Like

13 potraw na wigilijnym stole

24/12/2014
871 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
13 potraw na wigilijnym stole

Wieczerza wigilijna tuż tuż. W wielu domach będzie tradycyjnie 12 potraw, które przygotowywane są już być może od kilku dni. Jest jednak wiele rodzin, u których święta Bożego Narodzenia świętuje się z trzynastoma potrawami.

0


Foto: zycie.senior.pl

Foto: zycie.senior.pl

 

Świeży chleb juz zakupiony, opłatek poświęcony, karp w piekarniku, śledzie z cebulą w misce, kompot z suszonych owoców w dzbanku, uszka z grzybami już się rozmrażają, pierogi z kapustą i grzybami się dogotowywują, zapach sosu grzybowego unosi się po całej kuchni, słodka kutia kusi niejednego łasucha, barszcz czerwieni się w wazie, ziemniaki do sosu grzybowego już gotowe i do tego kapusta na gęsto.

Lista potraw różni się nieco u różnych rodzin. Czasem pojawia się jeszcze na stole ryba po grecku, kluski z makiem albo zupa grzybowa zamiast innych podobnych. 12 potraw symbolizuje przede wszystkim 12 apostołów. Każda z potraw także ma osobne znaczenie symboliczne, na którym jednak nie będę się tutaj skupiać.

W wielu rodzinach na wigilijnym stole pojawia się jeszcze jedna “potrawa” – alkohol. Rzekome powody są różne: na dobre trawienie, bo taka tradycja rodzinna, z radości na Boże Narodzenie, bo na każde święta pół litra musi być. Zaraz po wigilii, czasem dopiero po pasterce najczęściej pełnoletni członkowie rodzin zaczynają “świętowanie” nierzadko do upadłego. Nieważne jest to, czy pójdzie się na pasterze, czy będzie się w stanie normalnie funkcjonować w samo święto Bożego Narodzenia. Alkohol to podstawa.

Być może wiele osób spędza tak urodziny swoje lub innych. Tutaj jednak zapomina sie, czyje urodziny świętuje się dzisiaj. A jak można obchodzić urodziny bez jubilata? To Jezus Chrystus się narodził. To Boże Narodzenie obchodzimy w te święta. Trzeba więc zaprosić najważniejszego Gościa i z Nim spędzić ten radosny czas. Niech maleńki Jezus przyjdzie do naszych serc poprzez przyjęcie Go w komunii świętej, poprzez rodzinne spędzenie tych świąt, w zgodzie, miłości, radości. Nie przepijajmy tych świąt, nic w ten sposób z nich nie wynosząc. Jezus to nas Zbawiciel, poprzez ofiarę Którego możemy żyć wiecznie w Jego Królestwie.

Inne zapisy autora:

0

Ammo Osiem
Ammo Osiem

7 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816