Nowe Technologie i Medycyna
Like

Uniwersytet Rzeszowski zyskuje na prestiżu

22/05/2013
1637 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Uniwersytet Rzeszowski zyskuje na prestiżu

Przy ul. Pigonia w Rzeszowie między budynkami Uniwersytetu Rzeszowskiego powstał potężny kompleks uniwersytecki skupiający trzy centra: Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, Mikroelektroniki i Nanotechnologii oraz Modelowania Komputerowego, z dziesięcioma centrami badawczymi.

0


w_kontekscie_otoczenia

 

Dzięki tym obiektom Uniwersytet Rzeszowski staje się ważnym centrum dydaktyczno-naukowym Polski.

Budynek jest już gotowy od połowy zeszłego roku, ale dopiero teraz jest zasiedlany i otwierane są jego kolejne części. W czwartek, 16 maja, prezydent Bronisława Komorowski uroczyście otworzył nowy budynek Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. Natomiast we wtorek, 21 maja, prof. dr hab. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, otworzył Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Temu wydarzeniu towarzyszyło dwudniowe “Sympozjum materiałów nanostrukturalnych – NANO 2013”, w którym uczestniczyło 50 naukowców z 12 krajów Europy. Trzecie z centrów wchodzących w skład kompleksu przy ul. Pigonia – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego, zostanie otwarte za pół roku.

Nowy kompleks uniwersytecki to bardzo nowoczesny obiekt. Ma cztery kondygnacje, podziemny parking, w środku 7 sal wykładowych i audytoryjnych. Są także laboratoria do prowadzenia skomplikowanych badań naukowych. Budowa trwała 4 lata.

Nowy budynek UR-DSC_0303

Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej  zostało wybudowane dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach priorytetu Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka. Na realizację projektu wydano ok. 135,8 mln zł, a dofinansowanie  wynosiło ok. 115 mln zł. Powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 16 tys. m2 , sama aparatura badawcza kosztowała 52 mln zł.

Część mikroelektroniki i nanotechnologii, zajmująca powierzchnię 4,5 tys. m kw., kosztowała 64,5 mln zł, kwotę tę UR pozyskał z programu unijnego Infrastruktura i Środowisko. Aż 27 mln zł z tej kwoty uczelnia wydała na zakup specjalistycznych urządzeń do laboratoriów. W jednym z nich prowadzone będą badania, których efektem może być zbudowanie w przyszłości komputera kwantowego, w którym nośnikiem informacji będą pojedyncze elektrony. Różnica w szybkości przepływu informacji między tradycyjnymi komputerami a kwantowymi będzie tak duża, że – jak wyjaśniają specjaliści – pozwoli człowiekowi prognozować pogodę bez pomyłek czy odszyfrować genom człowieka. Z kolei w innym z laboratoriów będą wytwarzane elementy obwodów kwantowych w oparciu na litografii elektronowej i fotonowej na jedynej tego typu aparaturze w kraju. W związku z tym, że cały proces odbywa się w niezwykle sterylnych warunkach, obydwa laboratoria umieszczone są w tzw. pokojach czystych o najwyższych klasach czystości. Na pierwsze dwa lata naukowcom udało się zdobyć środki na prowadzenie badań z dwóch grantów: jeden opiewa na kwotę 3 mln zł, drugi na 1,6 mln zł.

Pozyskane na realizację projektu środki unijne pozwoliły nie tylko na wybudowanie imponującego budynku z nowoczesnymi laboratoriami, ale także na utworzenie nowego kierunku studiów na UR, jakim jest inżynieria materiałowa ze specjalnością nanotechnologia i materiały nanokompozytowe oraz technologie materiałów lotniczych. – W ubiegłym roku przyjęliśmy 74 osoby, w tym przygotowujemy 60 miejsc na tym kierunku – informuje prof. dr hab. Eugeniusz Szeregij, dyrektor Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii.

Z kolei Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego ma powierzchnię 1 tys. m2 . Zostało wybudowane dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach priorytetu Infrastruktura Publiczna. Jego budowa kosztowała ok. 12 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 10 mln zł. W obiekcie jest 6 laboratoriów.

Fot. Archiwum

Inne zapisy autora:

0

Adam Kulczycki
Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816