Globalnie i Lokalnie
Like

100-lecie Unii Polskiej w Berisso (Argentyna)

23/05/2013
553 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
100-lecie Unii Polskiej w Berisso (Argentyna)

W okresie 14-20 kwietnia b.r. Polacy z Argentyny obchodzili 100-lecie Unii Polskiej w Berisso.

0


unia w berisso

Na zaproszenie Pani Prezes Krystyny Klinkowicz przybyli również goście z całego obszaru Ameryki Łacińskiej na czele z delegacją Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), której Prezesem jest Honorowy Prezes Obozu Wielkiej Polski (OWP) Jan Kobylański.

 

Delegacji przewodniczyli Wiceprezes USOPAŁ Maria Sztaba oraz Dyrektor USOPAŁ Leonor Adami, która dostąpiła zaszczytu uroczystego otwarcia wystawy „Ekspozycji historycznej i kulturalnej stulecia” w siedzibie Unii Polskiej. Pierwszego dnia obchodów miała miejsce procesja do kościoła p.w. Matki Bożej Wspomożycielki a następnie Msza Św. Dziękczynna celebrowana przez Ks. Biskupa Józefa Słaby. Po mszy odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej z Berisso rozpoczęty hymnami Polski oraz Argentyny.

 

Głównym dniem obchodów był jednak 20 kwietnia i „Kolacja Stulecia” w Złotym Salonie Ochotniczej Straży Pożarnej w Berisso. Uroczystość zgromadziła przeszło 300 osób, nie zabrakło również Prezesa Mariana Kurzaca z „Unii Juventus” – najstarszej organizacji polskiej w Brazylii.

 

Tradycyjnie nie dopisał polski ambasador RP w Argentynie – p. Jacek Bazański. Jednak jego obecność wobec braku zainteresowania losami Polonii ze strony MSZ byłaby raczej kuriozalna. Polonia radzi sobie jak widać doskonale na własny rachunek pomimo bojkotu ze strony establishmentu III RP. I z tego wszyscy Polacy powinni być dumni. Jesteśmy z Wami bracia z Argentyny!

 

Dawid Berezicki

Inne zapisy autora:

0

Berezicki
Berezicki

Dziennikarstwo sportowe. Publicystyka (m.in. "Myśl Polska" oraz Konserwatyzm.pl).

12 publikacje
3 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816