POLSKA
Like

ZUS nie wypłaci zasiłków chorobowych legalnie

12/02/2018
2124 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
ZUS nie wypłaci zasiłków chorobowych legalnie

Ułatwienie, rzekomo oczekiwane z niecierpliwością przez wszystkich przedsiębiorców, tak naprawdę umożliwia kolejne oszczędności w dziurawym budżecie ZUS.

0


Oto prawdziwe oblicze reformy płatności danin na ZUS:

 

Składki płacisz jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Takim, jakimi np. płacisz rachunek za prąd. Wysyłasz tylko jeden przelew łącznie na:

 

ubezpieczenia społeczne,

ubezpieczenie zdrowotne,

Fundusz Pracy,

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

Fundusz Emerytur Pomostowych.

 

Na przelewie wpisujesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku składkowego. Wpłatę od razu księgujemy i rozliczamy na Twoim koncie.

 

Każdą Twoją wpłatę dzielimy proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Robimy to na podstawie składek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo  utworzonej przez nas, jeśli jesteś zwolniony z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę rozliczamy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

 

Nowe zasady rozliczania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Dlatego, jeśli masz zaległości i z tego powodu masz niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego, lub macierzyńskiego. Jeśli opłacasz składki na własne ubezpieczenie – przeczytaj uważnie.

 

Jeśli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

 

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość. Jeżeli masz zadłużenie na koncie w ZUS, będziemy rozliczali Twoje wpłaty na najstarsze zaległości.

 

Jeżeli zgłosiłeś się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a masz zaległości na koncie, Twoja wpłata najpierw rozliczy zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.

 

Nie będziesz mógł opłacić bieżących składek, zanim nie uregulujesz zaległości. To może spowodować, że nie będziesz miał prawa do zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

 

Jeśli jesteś:

 

osobą, która prowadzi pozarolniczą działalność lub,

osobą współpracującą z osobą, która prowadzi pozarolniczą działalność lub,

duchownym,

 

i opłacasz składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (lub opłaca ją Twój płatnik składek), pamiętaj, że Twoje ubezpieczenie ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który należna składka nie zostanie opłacona w terminie.

 

Jeśli masz zadłużenie, które przekracza 6,60 zł za wcześniejszy okres, to Twoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje, jeżeli wpłata (nawet wpłacona w terminie) nie uwzględni bieżących składek oraz zaległej kwoty z odsetkami.

 

Tyle informacja, zamieszczona na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

W ślad idą już pierwsze decyzje, odmawiające wypłat zasiłków chorobowych bądź macierzyńskich.

 

 

Trzeba przy tym pamiętać, że jeden rachunek powoduje wymieszanie składek obowiązkowych z dobrowolnymi, własnych przedsiębiorcy i jego pracowników. Co prawda obowiązuje na szczęście 5-letni okres przedawnienia roszczeń ZUS wobec płatników składek (od 1 stycznia 2012 r.), ale i tak wyłapanie w tym gąszczu zaległości większej lub równej cenie biletu autobusowego komunikacji miejskiej (co prawda kupowanego u kierowcy, nie w kiosku) to koszmar księgowego.

Brak bowiem informacji zwrotnej co do tego, w jaki sposób zaksięgowano składki w Zakładzie.

 

Otrzymanie zaświadczenia o niezaleganiu nie oznacza, że za chwilę zaległość się nie pojawi.

Doświadczenie uczy bowiem, że powoływanie się na powyższe zaświadczenie zdaniem sądów RP nie ma znaczenia i nie rodzi skutków prawnych!

Prawdopodobny algorytm działania ZUS po 1 stycznia 2018 roku w interesującym nas zakresie wygląda tak:

 

1. przedsiębiorca Kowalski jest chory na tyle długo, że przysługuje mu zasiłek;

2. składa wniosek do ZUS;

3. w tym momencie wszystkie dokonane przez niego płatności za ostatnie 5 lat są prześwietlane przez dobrany zespół pracowników biurokratycznego Molocha;

4. w razie wykrycia zaległości o łącznej sumie co najmniej 6,61 zł ZUS wydaje decyzję odmawiającą wypłaty.

 

Przy czym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nim na nowo zacznie funkcjonować wymaga półrocznego opłacania składki. Z informacji ZUS wynika, że problem dotyczy również pracowników.

 

 

Odwoływanie się do sądu w tym przypadku nie da prawdopodobnie nic poza kolejnym wydatkiem.

 

 

Prawo jest bowiem jednoznaczne.

 

 

Na krótką metę ten nowy mechanizm pozwoli ZUS zaoszczędzić być może do 80-90% środków normalnie wydawanych na zasiłki.

 

W perspektywie może jednak oznaczać zmniejszenie wpływów, bowiem opłacanie kolejnej daniny która tak naprawdę jest tylko haraczem nie ma sensu.

 

 

 

12.02 2018

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758