18072018Nowości:
   |    Rejestracja

Zgrzyt po angielsku


Niemal 150 tys funtów zarobił David Cameron, były brytyjski premier na… wykładzie-przemówieniu dotyczącym Brexitu. To Cameron doprowadził do referendum w tej sprawie i rozpoczął faktyczne wychodzenie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Rozpoczął kiedy był premierem z roczną pensją na poziomie… niemal 150 tys funtów właśnie.


David Cameron

To przemówienie, za które Cameron otrzymał równowartość swojego rocznego wynagrodzenia nie odbyło się kilka dni temu na Wall Street i nie było pierwszym tego typu wystąpieniem byłego brytyjskiego premiera. Ani ostatnim – w następnym tygodniu wygłosi podobne w jednym z amerykańskich koncernów. Za co zgarnie podobne wynagrodzenie.

David Cameron, który do dnia referendum był jednym z bardziej lubianych premierów Wielkiej Brytanii, teraz notuje coraz gorsze oceny w angielskim, szkockim, walijskim i irlandzkim społeczeństwie. Przede wszystkim dlatego, że zaangażował się po stronie zwolenników Brexitu i prowadził kampanię na rzecz wyjścia z UE. Dzień po ogłoszeniu wyników natychmiast podał się do dymisji przekonując, że nie jest właściwą osobą, która przeprowadzi Brytyjczyków przez rozwód z Unią.

Część komentatorów brytyjskich uznała ten ruch za zwykłą dezercję w tle której był brak pomysłów na prowadzenie Wielkiej Brytanii przez problemy gospodarcze, które były i są naturanym efektem dezycji o wystąpieniu z Unii.

Informacja o dochodach Camerona wynikających z wygłaszania odczytów i wykładów w sprawie Brexitu jeszcze bardziej pogorszyła jego pozycję. Pozycję w społeczeństwie – bo jak na razie na brak zaproszeń na sowicie opłacane wykłady nie może narzekać.

Cameron nie jest jedynym politykiem, który po odejściu z Downing Street 10 zarabia wygłaszając przemówienia. Podobnie robi były wicepremier UK Nick Clegg, który za przemówienie pobiera 35 tys. funtów.

Z kolei wartość finansową byłego premiera Tony’ego Blaira ocenia się obecnie na około 60 milionów funtów. Polityk zarobił głównie na konsultacjach i przemówieniach właśnie po odejściu z rządu.

 

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

295331