Globalnie i Lokalnie
Like

„Zamość i Roztocze”- wernisaż w „Morandówce”

03/06/2016
2116 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
„Zamość i Roztocze”- wernisaż w „Morandówce”

Miastu przybyła kolejna galeria malarstwa „Morandówka”, która zainaugurowała swoją działalność wystawą prac trzech zamojskich artystów: Dariusza Piekuta,Marka Rzeźniaka i Henryka Szkutnika. Jedna z najokazalszych i najbardziej reprezentacyjnych zamojskich kamienic tzw. Morandówka doczekała się w końcu dobrych gospodarzy. Państwo Małgorzata i Henryk Ryczkowie prowadzenie hotelu i restauracji postanowili połączyć z działalnością kulturalną. I tak powstała w Zamościu kolejna galeria malarstwa, w której odbywają się również koncerty oraz „spotkania z historią”.

0


 

morandówka1„Zamość i Roztocze” w obrazach Dariusza Piekuta, Marka Rzeźniaka i Henryka Szkutnika to premierowa wystawa galerii Morandówka. Wernisaż otworzyła p. Małgorzata Ryczek, przedstawiając sylwetki i twórcze dokonania artystów. I choć są oni doskonale znani w lokalnym środowisku, to miło było przypomnieć sobie ich artystyczną drogę. Wernisaż uświetnił muzyką i pieśnią p. Jerzy Burda. A oto bohaterowie duchowej uczty:

Dariusz Piekut ukończył PLSP w Zamościu. Dyplom z grafiki uzyskał w pracowni litografii u prof. Danuty Kołwzan- Nowickiej, w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się głównie rysunkiem i malarstwem. Jego prace można oglądać w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (w Belgii, Anglii, USA, Niemczech czy Australii) oraz w Muzeum w Lubaczowie, Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej, Muzeum w Bielsku-Białej.

Dariusz Piekut był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie i laureatem Certyfikatu Najwyższej Jakości VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie (Czechy 2010 r.). Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Australii i Tajlandii. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych w dziedzinie rysunku i malarstwa.

Na wystawie D. Piekut prezentuje malarstwo z surrealistycznego, industrialnego cyklu „Miejsca” oraz poetycką „Zamojską Bajkę”. Prace artysty wyróżnia forma i wyszukana kolorystyka, pełna wrażliwości i harmonii. Znakomicie jego prace określił art. malarz Antoni Kowalski: „Ręka D. Piekuta cierpliwie i posłusznie wykonuje jego wolę, nie zważając na pośpiech dzisiejszego świata i żądzę szybkiego sukcesu, powoli i cierpliwie mówi przyciszonym głosem tak, że słychać szept jego duszy”.

Marek Rzeźniak to rodowity Zamościanin, również absolwent miejscowego PLSP. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, a dyplom zrobił w pracowni malarstwa prof. Władysława Taranczewskiego w 1969 roku. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych w dziedzinie rysunku i malarstwa oraz trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inspirację dla twórczości M. Rzeźniaka stanowi roztoczański krajobraz. Od 20 lat ma swoją pracownię i rodzinną „Galerię Szur” we wsi Szur k. Krasnobrodu i z otaczającej go natury czerpie natchnienie. Jego obrazy, pełne ekspresji, emocjonalne ale swobodne, odzwierciedlają jego stany ducha i bogate życie wewnętrzne. Miłość do natury najpełniej widać w cyklach „Strachy Polskie”, „Strachy Roztocza”, „Żywioły” czy „Ogrody”. Ostatni cykl „Katedry” powstał w wyniku fascynacji europejską architekturą sakralną.

Henryk Szkutnik jest absolwentem PLSP w Lublinie, zaś studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując w 1976 r. dyplom magisterski ze specjalnością malarstwa sztalugowego. W latach 1975 – 1985 pracował w zamojskim PLSP jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Od 1990 pracuje w Muzeum Zamojskim w Zamościu. Swoje prace eksponował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.

Henryk Szkutnik to prawdziwy człowiek renesansu. Uprawia malarstwo sztalugowe, wyróżnia go malarstwo figuratywne, jest też publicystą i fotografem. Jego prace malarskie cechuje symboliczna kolorystyka, rozmach i wyjątkowa szczerość. Inspiracją dla obrazów H. Szkutnika jest natura, a szczególnie ukochane zwierzęta. Sam siebie określa mianem „dziecka ekspresjonistów”. Ostatni realizowany cykl „Niedzielne popołudnie na Rynku Wielkim” przedstawia scenki rodzajowe zabarwione anegdotą i szczyptą ironii.

Galeria Morandówka zaprasza do oglądania wystawy codziennie w godz. od 10.00 do 21.00.

0

Tadeusz Kowalski

8 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758