20052018Nowości:
   |    Rejestracja

Zamach z Brexitem w tle?


Czy wczorajszy zamach w Londynie był związany wyłącznie z grupami islamistów powracających do Zjednoczonego Królestwa po bliskowschodnich przygodach wojennych? Metropolitan Police bierze pod uwagę również wersje związane z przygotowaniami Wielkiej Brytanii do Brexitu. I zmianami w prawie, które ograniczają możliwości imigracji na Wyspy. W końcu wczoraj Izba Gmin debatowała w Westminsterze o Brexicie, co wiedzieli również zamachowcy. Między innymi o wprowadzeniu pozwoleń na pracę i wiz – rozwiązaniu uderzającym przede wszystkim Europejczyków.


206934_0Xr4_netepa05863966_68

Nad rozwiązaniem wizowym, które ma się pojawić w czasie negocjacji warunków rozwodu z Unią Europejską pracują, na polecenie Theresy May Amber Rudd, szefowa brytyjskiego MSW, Damian Green, minister ds. pracy i emerytur oraz David Davis, minister ds. brexitu. Rozwiązanie to zakłada konieczność otrzymania wizy oraz pozwolenia na pracę przez wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy już są i planują przyjechać do Wielkiej Brytanii. Jednym z elementów wdrożenia systemu mają być kontrole przeprowadzane przez pracodawców i właścicieli nieruchomości, a osoby zatrudniające nielegalnych imigrantów lub wynajmujące im mieszkania musiałyby liczyć się z wysokimi grzywnami i karami pozbawienia wolności. Kwestia wiz na pracę także jest złożona – w pierwszej kolejności miałyby to być pięcioletnie wizy pracownicze bez możliwości uzyskiwania innych świadczeń od państwa, w tym przede wszystkim zasiłków i dopłat.

Jaki może to mieć związek z wczorajszym zamachem? Wszak Europejczycy, jeżeli nie liczyć działającej w latach 80. Irlandzkiej Armii Republikańskiej walczącej o niepodległość całej Irlandii, nie mają tradycji przeprowadzania zamachów w celu uzyskania doraźnych efektów politycznych.

Tutaj jednak pojawia się sprawa, o której w kontekście Brexitu w Brukseli rozmawia się wyłącznie w kuluarach, zaś poza tym kontekstem temat nie jest poruszany wcale. Gros europejskich imigrantów w Zjednoczonym Królestwie to Algierczycy, Egipcjanie, Palestyńczycy, Tunezyjczycy, Libijczycy oraz mieszkańcy Afryki Środkowej, którzy przyjechali do Europy – do Francji, Holandii, Portugalii, Niemiec – dostając europejskie obywatelstwo, najczęściej pierwszego kraju do którego trafili w Europie. I dopiero stąd emigrowali, już bez konieczności starania się o brytyjską wizę, do Londynu i największych miast zjednoczonego królestwa. Jedynie niewielka część z tej grupy starała się później o status rezydenta, czy brytyjskie obywatelstwo.

I to właśnie oni, oprócz obywateli krajów wschodniej części Unii Europejskiej, w tym Polaków, najbardziej odczują Brexit. Nie ukrywają, że czują się zagrożeni, szczególnie że mają rodziny i ani myślą zmieniać coś w swoim życiu.

Brexit, o czym piszą brytyjskie media, oznacza również konieczność zwrócenia Unii Europejskiej 60 mld euro tytułem „wyrównania rachunków”, co zapowiada główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier. Owo „wyrównanie rachunków” miałoby się odbyć jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji, lub na samym ich początku.

– Powiem jasno: kiedy jakiś kraj opuszcza Unię Europejską, nie ma kary ani ceny do zapłacenia, ale musimy wyrównać rachunki, ni mniej ni więcej – mówi Barnier. I wylicza, że w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE pojawiły się wątpliwości co do programów finansowanych w aktualnych wieloletnich ramach finansowych do roku 2020. Chodzi m.in. o Europejski Fundusz Społeczny (90 mld euro), Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (blisko 200 mld euro) i plan inwestycyjny szefa KE Jean-Claude’a Junckera (blisko 315 mld euro). A Brytyjczycy wzięli na siebie ciężar sfinansowania unijnych programów w bieżącej perspektywie finansowej.

– Nie zażądamy od Brytyjczyków zapłacenia ani euro na rzeczy, na które nie wyrazili zgody jako kraj członkowski – mówi negocjator z UE.

Metropolitan Police w Londynie oraz Scotland Yard biorą pod uwagę jeszcze jeden powód zamachu, choć przyznają, że ten jest najmniej prawdopodobny. Do wczorajszego zamachu doszło bowiem dzień po śmierci Martina McGuinnessa, drugiego do rangi dowódcy Irlandzkiej Armii Republikańskiej w latach 70. i były szef sztabu IRA, oraz jeden z architektów porozumienia pokojowego między Zjednoczonym Królestwem, Irlandią i Irlandią Północną. Po brytyjskim referendum ws. Brexitu  pojawiły się głosy o konieczności zjednoczenia Irlandii oaz Irlandii Północnej, której mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 5 dla artykułu "Zamach z Brexitem w tle?"

 1. gola.dupa.tuska.folksdojcza napisał(a):

  Znowu robota mossadu…..

 2. Bazyliszek napisał(a):

  Co też za bzdury tu się wypisuje. Przecież podejrzany, którego schwytano, miał karnację rodem z Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu, więc ewidentnie to nie IRA. Wiadomo kto, wykonuje ostatnio ataki. A co do tych imigrantów z Afryki czy z Azji, jako obywatele innych państw UE, mogą spać spokojnie. Dlaczego? Za dużo Anglików mieszka teraz w Hiszpanii czy Portugalii, więc muszą się porozumieć. Oni pozostaną. Poza tym, nie wiedzieć czemu, Anglicy zamiast walczyć z nimi, to upatrzyli sobie jako głównych wrogów Polaków. Widać zmiany w strukturze angielskiego społeczeństwa, postąpiły już za daleko.

  • Pawel Pietkun Pawel Pietkun napisał(a):

   Czytaj uważnie proszę.

   Nie piszę, kto dokonał zamachu, ale pod jakim kątem jest prowadzone śledztwo przez Scotland Yard, czyli jakie tropy i motywy są brane pod uwagę. Nawiasem mówiąc jeżeli traktujesz jako prawdę objawioną wszystkie oficjalne komunikaty, to szczerze Ci zazdroszczę. Pierwsze kilka pojawi się (już się pojawiają) dla uspokojenia opinii publicznej i wytłumaczenia przyszłych działań rządu.

 3. Dariusz napisał(a):

  Niewatpliwie wszystko mozna podciagnac pod ISIS, ale rowniez narzuca sie skojarzenie z Bexitem i wizyta Kaczynskiego w Londynie i mozliwoscia budowy koalicji przeciwko EU. Unia nie chce i nie moze dopuscic do budowy alternatywnej konstrukcji wewnatrz EU. Jak mawial Richelieu w polityce nie ma przypadkow, ani zbiegow okolocznosci, a jezeli juz sa to sa dobrze wyrezyserowane. I to najbardziej pasuje do wydarzen w Londynie.

 4. Jerzy Wnorowski napisał(a):

  Gdybać można na różne sposoby.Prawda jest jedna.To jest już wojna Islamu za światem Zachodu.To wojna kultur i religii. Kto tego nie widzi to jest ślepy !!!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

301938