20052018Nowości:
   |    Rejestracja

Wysoka kara za zmowę cenową w nartach


Dystrybutor hurtowy sprzętu narciarskiego, spółka Fordex, zawarła porozumienie cenowe z siecią sklepów Intersport – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentow. Kara dla pierwszego z przedsiębiorców wyniosła ponad 72 tys. zł. Drugi – dzięki programowi łagodzenia kar – uniknął sankcji pieniężnej.


thumb_7409__lightbox

Porozumienie dotyczyło sprzętu i akcesoriów narciarskich marki Nordica. Fordex jest ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce, a Intersport jednym ze sprzedawców detalicznych.

Z informacji zgromadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że przedsiębiorcy ustalali minimalne ceny sprzedaży sprzętu w sklepach Intersport. Oznaczało to, że konsumenci nie mogli w nich kupić taniej sprzętu i akcesoriów Nordica. Wspólne uzgodnienia dokonywane były m.in. ustnie, na targach sprzętu sportowego w Monachium, a także drogą mailową.

Zmowa trwała co najmniej pięć lat, od 2007 do 2012 roku. UOKiK uzyskał informacje o zmowie m.in. po przeszukaniu w siedzibie jednego z przedsiębiorców, a także od samej spółki Intersport, która zdecydowała się na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar (leniency). Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy Urzędowi dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej, o ile nie nakłaniał on innych przedsiębiorców do uczestnictwa w porozumieniu i zaprzestał niedozwolonych działań.

Tak było w przypadku Intersport, dlatego UOKiK nie nałożył na spółkę sankcji pieniężnej, która wyniosłaby ponad 312 tys. zł – gdyby spółka nie skorzystała z programu leniency. Natomiast na Fordex nałożono karę finansową w wysokości ponad 72 tys. zł (72 344,67 zł). Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Decyzja pokazuje, że zgłoszenie się do UOKiK i poinformowanie nas o udziale w zmowie może przynieść realne korzyści finansowe. Odpowiedzi na wszystkie pytania – nawet anonimowe – dotyczące programu łagodzenia kar udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555 – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Z programu leniency mogą skorzystać również osoby zarządzające przedsiębiorstwem. UOKiK może nakładać kary pieniężne nie tylko na spółki, ale również na osoby fizyczne zaangażowane w m.in. zmowy cenowe, zmowy o podziale rynku oraz zmowy zmierzające do ograniczenia produkcji. Kary pieniężne dla nich mogą wynieść do 2 mln zł. UOKiK prowadzi również program  leniency plus. Umożliwia on przedsiębiorcy lub osobie zarządzającej, która złoży wniosek jako druga lub kolejna w danej sprawie, uzyskanie dodatkowego obniżenia kary o 30 proc., jeśli poinformuje UOKiK o innej zmowie, której również była uczestnikiem. W tej drugiej sprawie przedsiębiorca lub osoba zarządzająca będzie miała status pierwszego wnioskodawcy i uniknie w niej kary finansowej.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Wysoka kara za zmowę cenową w nartach"

 1. Jerzy napisał(a):

  To samo powinno spotkać koncerny naftowe i państwa eksportujące ropę. Oni dopiero zmawiają się i nikt nic z tym nie robi.
  Powinni być obłożeni sankcajmi a częścią kary powinno być zmniejszenie zakupów od nich i przeniesienie zamówień do Kanady, Meksyku… nawet jeśli było by to chwilowo droższe. W dłuższym okresie opłaci się.
  W USA za kontolę cen rozwalono koncern Rockefellera – Standard Oil. I co, dało się? Dało. Wszyscy na tym skorzystali. Tylko z OPEC jakoś nikt sobie poradzić nie może…

 2. kuba napisał(a):

  Czyli wychodzi na to ze oplaca sie byc w tej zmowie cenowej bo jedna firma za przyznanie sie do winy nie zaplaci ponad 300 tys a druga ktora pewnie z tego procederu zarobila kilka milionow zaplaci marne 72 tys . Reasumujac kalkuluje sie najpierw zrobic przekret na np milion a pozniej posypac glowe popiolem i zaplacic mandat w wysokosci pol procenta od przytulonej kwoty …i jestesmy czysci .

 3. ROBERT napisał(a):

  K., PRZECIEZ TO JEST STANDARDOWA PRAKTYKA STOSOWANA OD DAWNA NP. W BRANZY ROWEROWEJ CZY MOTORYZACYJNEJ…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

297559