13122017Nowości:
   |    Rejestracja

Wynalazek z Polski to murowany sukces


Dawno Polska nie odniosła takiego sukcesu, jak na tegorocznych Targach Wynalazków w Brukseli (Innova Brussels 2016). Polscy wynalazcy i naukowcy przywieźli łącznie 27 medali, z czego trzy srebrne a reszta to złoto. Wygrywaliśmy na płaszczyźnie informatyki, elektroniki, chemii, biologii, medycyny… Na targach prezentowało się ponad 300 wystawców.


innova brussels 2016

Na targach prezentowało się ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z kilkudziesięciu międzynarodowych ekspertów. Część polskich naukowców mówiło, że udział w targach to dla nich okazja do rozmów z firmami i instytutami w sprawie realizacji innowacyjnych rozwiązań – a współpraca z biznesem, zainteresowanym implementowaniem wynalazków i dalszymi badaniami nad nimi to przede wszystkim pieniądze zabezpieczające i badania, i samych naukowców. Przyznali również, że ich sukces wciąż wydaje się blady, bo przez ostatnie ćwierć wieku nie otrzymali dofinansowania z ministerstwa nauki na udział w światowej wystawie wynalazków.

Polacy zawieźli do Brukseli 50 innowacyjnych rozwiązań i projektów, z czego ponad połowa z nich zdobyła uznanie jurorów a niemal połowa (24 wynalazki i rozwiązania techniczne oraz naukowe) otrzymała złote medale w swoich kategoriach.

Bezspornie do najważniejszych należą znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach bez względu na poziom zaawansowania tych zmian. Znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych, zaś sama metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. Autorem rozwiązania jest naukowiec z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Marek Godlewski.

– One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie – wyjaśnia dziennikarzom Marek Godlewski.

Kolejny?

– Dzięki znakowaniu laserowemu możemy wprowadzać dodatkowe informacje – chronimy dane posiadacza i zabezpieczamy przed manipulacją – mówi Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która prezentowała również wyróżnioną nową metodę zabezpieczenia dowodów przed podrabianiem za pomocą lasera.

Nieukrywanym zainteresowaniem cieszyła się przywieziona wprost z Olsztyna maska ułatwiająca leczenie chrapania. Pracował nad nią zespół laryngologów z Kliniki Laryngologicznej w Olsztynie, któremu przewodzi Andrzej Kukwa, szef Kliniki.

– Nowością jest bezspornie to, że przy pomocy naszej maski możemy badać osobno nos, usta, a także jamę ustną – mówił Andrzej Kukwa.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Ilość komentarzy: 4 dla artykułu "Wynalazek z Polski to murowany sukces"

 1. Stefan Rogut pisze:

  Sukces cieszy. Tylko dlaczego uczestnicy skarżyli się na brak wsparcia ze strony państwa?

 2. Stefan Rogut pisze:

  Ależ znajdą inwestorów. Tylko wtedy po raz kolejny będzie jęk „a mogło być polskie”, „a dlaczego to oddaliśmy żydom, amerykanom, niemcom za śmieszne pieniądze”.

  • Jerzy pisze:

   Kiedy państwo któryś z tych pomysłów wesprze, to możesz być pewien że będzie to ten najgorszy pomysł na którym nawet sam Rockeffeler nie potrafiłby zarobić złamanego centa.
   Państwo nie jest od inwestownia, finansowania pomysłów, pchania paluchów do gospodarki tylko do stwarzania takich warunków firmom tym starym i nowym, by miały szansę się rozwijać.
   Gdyby na przykład minister Morawiecki zamiast decydować w jakim to kierunku będzie rozwijała się motoryzacja wyeliminował, tak jak to zrobili Amerykanie, wymogi czystości spalin i bezpieczeństwa pojazdów (idiotyczne homologacje) dla produkcji jednostkowych i małoseryjnych to rodzimy przemysł motoryzacyjny sam by się odrodził bez konieczności dotacji jednej rządowej złotówki.
   Tak Amerykanie uratowali swój przemysł motocyklowy.
   Warunki, a nie dotacje.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

296121