20052018Nowości:
   |    Rejestracja

Wojsko zapłaci za powrót do Polski?


Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje, że jest w stanie ściągnąć polskich naukowców z zagranicznych uczelni oraz ośrodków naukowych. I uruchamia projekt ‘Kościuszko’, w ramach którego będzie finansować projekty badawcze w ramach jednostek naukowych podległych MON.


7ba291a4-dc8b-4590-af98-d14a5c942655

Szczegóły projektu wyglądają następująco: ‘Kościuszko’ jest skierowany do Polaków pracujących na zagranicznych uczelniach.  W ramach założeń Ministerstwo Obrony Narodowej prponuje finansowanie projektów badawczych w jednostkach naukowych podległych wojsku.

Jeden z projektów będzie realizowany w przyszłym roku w Wojskowym Instytucie Medycznym. Dyrektor placówki, generał Grzegorz Gielerak wyjaśnił, że będzie to grant dotyczący genetyki nowotworów. Projekt będzie realizowała profesor Claudine Kieda, która na co dzień zajmuje się tymi zagadnieniami w Ośrodku Badań Naukowych w Orleanie.

Prof. Kieda na realizację projektu dostała z MON 1,5 miliona złotych. Są to pieniądze na stworzenie zespołu badawczego. Ma on być oparty przede wszystkim na naukowcach, pracujących w Wojskowym Instytucie Medycznym. Program będzie trwał trzy lata.

Projekt ‘Kościuszko’ został ogłoszony w trybie konkursu naukowo-badawczego. Osoby zainteresowane badaniami w Polsce składały propozycje projektów, które chciały realizować na bazie instytucji podległych ministrowi obrony. Projekty zostały następnie ocenione i wybrane.

Grzegorz Gielerak tłumaczył, że ‘Kościuszko’ jest podobny w założeniach do projektu ‘Homing’ realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Różnica pomiędzy obu programami polega jednak na tym, że ten opracowany przez resort obrony nie ma ograniczeń wiekowych dla naukowców.

Program ‘Homing’ był skierowany tylko do młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

– W naszym projekcie nie ma tego ograniczenia, liczy się pomysł – informuje Gielerak.

W gronie laureatów programu ‘Kościuszko’ znalazło się jeszcze trzech innych polskich naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Swoje programy będą realizować z Wojskową Akademią Techniczną oraz Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

297556