19062018Nowości:
   |    Rejestracja

Wojna laserowa przeciw brytyjskim lotnikom


Brytyjczycy mają problem. Coraz więcej samolotów pasażerskich jest atakowana przy pomocy podręcznych laserów, które oślepiają pilotów, lub zasłaniają widok. Wszystkie ataki odbywają się w okolicach największego na Wyspach Brytyjskich lotniska, londyńskiego Heathrow.


Heathrow_Terminal_5C_Iwelumo-1

Oto wczoraj kolejny atak mało co nie doprowadził do tragedii. Lecąca na stałej trasie z Norwegii maszyna British Airways na kilka minut przed lądowaniem na londyńskim lotnisku Heathrow została zaatakowana laserem. I choć psażerom i załodze nic się nie stało piloci określają zagrożenie, jako wyjątkowo wysokie. Czemu? Wiązka lasera z ziemi trafiła w szybę kokpitu samolotu BA wczoraj po godzinie 21:20. Piloci lotu BA759 przez chwilę nie widzieli nic poza wielkim zielonym światłem. Incydent po raz kolejny wywołał obawy ekspertów w związku z bezpieczeństwem na brytyjskich lotniskach i wielu przypadków laserowych ataków na samoloty pasażerskie.

Najwięcej ataków wiązką lasera w Wielkiej Brytanii ma miejsce na londyńskim lotnisku Heathrow, drugim w kolejności jest port lotniczy w Birmingham.

Jeden z byłych amerykańskich pilotów ostrzega, że takie wypadki mogą doprowadzić do przerażającej w skutkach tragedii. Dr Steve Schallhorn uważa, że władze powinny zająć się edukacją społeczną i wyjaśnieniem, do czego może doprowadzić nieumiejętne posługiwanie się na przykład zwykłym długopisem ze wskaźnikiem laserowym.

Zdaniem ekspertów, nawet krótki kontakt z promieniem lasera może doprowadzić do silnego zaburzenia widzenia. Trudno wówczas na przykład odczytać instrumenty nawigacyjne. Bezpośrednie skierowanie wiązki lasera na oko może spowodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki.

Kilka miesięcy wcześniej podobny atak oślepił pilota na zawsze. Jim McAuslan, sekretarz generalny British Airline Pilots Association informował wówczas, że atak uznano jest za ‘najpoważniejszy do tej pory w Wielkiej Brytanii’. – Siatkówka prawego oka ofiary została spalona, mężczyzna stracił wzrok i od tej pory nie wrócił do pracy – oświadczył wówczas McAuslan.

Incydent, który miał miejsce tej wiosny, wzbudził zaniepokojenie na Wyspach. British Airline Pilots Association zwraca uwagę, że z każdym rokiem liczba ataków powiększa się. Co więcej, nabycie tego typu lasera jest bardzo łatwe, gdyż można go kupić nawet przez internet.

– Nawet jeśli używamy słabszego lasera, który nie uszkodzi oka, to wciąż może on doprowadzić do rozproszenia uwagi pilota i mieć poważne konsekwencje – przestrzegają przedstawiciel British Airline Pilots Association.

Oficjalnie British Airlines deklaruje wsparcie policji prowadzącej poszukiwania właścicieli laserów, któórymi atakowano samoloty i pisze w oświadczeniu: ‘bezpieczeństwo naszego personelu oraz pasażerów jest dla nas najważniejsze. Wzywamy naszych pilotów do tego, by zgłaszali każdy podobny incydent, nawet jeśli nie spowodował aż takich szkód’.

Polscy piloci na razie nie zgłaszają podobnych problemów.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

290086