18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Więzienie za próbę wojny z Finlandią


Finowie już wiedzą, że wejście Rosjan do ich kraju nie jest zamyka się w pytaniu “czy”, lecz w pytaniu “kiedy”. Wiedzą również, że przygotowania do niej już się rozpoczęły. To dlatego w trybie pilnym rząd w Helsinkach przyjął nowe prawo. Prawo, które mówi wprost: zielone ludziki będą zamykane w więzieniach. Najcięższych.


jussi niinistö muikea

Prawo, które zaczęło obowiązywać już w sobotę zakazuje przebywania na terytorium Finlandii jakimkolwiek niezidentyfikowanym grupom wojskowym, lub członkom organizacji paramilitarnych – samodzielnie, lub w grupie – jeżeli będą oni ubrani z strój spełniający wymogi mundury, ale nie będą miały na nim dystynkcji. Podobnie, nie wolno pojawić się w tym kraju sprzętem mogącym być wykorzystanym jako sprzęt wojskowy, jeżeli nie będzie on miał odznaczeń pozwalających na zidentyfikowanie go i przypisanie do konkretnych osób lub państw.

Wszystkie podejrzane grupy osób lub osoby zajmujące się nie skatalogowanym sprzętem są uznawane za wrogie wojsko, rozbrajane oraz – natychmiast – aresztowane i przetrzymywane w więzieniu do procesu.

Ustawa przygotowująca Finów na możliwość wtórnej realizacji scenariusza wojny Rosji z Ukrainą przygotowali i podpisali minister obrony Jussi Niinisto oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Ma być ona przygotowaniem policji oraz wojsk tego kraju do nowych zagrożeń i nowej sytuacji w europejskiej geopolityce.

Warto wiedzieć, że dotychczas fińskie prawo regulowało działanie służb w sytuacji naruszenia terytorium w przypadku działań obcych żołnierzy, których mundury posiadają dystynkcje, a wykorzystywany przez nich sprzęt wojskowy jest odpowiednio oznaczony.

Finowie już od kilku lat czują się zagrożeni przez Rosję i informują o tym swoich sojuszników z Zachodu. To kraj, nad którym regularnie rosyjskie samoloty wojskowe próbują odbywać loty, zaś pod granicami Finlandii co jakiś czas odbywają się manewry wojskowe i poligony. Moskwa uważa, że ziemie zajęte przez Finów powinny należeć do Rosji. Zresztą w tym najmniejszym skandynawskim kraju wciąż żyje wielu Rosjan. Inna sprawa, że nie chcą oni wracać do ojczyzny i nie zgodzą się na to, aby Putin zamierzał się na ich nową ojczyznę.

Taktykę, której boi się Finlandia armia rosyjska wykorzystała w dwóch inwazjach na Ukrainę. Najpierw grupy paramilitarne pojawiły się na Krymie, gdzie szybko zaatakowały ukraińskie wojska pozwalając wejść armii rosyjskiej pod pozorem przywrócenia porządku na półwyspie. Grupy takie walczyły i walczą także na wschodzie Ukrainy – przy wsparciu Kremla próbują tam powołać dwie marionetkowe republiki, które przyłączą się do Rosji, kiedy Ukraina przestanie radzić sobie z obroną swojego terytorium.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

306927