18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Wielkie oko NASA


Amerykańska agencja kosmiczna NASA chce przeskanować całe widoczne z Ziemi niebo w poszukiwaniu planet pozasłonecznych, w taki sposób, aby możliwie najskuteczniej i najszybciej znaleźć te, na których może istnieć życie – przynajmniej to najbardziej podobne do ziemskiego. Buduje superteleskop ze zwierciadłem przekazanym przez… CIA. Zwierciadłem, które już się sprawdziło – w poszukiwaniu satelitów szpiegowskich.


planete-naine-2014-UZ224-1-660x284

Wide Field Infrared Survey Telescope, czyli WFIRST możliwościami ma pobić na głowę swoich poprzedników – teleskop Hubble’a oraz teleskop Jamesa Webba, który dopiero trafi na orbitę okołoziemską (wyniesienie teleskopu jest planowane na przyszły rok). WFIRST ma być gotowy do wyniesienia na orbitę okołoziemską do września 2025 roku.

Co ciekawe, główne zwierciadło teleskopu jest już gotowe i sprawdziło się w służbie administracji USA. Specjalna jednostka rozpoznawcza raportująca do CIA wykorzystywała je z powodzeniem do wyłuskiwania na ziemskiej orbicie satelitów szpiegowskich. Stąd podejrzenia, że sam teleskop będzie pełnił podwójną rolę – nie tylko szukając nowych egzoplanet, ale również zerkając na ziemię w poszukiwaniu celów strategicznych i militarnych na świecie.

Lustro będzie mieć niemal 2,5 m średnicy, czyli dokładnie tyle, ile ma główne zwierciadło Hubble’a. Jednak nowy teleskop będzie mógł obserwować obszar nieba stukrotnie większy, niż obecnie robi to HST.

Wykorzystując soczewkowanie grawitacyjne masywnych obiektów znajdujących się pomiędzy teleskopem a obserwowanym obszarem nieba WFIRST oprócz egzoplanet będzie szukał również supernowych. Twórcy projektu zakładają, że odkryją dzięki teleskopowi przynajmniej 20 tys. nowych planet.

Ma on również stworzyć mapę nieba o wysokiej rozdzielczości i sfotografować układy planetarne wokół jasnych gwiazd. To ostanie dzięki koronografowi, czyli urządzeniu przesłaniającemu światło gwiazdy stanowiącej centrum układu planetarnego.

Teleskop nie będzie tani – już dzisiaj wiadomo, że jego budżet nie zamknie się w kwocie mniejszej, niż 3,2 mld dolarów.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Wielkie oko NASA"

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

308578