18032018Nowości:
   |    Rejestracja

Wielkie manewry pod granicami NATO


To niby manewry wojskowe, ktore Rosja przeprowadza co roku. Ale są różnice – biorą w nich udział wojska sojuszników Rosji. A i samych rosyjskich żołnierzy jest na nich znacznie więcej, niż zwykle. Manewry ‘Współpraca 2016’ odbywają się od wczoraj w północno zachodniej części Rosji. Z poligonu blisko i do Skandynawii, i do Krajów Bałtyckich. Rosja zbroi się również na Krymie.


eurasia

O tym, że tegoroczne manewry mają inny, niż zwykle charakter piszą również rosyjskie media. Oto część gazet zauważa, że pod granicą łotewską i estońską zgromadziło się w tym roku trzykrotnie więcej uzbrojonych po zęby żołnierzy, niż dotychczas. Jest również więcej nowoczesnego sprzętu – szczególnie sprzętu ofensywnego.

Na miejscu są również wojska z Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Kirgizji i Tadżykistanu, czyli państw członkowskich postsowieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, które wspólnie z Rosją tworzą (także obecne na ćwiczeniach) siły szybkiego reagowania KSOR.

Co więcej, służba prasowa rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego informuje, że manewry podzielone są na dwa etapy. Siły ODKB, czyli Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym  ćwiczyć będą współdziałanie w ramach międzynarodowej grupy wojsk oraz wykonywanie zadań w sytuacji zaostrzenia konfliktu w przygranicznym regionie kraju należącego do ODKB.

W tegorocznych manewrach zwiększono jednak udział lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii. Zdaniem eksperta wojskowego gen. Jurija Nietkaczewa, jest to związane z rozmieszczeniem w krajach bałtyckich batalionów NATO.

Zaraz po zakończeniu manewrów w obwodach leningradzkim i pskowskim zaczną się – 23 sierpnia – kolejne ćwiczenia, tym razem na Białorusi, na poligonie Obuz Lesnowski w obwodzie brzeskim, w pobliżu granicy z Polską i Ukrainą. Udział w nich wezmą siły pokojowe ODKB, zaś plan manewrów przypominać ma sytuację w Donbasie. Żołnierze z Rosji i Białorusi mają działać – jak informuje w oficjalnych komunikatach rosyjski sztab – w warunkach przymuszania walczących stron do przerwania ognia. W tych ćwiczeniach wezmą z kolei udział wojska Centralnego Okręgu Wojskowego. Użyte zostaną zmodernizowane transportery opancerzone BTR-82AM, moździerze 2B14 Podnos, samoloty bezzałogowe Orłan-10, śmigłowce Mi-8AMTSz Terminator i śmigłowce bojowe Mi-24.

W kalendarzu rosyjskich poligonów znalazły się również ćwiczenia prowadzone wspólnie z Białorusinami i Serbami z udziałem sił powietrznodestanowych, komandosi z Białorusi oraz siły specjalne z Serbii. Te ćwiczenia również odbędą się przy natowskich granicach – tym razem w Serbii.

Rosja w ostatnich dniach ściągnęła na Krym swój najnowocześniejszy sprzęt służący do walki z lotnictwem i artylerią. Zdaniem Ukrainy są to przygotowania do wojny przeciwko temu krajowi.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Wielkie manewry pod granicami NATO"

  1. gniew pisze:

    Witam. Cytat ” Zdaniem Ukrainy są to przygotowania do wojny przeciwko temu krajowi. ”
    po cytacie : a pies z nimi tańcował …..

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

290272