18072018Nowości:
   |    Rejestracja

Wielka Brytania. Kolejny pobity Polak w szpitalu


Jak donosi Polska Agencja Prasowa, w piątek wieczorem do szpitala trafił kolejny pobity do nieprzytomności Polak. Tym razem dwóch Polaków zaczepiono, a jednego pobito w Leeds w hrabstwie West Yorkshire. Z powodów narodowości polskiej – jak to ostatnio bywa w Wielkiej Brytanii.


leeds police

Wiadomo już, jak wyglądało całe zajście. Ok. 30 nastolatków zaczepiło dwóch Polaków w Armley, zachodniej dzielnicy Leeds. W jednej z bocznych ulic Polaka pobito w jednej z bocznych uliczek. Mężczyzna trafił w stanie ciężkim, ale stabilnym do szpitala – z ranami głowy. Niedługo później wypisano go do domu.

Oficer dyżurny West Yorkshire Police potwierdza, że policja zatrzymała w toku śledztwa jedną osobę i poszukuje dalszych informacji, które pozwolą ustalić bardziej dokładny przebieg wydarzenia.

Tym razem nie ma wątpliwości, że przestępstwo było motywowane nienawiścią na tle narodowościowym. Dowodzić tego mają zeznania świadków zajścia.

– To jest sprawa, której okoliczoności wymagają wyjaśnienia i wyegzekwowania surowej kary wobec przestępców. Drugą rzeczą jest sprawa traktowania obywateli Polski. I z tym jest zasadniczy kłopot. Nasza rozmowa w Londynie była stanowcza, stwierdziłem, że w Wielkiej Brytanii jest przyzwolenie opinii społecznej na złe traktowanie obywateli naszego kraju. Usłyszałem od szefa dyplomacji, Borisa Johnsona, że będzie w takich sytuacjach reagował – skomentował te doniesienia w TVP Info szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

To osiemnasty poważny incydent na tle prawdopodobnej nienawiści narodowościowej wymierzony w polską społeczność od czerwcowego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dotychczas, oprócz pobić i śmierci jednego z Polaków, zdarzyły się podpalenia, zaczepki, spalenie przydomowej altanki, malowanie drzwi, ścian i okien polskich sklepów i instytucji, w tym Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego w Londynie, hasłami wzywającymi do natychmiastowego opuszczenia Wielkiej Brytanii – przy czym były to zwroty powszechnie uznane za obelżywe, przez brytyjską policję określone jednoznacznie, jako mowa nienawiści.

Po raz pierwszy od zakończenia II Wojny Światowej sprawą zabicia Polaka na Wyspach, niezależnie od tutejszej prokuratury i policji zajmują się również polscy prokuratorzy prowadząc niezależne śledztwo jako potencjalne morderstwo z nienawiści na tle narodowościowym.

Polacy, mimo licznych antypolskich incydentów i zapewnień brytyjskiego rządu, że na Wyspach ‘nie ma miejsca na dyskryminację Polaków’, nie mają ochrony brytyjskich służb porządkowych.

źródło: PAP, IAR, AP, Leeds News

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Wielka Brytania. Kolejny pobity Polak w szpitalu"

  1. HD HD napisał(a):

    „Mężczyzna trafił w stanie ciężkim, ale stabilnym do szpitala – z ranami głowy. Niedługo później wypisano go do domu.” Hmmmmm…..

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

291752