ONA I ON
Like

W poszukiwaniu jodu

08/04/2015
697 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jod to bardzo ważny pierwiastek dla naszego organizmu. Wspomaga funkcjonowanie tarczycy, która jest odpowiedzialna za gospodarkę hormonalną. Jeżeli w organizmie występują niedobory tego pierwiastka, pojawia się problem z tarczycą. Brak jodu sprawia, że tarczyca nie może prawidłowo pracować. Skutki niedoboru Niedobór jodu w organizmie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Prowadzi do niedoczynności tarczycy, a to wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia. Niedobór jodu jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży, może prowadzić do martwicy płodu i poronienia. Badania donoszą, że brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w ciąży wpływa na obniżoną inteligencję dziecka. Niedobór jodu prowadzi również do choroby zwanej kretynizmem, oddziałuje na mózg i prowadzi do upośledzenia myślenia. Skąd czerpać jod Organizm ludzki sam nie produkuje tego pierwiastka. Musi być uzupełniany […]

0


Jod to bardzo ważny pierwiastek dla naszego organizmu. Wspomaga funkcjonowanie tarczycy, która jest odpowiedzialna za gospodarkę hormonalną. Jeżeli w organizmie występują niedobory tego pierwiastka, pojawia się problem z tarczycą. Brak jodu sprawia, że tarczyca nie może prawidłowo pracować.

Skutki niedoboru

Niedobór jodu w organizmie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Prowadzi do niedoczynności tarczycy, a to wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia. Niedobór jodu jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży, może prowadzić do martwicy płodu i poronienia. Badania donoszą, że brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w ciąży wpływa na obniżoną inteligencję dziecka. Niedobór jodu prowadzi również do choroby zwanej kretynizmem, oddziałuje na mózg i prowadzi do upośledzenia myślenia.

Skąd czerpać jod

Organizm ludzki sam nie produkuje tego pierwiastka. Musi być uzupełniany od zewnątrz. Jedynymi sposobami, by utrzymać odpowiedni poziom jodu w organizmie są:

  • Zbilansowana dieta bogata w jod
  • Wycieczki w tereny, gdzie jod jest wydzielany przez naturę

Na rynku pojawiła się sól jodowana właśnie po to, by dostarczyć do organizmu tego pierwiastka przynajmniej w niewielkiej ilości. Wiele produktów spożywczych również zawiera jod, są to między innymi:

  • Jaja
  • Produkty mleczne i mleko
  • Nabiał
  • Ryby i owoce morza
  • Wołowina
  • Wieprzowina
  • Ryż
  • Zielona sałata
  • Jabłka
  • Ananasy

Nad morze po jod

W pogoni za jodem warto udać się nad morze. Każdego roku tysiące Polaków urlop spędza najczęściej nad Bałtykiem. Lato i upalna pogoda sprzyjają chodzeniu po plaży. Nad morzem gleba i woda są bardzo bogate w jod.

Dla niektórych pewnie będzie to ciekawostka, ale najwięcej jodu można przyswoić nie letnią, a zimową porą. Mimo popularności spędzania wakacji nad morzem, warto zmienić nawyki i częściej wybierać się na plażę jesienią lub zimą. Takie wycieczki zaleca się szczególnie osobom, które mają problemy z tarczycą oraz tym, które mieszkają na południu Polski, gdzie poziom jodu jest znikomy.

Jod to pierwiastek niezbędny do życia, niestety nie jest produkowany przez organizm ludzki. Pamiętaj, by w miarę możliwości uzupełniać jego braki, pomoże to na uniknięcie wielu poważnych chorób. Bywając na plaży potrzebujemy wielu akcesoriów, które ułatwią oraz umilą tam spędzony czas. Co zabrać na plażę? Zobacz więcej.

0

rudamaaga

7 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758