25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Unia zdradzi Szkocję?


Komisja Europejska włącza się do wewnętrznej, brytyjskiej dyskusji o Brexit’cie. Nieoczekiwanie staje się sojusznikiem brytyjskiej premier Theresy May oraz zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię niemal zamykając dyskusję między Anglikami a Szkotami na temat kolejnego szkockiego referendum niepodległościowego.


P028482000402-606640

KE informuje w piątek, że Szkocja nie będzie miała zagwarantowanego automatycznego prawa do członkostwa w Unii Europejskiej, gdyby zdecydowała się na odłączenie od Wielkiej Brytanii.

Jacqueline Minor, szefowa przedstawicielstwa UE w Zjednoczonym Królestwie, dodaje wprost: – Szkocja musiałaby formalnie od nowa starać się o akcesję. Z pewnością byłby to przyspieszony proces ze względu na to, że kraj ten spełnia europejskie wymogi – mówi.

Innego zdania jest przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który już wcześniej deklarował, że do końca jego kadencji żadnych nowych członków Unia przyjmować nie będzie. A mowa o okresie do 2020 roku. Na razie w kolejce do przyjęcia do Wspólnoty są trzy państwa – Czarnogóra, Serbia oraz Bośna i Hercegowina.

– Oficjalni kandydaci mają przed sobą jeszcze długą drogę – przynaje Jacqueline Minor. – Jeżeli Szkocja wybije się na niepodległość w czasie wychodzenia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, lub zaraz po Brexicie, znajdzie się na końcu tej kolejki i będzie musiała spełnić wszystkie wymagane przez UE warunki. Łącznie z przyjęciem euro, jako waluty obowiązującej w tym kraju.

Z tym jednak Szkoci mogą mieć problem. Na razie operują funtami (w tym brytyjskim i szkockim). Euro jednak jest im nie w smak. Z pewnością zdecydowanymi przeciwnikami europejskiej waluty są politycy Szkockiej Partii Narodowej, która do niepodległości nawołuje. W czerwcowym referendum 62 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Unii.

Szef negocjacji ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego deklaruje, że jest za przyznaniem Szkocji automatycznego członkostwa. – To nie jest fair, że Szkocja ma być zabrana z UE, skoro zagłosowała za pozostaniem – mówi.

Szansą dla Szkotów na pozostanie w UE jest przeprowadzenie referendum niepodległościowego zanim Wielka Brytania opuści wspólnotę. Zgodnie z kalendarzem Brukseli i Londynu ma to się odbyć do końca przyszłego roku.

– Będę zmierzała do tego, aby drugie referendum niepodległościowe Szkocji odbyło się jak najszybciej – zapewnia Nicola Strugeon, premier Szkocji.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

299696