20052018Nowości:
   |    Rejestracja

Ulga dla firm za innowacje i badania. Od stycznia


Ulgi podatkowe i ułatwienia proceduralne – to podstawowe rozwiązania dla firm chcących inwestować w badania i rozwój. Pierwsza ustawa o innowacyjności, którą przygotowało MNiSW, została właśnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany wejdą w pełni w życie od stycznia.


soldering-a-motherboard

Projekt ustawy prezentuje szeroki pakiet rozwiązań mających na celu stworzenie bodźców dla działalności innowacyjnej. Zachęty w postaci ulg podatkowych, ustabilizowania finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych czy ułatwień proceduralnych mają przyczynić się do osiągnięcia w 2020 roku poziomu wydatków na B+R w wysokości 1,7 proc. PKB. W stosunku do 2014 roku byłby to wzrost aż o  0,76 punktu procentowego.

– Od roku rząd realizuje bardzo śmiały projekt przebudowy cywilizacyjnej i gospodarczej Polski. Ustawa o innowacyjności jest elementem tego projektu – mówi wicepremier Jarosław Gowin. Szef resortu nauki uważa, że jedynym sposobem na budowę prawdziwie innowacyjnej gospodarki jest skonstruowanie pomostu pomiędzy światem nauki a biznesu, które oddziela tzw. ‘dolina śmierci’. Tym pomostem ma być, zdaniem rządzących, ustawa o innowacyjności.

Najważniejsze założenia ustawy to zniesienie (na stałe) opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej, wydłużenie z 3 do 6 lat możliwości odliczenia kosztów na działalność B+R, zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw. Ale nie tylko, bo nowe prawo zakłada również ustabilizowanie finansowania działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych, modyfikacja (o charakterze deregulacyjnym) procedury uwłaszczenia naukowców (nabywania przez nich praw majątkowych do wynalazków) oraz usunięcie ograniczenia czasowego (obecnie maksymalnie do pięciu lat), w jakim twórcom wynalazków przysługiwały udziały w korzyściach z komercjalizacji.

Do tego dochodzić mają uelastycznienie zasad dysponowania przez państwowe osoby prawne posiadaną infrastrukturą (również badawczą) a także umożliwienie finansowania przedsięwzięć związanych z wdrażaniem i funkcjonowaniem systemu weryfikacji technologii środowiskowych (ETV).

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów podatkowych i dotyczących zasad finansowania nauki – one będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Obecnie dobiegają końca również prace nad drugą ustawą o innowacyjności, która powstaje na podstawie ‘Białej księgi innowacyjności’, opracowanej przez przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji publicznej.

Ustawa była podpisywana publicznie – prosiły o to środowiska naukowców i przedsiębiorców. Po uroczystości Prezydent spotkał się z polskimi  innowatorami, przedstawicielami  firm, których projekty dofinansowuje NCBR. Zaprezentowano innowacyjne produkty, które są przykładem udanego transferu technologii, czyli przeszły pełną drogę od prac badawczo-rozwojowych po wejście na rynek. Chodzi o Braster – urządzenie, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu, StethoMe, dawniej MyWhizzy – inteligentny elektroniczny stetoskop umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym dźwięku z nasłuchu do lekarza, Pregnabit – zdalne urządzenie pomiarowe firmy NestMedic, które pozwala na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy oraz Nowoczesna, kulo- i odłamkoodporna kamizelka produkcji firmy Moratex – przygotowana z myślą o funkcjonariuszach BOR. Swoje projekty zaprezentował również jeden z funduszy BRIdge Alfa – Life Science Innovations, który sfinansował startup LifeFlow.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Ulga dla firm za innowacje i badania. Od stycznia"

 1. Jerzy napisał(a):

  Tak czy inaczej nie bedziemy mieli NIGDY wlasnego przemyslu motoryzacyjnego, zadna polska firma NIGDY nie bedzie produkowala silnikow samochodowych, a nawet taki Andrychow ktory ma dluga tradycje rozwoju silnikow diesla padnie.
  Czy ktos pokusi sie by wytlumaczyc czytelnikom dlaczego to sie stanie?
  Politycy nie maja bladego pojecia, a z tego co widze to panowie Morawiecki, Duda, Kaczynski tak samo bladza w lesie jak reszta politykow.
  A tak latwo mozna by to zmienic…

 2. vox15 napisał(a):

  Mam wrażenie ,że to następna furtka dla grandziaży z poza Polski . Nie na darmo jechała delegacja do Izraela ,żeby wzmocnić semitow w Polsce . Jaskółką był wyrok za spalenie kukły przez rozgrzany sąd we Wrocławiu. Teraz kolej na granty unijne z Izraelskimi uczonymi ala Art B
  I wyprowadzenie pieniędzy na obce konta. Nasze uczelnie obejda się smakiem a Polak mądry po szkodzie .

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

295641