26052018Nowości:
   |    Rejestracja

Ukraińców zakłamywanie historii, czyli wojna o paszporty


Nota z ostrzeżeniem ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którą otrzymał właśnie polski ambasador w Kijowie pokazuje wyraźnie, że Ukraińcy dołączyli do Niemców w zakłamywaniu historii XX wieku. To doskonały moment, żeby rozważyć, czy Polska powinna murem stać za Ukraińcami w ich wojnie z Rosją.


SAM_1117

Nota protestacyjna, którą odebrał Grzegorz Poznański, zastępca polskiego ambasadora w Kijowie nie jest nawet uprzejma. To ostry dokument, który mówi, że „działania władz w Warszawie będą miały negatywny wpływ na stosunki dwustronne między Ukrainą a Polską”. Poszło o nowy projekt polskich paszportów, sprawę wewnętrzną Rzeczpospolitej. W projekcie tym znajdują się wizerunki Ostrej Bramy w Wilnie, o co Ukraińcy pretensji nie mają (nie ma go również – co ważne – rząd litewski) oraz Cmentarz Orląt Lwowskich – co jest zdaniem Ukraińców nadużyciem.

Warto pamiętać, że na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajdują się groby polskiej młodzieży, która stanęła w obronie miasta – polskiego – przed Ukraińcami właśnie. Nie oznacza to, że Polska chce rewizji granic i odebrania Ukrainie Lwowa. Oznacza to wyłącznie, że chcemy pamiętać o naszych bohaterach i dbać o ich groby.

– Ukraina uważa takie plany za nieprzyjazny krok, który wpływa na rozwój strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego – mówi Mariana Beca, rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji.

Warto, żeby polskie MSZ przypomniało rządowi w Kijowie, że owo partnerstwo jak na razie służy wyłącznie Ukrainie, która straciła Krym na rzecz Rosji i wciąż nie jest pewna swoich wschodnich granic, przy których stacjonują rosyjskie wojska czekając na pretekst, aby odebrać temu krajowi Donieck. Gdyby zaś nie polskie wsparcie na arenie międzynarodowej, być może tego kraju dawno by już nie było.

I choć projekt, zgodnie z którym na jednej ze stron paszportu miała znaleźć się kaplica z Cmentarza Łyczakowskiego ma być poddany pod głosowanie Polaków przy pomocy internetowej aplikacji, tym razem wyjątkowo strona z kaplicą z Cmentarza Łyczakowskiego powinna znaleźć się w polskich paszportach obligatoryjnie.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

307838