18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Ukłon po litewsku


Litewski krok do tyłu – lecz zapowiedź odpuszczenia dyskryminacji Polaków na Litwie będzie faktycznie krokiem do przodu budującym przeciwwagę dla Rosji w regionie. Przeciwwagę, w której rolę lidera będzie odgrywać Polka. Litewski Sejm przyjął rezolucję o odbudowie stosunków z Polską.


sejm litwa

Jakkolwiek sytuacja Polaków na Litwie daleka była od pełnej dyskryminacji definowanej przez OBWE oraz ONZ, naszym rodakom w tym kraju lekko nie było i nie jest. Polskie szkoły nie mogą liczyć na wsparcie państwa na poziomie takim, jakie mają szkoły litewskie w Polsce, nasze nazwiska straciły w administracji litewskiej polskie brzmienie nabywając końcówek charakterystycznych dla języka litewskiego. W najbliższym czasie to wszystko ma się zmienić.

Oto Sejm Litwy w przyjętej właśnie rezolucji w sprawie wzmacniania dyplomacji parlamentarnej apeluje o odbudowę stosunków z Polską. Rezolucję popiera rekordowa liczba 76 posłów (w 141-osobowym Sejmie), czyli niemal wszyscy obecni przy głosowaniu. Nikt nie gosuje przeciwko, a tylko trzech posłów wstrzymuje się od głosu.

W przyjętym dokumencie zainicjowanym przez członków sejmowych komitetów spraw zagranicznych i spraw europejskich apeluje się o odbudowanie współpracy parlamentarnej z Polską, która ‘jest szczególnie ważna, jeżeli chodzi o koordynowanie stanowisk w kwestiach bezpieczeństwa w regionie, jak też w kontekście znoszenia zadawnionych przeszkód na drodze do poprawy stosunków dwustronnych opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu’.

Polska miałaby stać się filarem szerszego porozumienia pomiędzy państwami basenu Morza Bałtyckiego. Nowa koalicja bałtycka ma popierać Ukrainę, Gruzję i Mołdawię oraz aktywnie współpracować z Niemcami. To właśnie stamtąd ma pochodzić litewski batalion NATO gwarantujący obronę tego kraju na wypadek wkroczenia na terytorium Litwy wojsk rosyjskich.

Politykę wobec Rosji przyjęta przez litewski parlament także precyzuje określając ją jako ‘odstraszającą wobec Rosji’.

W dokumencie deklaruje się konieczność wzmacniania bezpośrednich kontaktów roboczych z Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Litwa nie po raz pierwszy mówi wprost o resecie stosunków z Polską – nawet kosztem pełnych ustępstw w zakresie traktowania oraz pozycji mniejszości polskiej na Litwie. Rezolucja jest pierwszym realnym krokiem w tym kierunku.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Ukłon po litewsku"

  1. vox15 napisał(a):

    Nie podoba mi się wpuszczanie znowu w kanał niemiecki i ukraiński. To nie nasza sprawa .
    Litwini powinni bezwarunkowo i symetrycznie poprawić warunki Polakom,którzy na własnej ziemi traktowani są kjak ludzie drugiej kategorii. Najpierw zmiana nazwisk na polskie , w dowodach , paszportach , powrót do dwujęzycznych tablic nazw ulic i dotacje do polskich szkoł jak w Polsce.
    To jest punkt wyjścia do rozmów . Jeśli nie spełnią tych wymogów niech wołaja samego Lucyfera
    na pomoc.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

296910