18062018Nowości:
   |    Rejestracja

UE do Londynu: To my wam dyktujemy warunki


Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który odwiedził w piątek Londyn grozi brytyjskim politykom: zerwiemy umowę ws. Brexitu, jeżeli nie zagwarantujecie praw unijnym obywatelom w swoim kraju. A wtedy rozstaniemy się na naszych zasadach.


tajani-may-906318

Groźba Tajaniego nie jest pozbawiona podstaw. Szczególnie teraz, zanim roboczy etap negocjacji rozpoczął się na dobre, choć formalnie Brexit jest już w trakcie.

Antonio Tajani, szef PE, przyjechał do Theresy May właśnie w sprawie negocjacji. I postawił sprawę jasno. – Swobodny przepływ obywateli między Unią Europejską, a Wielką Brytanią jest dna nas sprawą kluczową i nie podlega negocjacji – mówi. – Europejczycy i Brytyjczycy powinni mieć takie same prawa dziś i jutro. W przeciwnym razie parlament zawetuje umowę z Wielką Brytanią i będzie to proces, którego w PE nie odwrócimy.

Zdaniem polityka z Italii, niezbędne jest wyrażenie jasnego stanowiska w sprawie przyszłości obywateli UE na całym kontynencie, żyjących obecnie w niepewności.

– Brytyjczycy i Europejczycy chcą wiedzieć, co ich czeka. Musimy się tym zająć natychmiast. Porozumienie nie dotyczy tylko instytucji, ale przede wszystkim ludzi – uważa szef PE.

Parlament Europejski ma prawo odrzucenia jakiejkolwiek umowy między UK a UE po sfinalizowaniu negocjacji w 2019 roku. Tajani podkreśla, że spotkanie z May miało pozytywny przebieg.

– Chcę być optymistą, ponieważ dzisiejsze spotkanie było dobre. Generalnie mamy podobne opinie w kluczowych kwestiach praw obywateli – dodaje. – Negocjacje będą trudne i z pewnością pojawią się problemy. Ale uważam, że musimy być pragmatyczni, by osiągnąć cel.

7 kwietnia brytyjski MSZ wydał specjalny komunikat skierowany do zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie obywateli UE, którzy jeszcze nie posiadają rezydentury bądź brytyjskiego paszportu. „Status obywateli UE w UK: co potrzebujesz wiedzieć” – nosi tytuł dokumentu, w którym zapewnia się, że „nie musisz robić nic w związku z uruchomieniem Artykułu 50. W czasie, gdy UK pozostaje w UE, nie będą wprowadzane żadne zmiany praw i statusu obywateli UE zamieszkałych w UK”.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303284