22042018Nowości:
   |    Rejestracja

Sukces politechników z Łodzi


Zespół GUST (Generative Urban Small Turbine), który tworzą studenci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny wygrali międzynarodowy konkurs turbin wiatrowych w Holandii. Ich rozwiązania konstrukcyjne mogą pomóc w realizacji wykorzystania energii wiatru na obszarze zurbanizowanym, na terenie kraju.


czlonkowie_zespolu_gust_ze_swoja_turbina

Zawody International Small Wind Turbine Contest 2017 organizowane przez NHL University of Technology w Leeuwarden, gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych.

– Podczas Konkursu wszystkie elementy turbiny podlegały ocenie międzynarodowego jury, złożonego z przedstawicieli świata nauki i przemysłu – mówią studenci z zespołu GUST.

Konkurs składał się z trzech części. I dalej: – Zadaniem drużyn było zaprojektowanie przydomowej turbiny wiatrowej i przygotowanie dokumentacji. Następnie należało ją zbudować oraz sporządzić raport techniczny. Bardzo ważnym etapem konkursu i praktycznym sprawdzianem konstrukcji jest seria testów w tunelu aerodynamicznym holenderskiego Uniwersytetu w Delft. Wszystkie zespoły muszą na koniec zaprezentować swoje projekt. Założenia konkursu obejmują zaproponowanie rozwiązania, wydajnego zarówno energetycznie jak i uzasadnionego ekonomicznie, które może zmienić sposób postrzegania i przyszłość energetyki wiatrowej.

Zespołu GUST składa się z 18 członków i 4 opiekunów. Są to studenci i doktoranci z Wydziałów: Mechanicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania oraz IFE.

– Udział w konkursie daje szerokie możliwości zdobycia doświadczeń z zakresu konstrukcji małych turbin wiatrowych i poznania różnych koncepcji projektowych prezentowanych przez naszych kolegów z europejskich uczelni technicznych, m.in. z Danii, Holandii a także Egiptu. Jest to także szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi – mówią studenci Politechniki Łódzkiej.

Źródło: Politechnika Łódzka

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

306778