27052018Nowości:
   |    Rejestracja

Strzeż się pająka


Idzie zima, więc pająki zaczynają wprowadzać się do naszych domów i mieszkań. Uważaj – te w Polsce praktycznie wszystkie są jadowite. I choć ich jad jest zbyt słaby, aby nam poważnie zaszkodzić, ukąszenie potrafi porządnie zaboleć.


Common_False-Widow__Steatoda_bipunctata_-001

O eksodusie pająków do domostw informują praktycznie wszystkie media w Europie. Oto mieszkańcy Northampton zauważyli w swoich domach jednego z najniebezpieczniejszych pająków w Wielkiej Brytanii. Warunki pogodowe sprawiają, że schronienia szukają fałszywe czarne wdowy.

Steatoda bipunctata to daleki kuzyn czarnej wdowy (po polsku znany też pod nazwą zyzuś tłuścioch). Zimą zaczyna przenosić się z dworu do domostw. Ostatnio na jednego z osobników natknęła się 24-letnia Janeane Williams z Kingthorpe.

– Normalnie nie boję się pająków, ale ten mnie przeraża. Przez tydzień obserwowałam, jak na oknie rośnie sieć. Nie przeszkadzało mi to, bo pająki zwalczają muchy. Ale potem go zobaczyłam – nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego. Długo czekałam, żeby zrobić mu zdjęcie, bo ciągle się chował – opowiadała dziennikarzom.

Ukąszenia fałszywych wdów nie są zabójcze dla człowieka, jednak powodują bolesne stany zapalne i opuchnięcia. Mogą także być przyczyną gorączki.

Pająki te posiadają czerwono-brązowy odwłok i stosunkowo krótkie odnóża w czerwono-brązowe pasy. Największe osobniki osiągają długość 8 mm.

Te nadwiślańskie to najczęściej krzyżaki, tygrzyki, tarantule, gryzielowane, topiki, komórczaki, poskoczowate oraz bagniki. Kątniki, które żyją z nami od setek lat potrafią osiągnąć wielkość… myszy.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

311389