Media Watch i recenzje
Like

Spór o prerogatywy

31/05/2017
26 Wyświetlenia
2 Komentarze
1 minut czytania
Spór o prerogatywy

We wtorek, 31 maja 2017 r. siedmiu sędziów Sądu Najwyższego orzekło, że „Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych”, odnosząc się do pytania o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, przez Andrzeja Dudę w 2015 r.Sędziowie SN zapisali w przyjętej uchwale, że „Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych”. Komentując wskazywali, że przekroczona została norma kompetencyjna przez Prezydenta i w świetle uchwały SN aktu łaski nie ma.

Odnosząc się do uchwały SN wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha stwierdził, że „SN nie może ingerować w sferę prerogatyw prezydenta RP; akt ułaskawienia ministra, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę jest skuteczny i jest cały czas w mocy”. Argumentował także, że „Ta prerogatywa, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, nie podlega żadnej kontroli. Nie ulega także wątpliwości na gruncie tego przepisu, że pod pozorem nadzoru judykacyjnego Sąd Najwyższy nie może ingerować w sferę prerogatyw prezydenta RP”.

Źródło: PAP

Inne zapisy autora:

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1335 publikacje
12 komentarze
 

2 komentarz

 1. jjj

  i orzeczenie nie moglo byc inne

  na gruncie obowiazujacej konstyucji nie mozna ulaskawiac niewinnych
  tak jak nie mozna ulaskawiac na zapas

  ta jak nie leczy sie w psychiatrykach zdrowych

  tym bardziej ci ludzie beda zaciekle trzymac sie wladzy
  im wiecej wskazuje na odpowiedzialnoscia przed TS

  szkoda ze juz trzeci raz mysla tylko o tym
  co tu jeszcze spieprzyc panowie
  kiszczak mial wyjatkowy dar promowania takich bolkow
  na szkode polski i na szkode polakow

 2. Nie jestem prawnikiem. I może dlatego nie rozumiem kompletnie logiki Sądu Najwyższego w tej sprawie.
  .
  Prawo łaski Prezydenta RP jest zapisane w Konstytucji RP. I nie ma tam żadnych ograniczeń. Co więcej zastosowanie prawa łaski przez Prezydenta nie powoduje likwidacji samego faktu skazania danej osoby, a jedynie nie wykonuje się w tej konkretnej sprawie wymierzonej przez sąd kary.
  .
  Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo łaski zastosowane do osób jeszcze nie skazanych zdestabilizowałoby cały wymiar sprawiedliwości. W jaki niby sposób? Fakt skazania lub nie pozostaje bez zmian, zmienia się jedynie to, że skazany nie odbędzie wymierzonej mu kary.
  .
  Lepiej! Ktoś na TT cytował podręcznik dla sędziów, w którym wyraźnie pisze, że FAKT ZASTOSOWANIA PRAWA ŁASKI NIE MA WPŁYWU NA MOŻLIWOŚĆ WZNOWIENIA POSTĘPOWANIA NA NIEKORZYŚĆ OSKARŻONEGO. O ile mi wiadomo postępowania nie można wznowić po prawomocnym wyroku, a zatem autor tegoż podręcznika (jeden z sędziów Sądu Najwyższego) dopuszczał zastosowanie prawa łaski przez Prezydenta przed zapadnięciem prawomocnego wyroku.
  .
  Jak dla mnie problemem jest dokładnie to samo co w przypadku hecy z TK. Wtedy TK oceniał zgodność z Konstytucją ustawy o TK. Teraz SN rozstrzyga spór kompetencyjny Prezydenta z sądami – czyli także z samym Sądem Najwyższym. W obu przypadkach jest to pogwałcenie zasady, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217