21042018Nowości:
   |    Rejestracja

Recesja wartości, czy zmęcznie EU?


Raport dotyczący przestrzegania praw człowieka w Europie nie pozostawia złudzeń: jest źle. Ignorowanie praw podstawowych w krajach członkowskich Unii Europejskiej staje się codziennością. Takie zdanie ma przynajmniej unijna administracja. A przecież nie pochyla się nad tym, co dzieje się w państwach, a jedynie nad papierami tych, którzy uważają, że dzieje się źle.


b5b68f13-b6a7-4385-96cf-14631c69eb2a

– Europie zagraża większa niestabilność – przestrzega sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. W dorocznym raporcie o respektowaniu praw człowieka zwraca uwagę na uaktywnianie się sił ekstremistycznych oraz zwiększanie się przestrzeni w Europie ignorowania praw podstawowych.

Szczególny niepokój, zdaniem Thorbjorna Jaglanda, budzą tendencje ograniczania w wielu krajach niezależności sądów oraz wolność mediów. Uważa, że odebranie obywatelom możliwości uczciwego dochodzenia sprawiedliwości oraz pozbawienie ich kontroli nad władzą, jest przyzwoleniem na łamanie kolejnych praw i wolności. Presję na media, faworyzowanie w nich władzy, spotkać można w wielu krajach Europie – to podsumowanie ponad stu stronicowego opracowania sekretarza generalnego.

Do największych zagrożeń dla demokracji i bezpieczeństwa w Europie Jagland zalicza również rosnący populizm i nacjonalizm. Jak dodaje można to także zauważyć w stanowionym ‘narodowym prawie’, ignorującym zalecenia europejskich konwencji.

W raporcie kilkakrotnie przywoływana jest Polska, jako kraj, w którym podejmowane są budzące wątpliwości decyzje. Jest mowa o zbyt pochopnym stanowieniu prawa, problemach Trybunału Konstytucyjnego,projekcieprzepisów o mediach publicznych oraz braku kompetentnego organu do walki z nietolerancją.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Recesja wartości, czy zmęcznie EU?"

  1. Zak napisał(a):

    Dlaczego nie martwią się Niemcami, ktȯre nie posiadają konstytucję, tylko tymczasowe prawo tzw. GrundGezetz, a niewiadomo poco mają Trybunał Konstytucyjny? Brak konstytucji w Niemczech powoduje, że niemieckie terytorialne roszczenia cały czas są aktualne, I dlatego Niemcy stanowią potencjane zagrożenie dla pokoju w Europie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

283351