25042018Nowości:
   |    Rejestracja

PZU przejmie od Włochów bank Pekao


Już wiadomo, że należący do włoskiej grupy UniCredit sprzedany przez polityków PO bank Pekao zostanie odkupiony przez PZU. Zgodę na przejęcie kontroli nad bankiem i jego spółkami zależnymi wydał właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


BankPekao_1

UOKiK wydaje zgodę na przejęcie przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń kontroli nad Bankiem Pekao SA, oraz jego spółek Pioneer Pekao Investment Management i Domem Inwestycyjnym Xelion. Postępowanie UOKiK pokazuje, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Należący do Skarbu Państwa PZU zajmuje się przede wszystkim sprzedażą ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Stoi również na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzi kilkadziesiąt podmiotów, m.in. Alior Bank.

Przejmowane podmioty należą do grupy UniCredit.

Bank Polska Kasa Opieki (Pekao SA) jest bankiem uniwersalnym, Pioneer Pekao Investment Management zarządza aktywami oraz portfelami instrumentów finansowych, a Dom Inwestycyjny Xelion zajmuje się działalnością maklerską.

Transakcja jest częścią konsolidacji sektora bankowego w Polsce z udziałem Grupy PZU.

– PZU i Pekao SA są znaczącymi graczami rynkowymi, jednak analiza skutków koncentracji wykazała, że nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na których działają – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK.

W sektorach związanych z szeroko pojętymi usługami bankowymi łączny udział uczestników koncentracji nie przekroczy 20 proc., co oznacza, że Alior Bank i Pekao będą musiały konkurować z innymi bankami.

Urząd zbadał również kwestię ewentualnego ograniczania przez PZU dostępu do swoich produktów bankom oferującym usługi bankassurance (sprzedaż produktów ubezpieczeniowych przez banki), innym niż Pekao i Alior Bank. Analiza UOKiK nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Ubezpieczenia są bowiem zazwyczaj dodatkiem do usług bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "PZU przejmie od Włochów bank Pekao"

  1. anonimowo napisał(a):

    Sprzedali za 1, kupili za 5 ?
    Za 10 lat znowu sprzedadzą za 1 (transfer srodkow?) a gawiedz niech sie cieszy igrzyskami. Tak tak, tym razem: to nie my.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

302604