18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Przymusowe OC dla rowerzystów – są już plany


Na razie to tylko luźny projekt, jednak w momencie, gdy w jego realizację zaczynają angażować się posłowie partii rządzącej, PO, można zacząć czuć się zaniepokojonym. Dotąd bowiem jedynie pewna radna z Wrocławia domagała się wprowadzenia go w życie.


O co chodzi? Na wp.pl czytamy: „Niedawno w sejmie grupa posłów PO złożyła interpelację „w sprawie opracowania i wprowadzenia w życie przepisów zawierających uregulowania dotyczące zasad odpowiedzialności rowerzystów za wyrządzone szkody”. Wcześniej, radna z Wrocławia Katarzyna Obara stwierdziła, że rowerzyści powinni być objęci obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej OC. Tym, co skłoniło polityków lokalnych oraz niektórych parlamentarzystów do snucia planów nałożenia kolejnego haraczu, tym razem na rowerzystów, jest raport Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dotyczący statystyk wypadkowych. Z raportu tego wynika, że rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Jednak, co ciekawe, raport nie stawia pod pręgierz rowerzystów, a jedynie zaznacza, że wzrost wypadków spowodowany jest nie małą świadomością właścicieli rowerów, a wzrostem liczby rowerzystów. Jednym słowem winna jest … pogoda. Mało opadów i słoneczne dni spowodowały, że na drogi wyjechało więcej rowerzystów.Co należy podkreślić, autorzy raportu stwierdzają, że rowerzyści ogólnie radzą sobie z bezpiecznym zachowaniem na drogach publicznych coraz lepiej – a wręcz lepiej niż kierowcy, od których wymagane jest prawo jazdy.

To, jak widać nie przekonuje części parlamentarzystów…..

Przymusowe OC dla rowerzystów – są już plany….

Fot.: internet

 

Napisane przez:


Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 11 dla artykułu "Przymusowe OC dla rowerzystów – są już plany"

 1. Michał Nawrocki napisał(a):

  i cóż mogę rzec? A nie mówiłem? http://3obieg.pl/terrorysci-druga-strona-medalu

  Pozdrawiam

 2. WW napisał(a):

  Słusznie, popieram.
  Sami chcieli być równorzędnymi użytkownikami dróg,
  Swoje prawa egzekwują restrykcyjnie a widział kto rowerzystę przeprowadzającego rower po przejściu dla pieszych?

  WW

  • Katarzyna napisał(a):

   Tak! ja jestem takim rowerzystom i ludzie z którymi jeżdżę…jak zawsze widzimy co widzieć chcemy…w granicach własnej krótkowzroczności. Firmy ubezpieczeniowe zacierają ręce na Polaków zacietrzewieniu…

 3. Tomi napisał(a):

  No tak cyckać na prawo i lewo rowerzystów to można ale wybudować ścieżek rowerowych i pasów dla rowerzystów to już nie ma kto. Już widzę te kontrole OC u rowerzystów i „masę” rowerzystów wykupujących je.Banda złodzieji i oszustów żerujących na kim popadnie. Nie długo piesi będą musieli wykupować OC i chodzić w odblaskach i kaskach bo POpaprańcom będzie chodziło o kaskę,

 4. Piotrek napisał(a):

  A kiedy pasy bezpieczeństwa?
  A tak na poważnie to:
  1) niech płacą z własnej kieszeni, gdy wyrządzą szkodę
  2) niech się ubezpieczą, jeśli chcą
  3) żaden pomysł urzędasów w UE nie jest w stanie mnie zdziwić (no chyba, że kiedyś będą mieli jakiś rozsądny)

  • WW napisał(a):

   „1) niech płacą z własnej kieszeni, gdy wyrządzą szkodę”

   Problem w tym, że są anonimowi a przez to bezkarni.
   Na drodze zaś parowo musi być równe dla wszystkich użytkowników, bo inaczej będą tragedie.

   WW

   • Dario napisał(a):

    W jakim sensie są anonimowi ? Nie mają dowodu osobistego ? Dematerializują się po wypadku ? A może OC dla pieszych ?
    Jeżdżę rowerem już 15 lat, ostatnie dwa lata codziennie, po dużym mieście którym jest Kraków. Czasem nawet po 30-40km i nie ode wsi dode wsi, tylko w intensywnym ruchu miejskim (nie, nie jestem kurierem). Nigdy nie spowodowałem żadnej szkody, oczywiście wykroczenia sporadycznie się zdarzają, tak samo jak każdemu kierowcy.
    Jednak widzę taką różnicę pomiędzy kierowcą auta a roweru, że gdy kierowca auta wdupcy się swoim ponad tonowym wozem w inny wóz lub pieszego, to istnieje duża możliwość zabicia kogoś, zniszczenia przystanku, ścięcia latarni – spore koszty. Jeśli rozpędzę się rowerem i wjadę w samochód to największe szkody poniosę ja. Lakiernika da się załatwić nie sprzedając mieszkania, szybę również można wstawić. Nie widzisz różnicy, że w aucie wystarczy lekko docisnąć gaz i już możesz wyrządzić duże szkody ? Tragedie będą zawsze, jeśli ktoś jest idiotą to nawet lepiej. Właściwie nawet OC samochodowe nie powinno być obowiązkowe. Jak ktoś ryzykuje sprzedaż nerki lub wspomnianego mieszkania, to jego sprawa.

    P.S. OC dla użytkowników hulajnogi obowiązkowe…

 5. Zbych napisał(a):

  Postuluje obowiązkowe ubezpieczenie dla PIESZYCH. Powodują więcej zdarzeń drogowych niż rowerzyści. Pieszy który wtargnie na jednie może mocno pokiereszować blach samochodu.

  Co więcej na każdy PIES powinien zostać „objęty” obowiązkowym OC. Nie wiem czy każdy właściciel psa będzie w stanie pokryć szkody spowodowane przez swego pupila – chcę mieć pewność że koszty leczenia (np. w przypadku pogryzienia) będą zrekompensowane przez właściciela psa.

  • Michał Nawrocki napisał(a):

   „Co więcej na każdy PIES powinien zostać “objęty” obowiązkowym OC. Nie wiem czy każdy właściciel psa będzie w stanie pokryć szkody spowodowane przez swego pupila – chcę mieć pewność że koszty leczenia (np. w przypadku pogryzienia) będą zrekompensowane przez właściciela psa.” – jak najbardziej. Po zaczipowaniu pieszych i przedstawieniu przez nich świadczenia o okresowym obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie 😀

  • Marek1taki napisał(a):

   O pieszych z ust mi wyjąłeś, a do tego wszystkich żyjących od produkcji gazu cieplarnianego opodatkować. Na początek symbolicznie, ale z czasem… Pogłównego by ludzie nie kupili a podatek ekologiczny dla młodych pokoleń będzie trendy.

 6. RICO napisał(a):

  Partia bolszewików unijnych wprowadzi ubezpieczenia rowerowe !

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

131262