21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Przejęcie w lekach


To będzie jedna z największych transakcji ostatnich lat na rynku farmaceutycznym w Polsce. Grupa Neuca planuje przejęcie spółki Intra. Ma już zgodę UOKiK-u.


pharma-1-770x350

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał wydaje zgodę na transakcję w branży farmaceutycznej. Neuca może przejąć kontrolę nad spółką Intra.

Neuca stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się przede wszystkim hurtową dystrybucją farmaceutyków, a także m.in. prowadzeniem przychodni lekarskich i magazynowaniem leków dla innych podmiotów. Intra prowadzi głównie sprzedaż  hurtową wyrobów farmaceutycznych oraz produktów weterynaryjnych. Działa głównie na terenie woj. mazowieckiego.

Po wstępnej analizie wniosku UOKiK wydał postanowienie o przejściu postępowania do drugiej fazy. Przeprowadzone badanie rynku wykazało, że może dojść do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku hurtowej sprzedaży leków do aptek, którego obszarem jest promień do 110 kilometrów od przejmowanej placówki. W efekcie, w  październiku 2016 r. UOKiK wystosował do przejmującego zastrzeżenia do koncentracji.

– Analiza informacji przedstawionych przez przedsiębiorców w odpowiedzi na zastrzeżenia Urzędu oraz aktualna sytuacja na rynku sprawiły, że wydaliśmy zgodę na transakcję. Koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji – mówi dziś Marek Niechciał.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

Neuca jest polską firmą farmaceutyczną z 25-letnią historią, aktywną w wielu obszarach krajowego rynku ochrony zdrowia. Jest jednym z krajowych liderów w hurtowej dystrybucji farmaceutyków, która jest core businessem grupy. Równolegle rozwija swoje udziały w handlu hurtowym, produkcji farmaceutyków, marketingu, logistyce, zarządzaniu siecią przychodni lekarskich, badaniach klinicznych, telemedycynie, informatyce, reklamie i mediach.

Od 2004 r. NEUCA notowana jest na GPW w Warszawie.

Hurtownia Farmaceutyczna INTRA Sp. z o. o. to firma działająca dynamicznie na polskim rynku od 1991 roku zajmująca się zaopatrywaniem w leki aptek, zakładów weterynaryjnych oraz składowaniem medykamentów.

Intra dostarcza leki na Mazowszu, Mazurach, Pomorzu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w województwie łódzkim, kujawsko pomorskim i wielkopolskim. Dysponuje własną siecią transportową, przygotowaną do transportu leków oraz przewożenia ich w odpowiednich temperaturach.

 

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

296056