23042018Nowości:
   |    Rejestracja

Prokuratura wezwała Donalda Tuska


Na 5 lipca 2017 r. Prokuratura Krajowa wezwała na przesłuchanie szefa Rady Europejskiej, byłego premiera RP Donalda Tuska.


Wezwanie dotyczy „niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego m. in. na nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy [Smoleńskiej]”.

Jest to jedno z siedmiu postępowań, prowadzonych przez specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej, w tym m. in. braku wniosku strony polskiej o dopuszczenie strony polskiej do przeprowadzanych w Rosji autopsji ofiar. Badania w tej kwestii prowadzi międzynarodowy zespół 14 ekspertów.

Pozostałe postępowania dotyczą: nadużycia zaufania w stosunkach z zagranicą (tzw. zdrada dyplomatyczna – art. 129 Kodeksu karnego), sfałszowania dokumentów przez funkcjonariuszy BOR, niszczenia dowodów rzeczowych (wraku Tu-154M); podejrzenia poświadczenia nieprawdy w protokołach sekcji zwłok sporządzonych przez biegłych z Rosji, jak również znieważenia zwłok ofiar katastrofy oraz analizy dokumentów dotyczących nieprawidłowości w Biurze Ochrony Rządu.

Prokuratura Krajowa podawała, że jest jeszcze jedno, niejawne postępowanie ws. zdrady dyplomatycznej.

Napisane przez:


Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304283