21042018Nowości:
   |    Rejestracja

Prawidłowe pH pochwy – dlaczego jest ważne


Prawidłowe pH pochwy to nie jest kwestia kosmetyczna. To, czy pochwa ma odczyn kwaśny, czy zasadowy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie intymne kobiety. Na szczęście naturze można pomóc.


Pałeczki bakterii kwasu mlekowego bytujące w pochwie dbają o jej kwaśny odczyn. Kwaśne środowisko uchodzi za nieprzyjazne dla drobnoustrojów chorobotwórczych. W pochwie co prawa można znaleźć pojedyncze bakterie wywołujące choroby, ale w nieprzyjaznym środowisku nie mogą się one namnażać, więc są niegroźne. Problem zaczyna się w momencie, gdy ilość pałeczek kwasu mlekowego niebezpiecznie spada. Środowisko kwaśne zmienia w zasadowe, a stąd tylko krok do infekcji intymnej.

part of a nude woman body with close hands between the legs in  photo

Zmiana pH pochwy i w efekcie infekcja intymna może pojawić się z wielu powodów. Wbrew pozorom to nie rozwiązłość seksualna jest ich najczęstszą przyczyną. Najczęściej do zmiany równowagi flory bakteryjnej w organizmie człowieka dochodzi na skutek antybiotykoterapii. Kobiety mogą „złapać” infekcję podczas wizyty na basenie lub w saunie. Powodem choroby może być także brak higieny intymnej lub przeciwnie – nadmierna higiena. Codzienna pielęgnacja okolic intymnych nie polega na myciu i irygacji pochwy po każdej wizycie w toalecie. Wystarczy podmyć się podczas porannego prysznica lub wieczornej kąpieli. Do mycia delikatnych okolic intymnych należy używać kosmetyków specjalnie do tego celu przeznaczonych. Sama woda to za mało, a mydła, żele pod prysznic i płyny do kąpieli mają nieodpowiednie pH i mogą zaburzyć równowagę flory bakteryjnej.

Jeśli kobieta ma powody sądzić, iż nastąpiły zmiany w składzie jej flory bakteryjnej, może kupić w aptece i zrobić w domu test określający poziom pH pochwy.

Charakterystyczne dla infekcji intymnych są upławy i nieprzyjemny zapach. W zależności od rodzaju infekcji określa się go jako „rybi” bądź „grzybiczy”. Pierwszym ratunkiem w takiej sytuacji są probiotyki ginekologiczne doustne lub dopochwowe. Niektóre z nich można dostać w aptece bez recepty. Można je także kupić w internecie na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Jeśli infekcja jest bardzo uciążliwa, nie pomagają środki dostępne bez recepty, trzeba udać się po pomoc do lekarza ginekologa. Kobiety często popełniają błąd, dokładnie myjąc się przed wizytą. Tymczasem lekarz może rozpoznać rodzaj infekcji między innymi po rodzaju upławów oraz zapachu. Dlatego mimo pokusy lepiej zaniechać kąpieli przed wizytą w gabinecie ginekologicznym.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303381