26042018Nowości:
   |    Rejestracja

Powstaje polski ekosystem Venture Capital


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje, że twórcy Skype’a i AVG zainwestują w polskie start-upy. Witelo Fund, czyli fundusz powołany przez NCBR, agencję wykonawczą resortu nauki, i grupę PZU, pozyskał do współpracy trzy fundusze venture capital. Zagraniczni inwestorzy będą angażować środki finansowe w najbardziej innowacyjne i rokujące start-upy w Polsce.


child-VR-800x400

Fundusz Witelo ogłosił właśnie podpisanie umów z trzema przodującymi na świecie funduszami VC: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital.

– To przełomowy moment w funkcjonowaniu Witelo Fund – podkreśla wicepremier Jarosław Gowin. – Przyciągnął on najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata. Dla Polski jest to olbrzymia szansa nie tylko na promocję krajowego biznesu, ale także na ściągnięcie nad Wisłę innowacyjnego know-how – dodaje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Sygnatariuszem umowy jest jeden z najlepszych europejskich funduszy – Atomico. Założony ponad 10 lat temu przez Niklasa Zennströma, twórcę Skype oraz Kazaa, posiada bardzo mocny zespół inwestycyjny zapewniający wsparcie start-upom.

DN Capital – drugi z globalnych inwestorów – zarządza środkami o wartości ponad 370 mln euro w czterech funduszach. Rozwinął rozpoznawalne na całym świecie firmy, takie jak Shazam. DN Capital już zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.

Z kolei Evolution Equity Partners to fundusz założony przez topowy management firmy antywirusowej AVG. Członkiem zespołu Evolution jest Polka Sylwia Hadaj. EEP jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze cyber-bezpieczeństwa.

– Wierzymy, że sektor cyber-bezpieczeństwa odegra znakomitą rolę w najbliższej przyszłości i PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach – podkreśla Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Evolution Equity Partners zobowiązał się do otwarcia w Polsce swojego biura (obok istniejących już w Szwajcarii i Nowym Jorku). Dzięki temu polski sektor cyber-bezpieczeństwa ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie. Nowe biuro zostanie otwarte we współpracy z PZU.

Witelo Fund wystartował we wrześniu ubiegłego roku jako inicjatywa NCBR, PZU, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwa Rozwoju. W ciągu najbliższych lat fundusz zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Powstaje polski ekosystem Venture Capital"

  1. Henio napisał(a):

    Bede mowil startupy kiedy Anglicy zaczna mowic Nowe Firmy.
    Ani dnia wczesniej.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

301068