22042018Nowości:
   |    Rejestracja

Posucha na rynku lokat. Jak szukać przyzwoitych ofert?


Rynek lokat bankowych osiągnął poziom dna. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w grudniu 2016 roku przeciętne oprocentowanie tych produktów depozytowych wyniosło zaledwie 1,49%. To najgorszy wynik w historii. Mimo to Polacy nadal chcą lokować swoje oszczędności w bankach, bo wiedzą, że pieniądze są tam przynajmniej (w miarę) bezpieczne. Sporym udogodnieniem dla osób szukających ciekawych ofert są rankingi lokat.


Dlaczego lokaty są tak nisko oprocentowane?

Pierwszy powód: niskie stopy procentowe NBP. Od ich wysokości zależy oprocentowanie depozytów bankowych, ale także kredytów. Banki, które nie są zmuszone do przygotowywania lepszych ofert, po prostu tego nie robią.

Drugi powód to podatek bankowy. Widać wyraźnie, że banki postanowiły go sobie odbić na klientach, ponieważ po jego wprowadzeniu oprocentowanie lokat spadło, choć stopy procentowe pozostały bez zmian.

Mimo to banki nadal muszą walczyć o klientów, czyli zachęcać nas do zakładania lokat. Dlaczego? Ponieważ potrzebują kapitału na kredyty, a ten pochodzi m.in. z depozytów. Dzięki temu regularnie pojawiają się oferty znacznie lepsze od przeciętnej, nawet powyżej 3%. Pytanie: jak i gdzie ich szukać?

Wygodne rankingi lokat

Banki działające w naszym kraju mają w sumie na pewno ponad 100 produktów depozytowych różnego typu. Trudno sobie wyobrazić zapracowanego człowieka, który poświęca np. weekend na przeanalizowanie wszystkich ofert. Dlatego banki stosują agresywną reklamę i na każdym kroku przekonują, że to ich lokaty są najlepsze, najwyżej oprocentowane i najłatwiejsze do założenia.

numbers-money-calculating-calculationŚwietnym narzędziem ułatwiającym odnalezienie się w tym chaosie są rankingi lokat. Publikują je strony zajmujące się tematyką finansów osobistych. Na przykładzie rankingu tworzonego przez serwis Lokaty.pl widać, jak duże jest to ułatwienie dla osób szukających dla siebie atrakcyjnego produktu depozytowego.

Wspomniany serwis nie ogranicza się tylko do zestawienia kilku najlepszych ofert. Udostępnia także coś na wzór wyszukiwarki lokat. Wystarczy podać swoje oczekiwania (wysokość kapitału, pożądany okres lokaty, ewentualnie oczekiwane oprocentowanie), a po chwili otrzyma się wykaz najlepszych produktów spełniających te kryteria.

W sieci można znaleźć wiele rankingów lokat, jednak często są one mało przejrzyste. Zmorą jest sytuacja, w której ranking poleca jakąś lokatę z uwagi na bardzo korzystne oprocentowanie, jednak po przejściu na stronę banku okazuje się, że trzeba dodatkowo założyć ROR. Dobry ranking lokat musi o takich szczegółach informować na etapie zestawienia produktów.

Na lokatach wciąż da się zarobić

Niewiele, ale to zawsze lepsza opcja, niż trzymanie środków na zwykłym koncie. Roczna lokata na 20.000 złotych z oprocentowaniem 3%, nawet po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, pozwoli zarobić blisko 500 złotych. Mieć a nie mieć. Ważne jest także to, że umieszczając środki na przyzwoicie oprocentowanej lokacie, można je uchronić przed wpływem inflacji. Co prawda w ostatnich miesiącach mieliśmy w kraju deflację, ale już w 2017 roku inflacja ma sięgnąć 1,3%. 

Czytając rankingi lokat można łatwo znaleźć sensowne produkty depozytowe. Zdecydowana większość banków umożliwia założenie lokaty przez Internet, a więc wysiłek jest praktycznie żaden. Zamiast narzekać na niskie oprocentowanie produktów depozytowych, lepiej jest po prostu polować na okazje i w skromny, ale bezpieczny sposób pomnażać swój kapitał.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Posucha na rynku lokat. Jak szukać przyzwoitych ofert?"

  1. gniew napisał(a):

    Pierdolenie o Chopinie. Nie ma przyzwoitych lokat. A jak ktoś mówi że moje pieniądze są BEZPIECZNE W BANKU, to chyba zamienił się na głowy z …….!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

300993