24042018Nowości:
   |    Rejestracja

Polskie fundusze łowią ukraińskie start-upy


Polska jest bramą dla ukraińskich startupów do Europy. Dzięki prawie 3 mld zł dostępnych w konkursie Start in Poland jesteśmy jednym z najlepszych miejsc na świecie dla tego typu projektów – mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W Kijowie odbyła się Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017 – pierwsza konferencja branżowa, łącząca polskich inwestorów z ukraińskimi start-upami.


kyiv-tech1

Polish – Ukrainian High-Tech Hub 2017 to wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwa Rozwoju oraz Polish StartUp HUB.

Projekt Polish – Ukrainian High-Tech Hub 2017 umożliwia współpracę polsko-ukraińską w obszarze finansowania innowacji. W jej ramach wyselekcjonowane przez StartUP HUB Poland ukraińskie start-upy technologiczne oraz inwestorzy z Polski i Ukrainy nawiązują relacje biznesowe, które mogą zaowocować zwiększoną podażą innowacji w Polsce. To pierwszy tego typu projekt na Ukrainie. Spotkanie obu stron nastąpiło podczas konferencji networkingowej, która odbyła się 8 grudnia br. w Kijowie.

Polskie anioły biznesu dla ukraińskich innowatorów

Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub to efekt połączenia dwóch rodzajów oczekiwań: przedstawiciele środowisk ukraińskich innowatorów poszukują finansowania i szans wejścia na zachodnioeuropejskie rynki. Z drugiej strony, polski rynek Venture Capital (VC) szuka nowych, perspektywicznych celów inwestycyjnych. Korzyści płyną także dla państwa polskiego, które – dzięki tego typu przedsięwzięciom – otrzymuje zastrzyk specjalistycznych kompetencji, a wraz z nimi nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe w szybko rosnących sektorach opartych o wiedzę.

W ten sposób, warunkach zaostrzającej się konkurencji o talenty high-tech, Polska zwiększa swe szanse na zajęcie miejsca hub-u innowacji dla całego regionu.

– Wobec globalizującego się rynku pracy i coraz bardziej intensywnej wymiany handlowej, wszelkie inicjatywy sprzyjające innowacyjności i rozwiązywaniu skomplikowanych problemów technologicznych, są szczególnie pożądane. Takie branże jak IT i biotechnologia, wchodzące w skład sektorów wysoce innowacyjnych, zostały oficjalnie wpisane na polską listę najbardziej perspektywicznych dla rozwoju polskiej gospodarki. Cieszę się, że dzięki takim wydarzeniom umożliwiamy ukraińskim start-upom znalezienie stabilnego źródła finansowania w Polsce – mówi szef PAIH Tomasz Pisula.

Najlepsze start-upy z Ukrainy

W ramach projektu Polish-Ukrainian High-Tech Hub każdy ukraiński startup, innowator, wynalazca i autor innowacyjnego projektu mógł wziąć udział w naborze projektów i zyskać szansę na spotkanie w Kijowie z polskimi inwestorami. Jedynym warunkiem wstępnym udziału w selekcji, która trwała do 30 listopada, było wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim. Do rywalizacji o możliwość spotkania się z przedstawicielami polskiego Venture Capital zgłosiło się ponad 100 start-upów z Ukrainy.

Największa grupę stanowiły projekty ICT (40 proc.) oraz młode firmy, wyspecjalizowane m.in. w robotyce, urządzeniach medycznych i Internecie rzeczy. Wśród zgłoszeń znaleźli się również specjaliści od biotechnologii, a nawet twórcy rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego i kosmicznego.

Na podstawie zgłoszeń, Fundacja Startup Hub Poland przeprowadziła wstępną ocenę potencjału zainteresowanych startupów i wytypowała finałową trzydziestkę czwórkę, aby zaprezentować jej rozwiązania biznesowe i technologiczne podczas wydarzenia w Kijowie. Równocześnie organizatorzy wydarzenia zaprosili do Kijowa piętnaście polskich funduszy VC na networking. Do tej grupy dołączyło także jedenaście ukraińskich Venture Capital. Podczas kijowskiej imprezy Polish – Ukrainian High-Tech Hub 2017 dla start-upów oraz funduszy zorganizowana także spotkania w formule speed-dating.

– Spośród projektów z całego świata, które od 6 lat poszukują poprzez fundację finansowania w Polsce, startupów z Ukrainy jest wyjątkowo dużo. Polscy inwestorzy stoją zatem przed szansą, której pozazdrościć im mogą koledzy i koleżanki z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec – mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, której powierzono rolę selekcjonera ukraińskich innowatorów.

Polish – Ukrainian High-Tech Hub 2017 realizowany jest przy wsparciu programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt został zainicjowany 18 września podczas kijowskiej konferencji „Przedsiębiorczość Innowacyjność – Rozwój Regionalny”, zorganizowanej w ramach pomocy rozwojowej Ministerstwa Rozwoju RP dla Ukrainy.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

312472