26052018Nowości:
   |    Rejestracja

Polscy eksporterzy z kontraktami na Węgrzech


Przy wsparciu nowego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie, polskie firmy: Pezal, Dąbex oraz Cruz Group – znalazły kontrahentów na Węgrzech. Polska jest trzecim największym eksporterem na rynek węgierski.


erasmusowe-swiadczenie-budapeszcie-wegry-autorka-claudia-0bed86bc96d78b2a31581b598a69b453

– Polskie firmy postrzegają Węgry jako rynek perspektywiczny i coraz pewniej się na nim czują – przekonuje Marcin Karaskiewicz, kierownik działającego od kwietnia 2017 roku Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie. Jego zdaniem, zainteresowanie tym kierunkiem ekspansji zagranicznej jest tak duże, że polskie firmy konkurują już nie tylko z węgierskimi czy firmami z innych krajów, ale i z polską konkurencją. W efekcie, w 2016 roku Polska awansowała na pozycję trzeciego eksportera na rynek węgierski – zaraz po Austrii i Niemczech. Wyprzedziła też m.in. Chiny, Słowację i Czechy.

Wedle danych węgierskiego oddziału PAIH, nad Balatonem najlepiej sprzedają się pochodzące z Polski wyroby przemysłu elektromaszynowego (42 proc. udziału w eksporcie na Węgry), chemicznego (15 proc.), wyroby metalurgiczne (13 proc.) czy artykuły rolno-spożywcze (13 proc.). Szybko rośnie też sprzedaż produktów mineralnych (wzrost o 31 proc. r/r) czy wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego (skok o 8 proc. r/r).

Z koniunktury na artykuły budowlane skorzystać chce wytwórca parkietów Dąbex, a także producent sprzętu budowlanego i agregatów prądotwórczych Grupa Pezal. Obie firmy zostały zaproszone przez Oddział PAIH w Budapeszcie na branżowe targi Construma 2017. Było to pierwsze wydarzenie, w które zaangażował się nowy oddział Agencji na Węgrzech, organizując na nich polskie stoisko handlowe oraz pośrednicząc w polsko – węgierskich spotkaniach B2B.

– Udział w targach oraz wsparcie Biura PAIH pozwoliły nam nawiązać nowe kontakty. Możemy potwierdzić zdobycie klienta, z którym dokonaliśmy pierwszych transakcji i uzgodniliśmy plan regularnych odbiorów do końca roku – ujawnia Hanna Nowak z Dąbexu. Również Grupa Pezal skorzystała z nawiązanych dzięki Agencji relacji. Rozpoczęła ona współpracę z firmą, która obecnie jest dealerem polskiego przedsiębiorstwa na terenie Węgier.

– Regularnie dostarczamy nasze produkty do nowego węgierskiego dystrybutora. Przyczyniło się to do rozwoju oraz międzynarodowej rozpoznawalności marki Pezal – mówi Dorian Wawrzyk, eksport manager tej polskiej firmy.

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Budapeszcie obsłużyło już ponad 100 zapytań od polskich i węgierskich firm. Pod skrzydła Biura trafiła też Cruz Group – polski producent organicznych napojów VIGO oraz Yoko, bazującego na herbacie czy takich składnikach jak japońska kombucha. Również tej polskiej młodej marce Agencja pomogła znaleźć pierwszych partnerów biznesowych po węgierskiej stronie.

Głównie do segmentu FMCG, reprezentowanego przez Cruz Group, adresowany jest kolejny projekt, nad którym obecnie pracują eksperci Agencji na Węgrzech.

– We wrześniu organizujemy „Tydzień Polski”. To impreza dla największej sieci węgierskich supermarketów CBA, której pokażemy potencjał polskich producentów – mówi szef Biura PAIH w Budapeszcie, Marcin Karaskiewicz. Dodaje on, że CBA ma około trzy tysiące sklepów na Węgrzech i kolejne dwa tysiące w całej Europie Środkowo – Wschodniej. – Jak dotąd wstępnie zrekrutowaliśmy 14 polskich firm. Lista nadal jest otwarta – zachęca Karaskiewicz.

Źródło: PAIH

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

307111