26042018Nowości:
   |    Rejestracja

Polak robi najlepszą mapę Marsa


Mateusz Pitura, student V roku geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym m.in. przez NASA, w którym należało wykonać mapę jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa. Mateusz wybrał region na Marsie o nazwie Hebrus Valles i zaprojektował mapę, kóra będzie pomocna dla przyszłych astronautów podczas prac terenowych na Czerwonej Planecie.


play

Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA) – Komisja Kartografii Planetarnej (CPC) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Konkurs zachęcał do wykonania mapy jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa, które kandydują na zostanie pierwszym obszarem odwiedzonym przez człowieka.

Zasady zakładały wybranie jednej strefy potencjalnego lądowania i zaprojektowania mapy, która byłaby pomocna dla przyszłych astronautów podczas prac terenowych. Metody pracy i finalny wygląd zależał od autora. Aby wziąć udział w konkursie należało również napisać krótki (6–8 stronicowy) tekst w języku angielskim, który wyjaśniał metodykę wykonania i zawierał opis mapy.

Jury składało się z naukowców z NASA badających powierzchnię Marsa,a główną nagrodą było wystąpienie z referatem w 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (28th International Cartographic Conference) odbywającej się 2–7 lipca 2017 roku w Waszyngtonie (USA). Praca pojawi się również w konferencyjnym tomie książkowym (wyd. Springer) w formie publikacji. (Zgłoszona praca musi zostać zaakceptowana przez organizatorów konferencji aby doszło do realizacji nagrody – aktualnie praca jest w recenzji).

Źródło: Uniwersytet Wrocławski

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

296725