24042018Nowości:
   |    Rejestracja

Podwójny standard Farage’a


Eurodeputowani oskarżają Nigela Farage’a, lidera UKIP o stosowanie podwójnych standardów. Farage prowadzi kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej za… unijne pieniądze. Nie tak danwno temu Farage publicznie skytykował rząd brytyjski za finansowanie kampanii na rzecz pozostania w UE z pieniędzy budżetowych.


nigel-farage

Sprawa jest poważna – jeżeli okaże się, że rzeczywiście za antyunijne kampanie Nigela Farage’a zapłaciła Unia Europejska, polityk będzie musiał oddać wszystko. A to położy niepodległościową partię brytyjską na łopatki – na rok przed referendum w sprawie zostania lub nie Wielkiej Brytanii w strukturach unijnych.

W Parlamencie Europejskim wszczęto dochodzenie w sprawie wykorzystywania funduszy unijnych przez lidera UKIP i europarlamentarzysty Nigela Farage’a na kampanię przekonującą Brytyjczyków do wyjścia z Unii Europejskiej.

Kampania ‚Say No to EU’ czyli ‚Powiedz NIE dla UE’ jest prawdopodobnie finansowana z unijnych pieniędzy przeznaczonych na działalność posłów skupionych w grupie Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Tworzą ją europosłowie z UKIP i innych eurosceptycznych partii w Parlamencie Europejskim, a na jej działalność przeznaczono w ciągu 3 ostatnich lat 6,4 mln euro.

Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza poinformował o tym fakcie poseł Partii Pracy Wes Streeting, gdy odkrył, że część unijnych pieniędzy jest wykorzystywana na sponsorowanie antyunijnej kampanii prowadzonej przez Farage’a. W ramach tej akcji lider UKIP jeździ po całej Wielkiej Brytanii i organizuje spotkania, na których przekonuje wyborców do głosowania na ‚NIE’ w europejskim referendum. Streeting zwrócił się z pytaniem, czy sposób wydatkowania środków na przedsięwzięcie sygnowane przez Farage’a stanowi naruszenie przepisów UE.

W sprawie wypowiedział się już rzecznik Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

– Unia Europejska i grupy polityczne wydają miliardy euro na na pro-unijną propagandę. Niech nie narzekają więc, że wybrani posłowie chcą społeczeństwu przybliżyć wiedzę na temat tego, jak UE działa. Nie ma czegoś takiego jak pieniądze UE. W Wielkiej Brytanii pochodzą one od podatników, z których wielu jest eurosceptykami i zasługują na to, aby ich reprezentować i wysłuchać. Schulz i spółka mogą się z tym nie zgadzać – uważa.

Na razie kampania idzie UKIP-owi tak sobie. Opublikowany właśnie sondaż ‚Daily Mail’ informuje, że tylko 36 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za wystąpieniem z Unii. Ponad połowa (55 proc.) chce w Unii pozostać zaś reszta wciąż jeszcze nie jest pewna jaką decyzję podejmie.

Badanie zostało wykonane przez ośrodek ComRes na zlecenie „Daily Mail”. Był to pierwszy sondaż przeprowadzony drogą telefoniczną, w którym zadano oficjalne pytanie, jakie padnie w referendum.

Wprawdzie inne sondaże, jakie przeprowadzano w ostatnim czasie, wskazywały, że różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu jest znacznie mniejsza oraz że więcej osób sprzeciwia się pozostaniu kraju we Wspólnocie niż je popiera, ale nawet premier David Cameron, który rozpoczął referendalną procedurę mówi ostrożnie, że o wyjściu będzie można mówić, jeżeli Unia nie będzie chciała renegocjować warunków członkowstwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Na razie Unia opłaca się Zjednoczonemu Królestwu.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Podwójny standard Farage’a"

  1. pablo3 pablo3 napisał(a):

    nie rozumiem, co jest niewlasciwego w zachowaniu Farage’a czy Camaroon’a? ale rozumiem, ze to artykul czysto informacyjny, wiec kazdy moze sobie wyrobic w tej sprawie wlasna opinie. swoja droga interesujace, jak UK, zmieni sie w najblizszych kilku, kilkunastu latach. w przeciwienstwie do Polski (jesli chodzi o skale), tam dyskusja toczy sie caly czas, czy to w pracy, czy na plaszczyznie prywatnej.

  2. WW napisał(a):

    W Polsce kościół katolicki był przeciwnikiem wstąpienia do UE a dziś jest największym beneficjentem dopłat.
    Można?
    Można.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

268100