24042018Nowości:
   |    Rejestracja

Po Brexicie wizy dla Polaków


Dominic Raab, wiceminister sprawiedliwości rozwiewa złudzenia w kwestii wiz dla obywateli Unii Europejskiej, jeżeli Zjednoczone Królestwo zdecyduje się na Brexit. Brytania wprowadzi wizy dla obywateli UE, w tym dla Polaków. I siądzie do negocjacji w tej sprawie z każdym krajem Unii.


Anchor-Poland-Brexit

Raab, który jest wiceministrem sprawiedliwości, ministrem praw człowieka w brytyjskim rządzie, a także jednym z czołowym działaczy w kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przyznaje w BBC, że w razie wyjścia z Unii, Brytyjczycy udający się do państw Unii Europejskiej mogliby potrzebować wiz albo musieliby poddawać się jakiegoś innego rodzaju kontroli. Wiz potrzebowaliby też obywatele państw członkowskich przybywający na wyspy, co – zdaniem Raaba – powinno ‘stanowić przedmiot szczegółowych negocjacji po Brexicie’.

Taka zmiana dotknie niemal milionowej rzeszy Polaków mieszkających obecnie na Wyspach Brytyjskich, ich rodziny, a także około miliona polskich turystów, którzy rokrocznie odwiedzają ten kraj.

Polityk zaznacza, że obecne rozwiązania prawne nie pozwalają brytyjskim służbom odmówić obywatelom Unii Europejskiej wjazdu do Wielkiej Brytanii poza sytuacjami bezpośredniego, poważnego i potwierdzonego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Jak podkreśla, w ciągu ostatnich sześciu lat zaledwie 6 tys. obywateli państw UE zostało zatrzymanych na granicy, podczas gdy w tym samym okresie z brytyjskiej granicy zawrócono 67 tys. obywateli innych państw świata.

– Myślę, że powinniśmy mieć większą władzę i większą kontrolę nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii – dodaje.

Pytany o to, czy Wielka Brytania będzie musiała dopuścić swobodę przepływu osób z Unii Europejskiej, jeśli będzie chciała dalej pozostać w ramach unijnego wspólnego rynku, wiceminister zapewnia, że będzie to przedmiotem negocjacji.

Według opublikowanego w tym tygodniu sondażu Ipsos Mori, wielkość imigracji do Wielkiej Brytanii jest drugim najważniejszym tematem kampanii referendalnej i przyciąga uwagę 27 proc. wyborców obok kwestii gospodarczych, które są istotne dla 32 proc.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Po Brexicie wizy dla Polaków"

 1. pablo3 pablo3 napisał(a):

  nie bojmy sie, tak dobrych pracownikow i blizniaczych ciwilizacyjnie kolegow, nie wyrzuca. inna kwestia, jak sprawa przedstawia sie z odebraniem lub pozostawieniem, w polskich rekach, zdobyczy socjalnych, upadlego brytyjskiego imperium.

 2. amateo napisał(a):

  bez mrugniecia okiem a nawet pierdniecia wywala wszystkich.

 3. gniew napisał(a):

  Szczęść Boże. JAK BĘDZIE POTRZEBA – to złoży się wniosek o wizę przez internet…. . A co … czyżby byłby z tym jakiś problem..???, przestańcie straszyć polaków !!!, my się nie boimy ciężkiej pracy ani wiz.
  pozdrawiam gniew

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

283085